• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Biyoloji 9. sınıf sınav sorusu

KuzeyK

Üyecik
Sonbaharda ormanda doğa yürüyüşü yaparken yerlerde bol miktarda sararmış yaprakları görmemiz, canlıların ortak özelliklerinden hangisini göstermektedir?
A) Üreme
B) Hareket
C) Solunum
D) Etkiye karşı tepki
E) Boşaltım

Yanıtınız D) Etkiye karşı tepki olmalıdır.

Sonbaharda ormanda doğa yürüyüşü yaparken yerlerde bol miktarda sararmış yaprakları görmeniz, ağaçların dış çevresel etkenlere (bu durumda mevsimsel değişikliklere) tepki olarak yaprak dökme sürecine girdiğini göstermektedir. Bu, canlıların "etkiye karşı tepki" mekanizması olarak tanımlanır. Canlılar, yaşamlarını sürdürebilmek ve doğal seçilime ayak uydurabilmek için çevresel koşullara karşı tepki verme yeteneğine sahip olmalıdır.

Üreme, hareket, solunum ve boşaltım da canlıların ortak özellikleridir ancak bu durumu açıklamada kullanılamazlar. Üreme, yeni bireyler oluşturma sürecini; hareket, bir konumdan diğerine gitme yeteneğini; solunum, oksijeni metabolik enerjiye dönüştürme sürecini; ve boşaltım, vücuttaki atık maddeleri dışarı atma sürecini ifade eder. Ancak, özellikle sonbaharda bir ağaçta sararmış ve dökülen yaprakları görmek, ağaçların çevresel değişikliklere (mevsimsel değişikliklere) tepki olarak yapraklarını döktüğünü gösterir.

Bu soru, canlıların ortak özelliklerinden birini test etmektedir. Doğru cevap:

D) Etkiye karşı tepki

Açıklama:Sonbaharda ağaçların yapraklarını dökmesi, çevresel koşullara verilen bir tepkidir. Bu, canlıların temel özelliklerinden biri olan "etkiye karşı tepki" veya "uyarılara tepki" özelliğini gösterir.

Ağaçlar, gün ışığının azalması ve sıcaklıkların düşmesi gibi mevsimsel değişimlere tepki olarak yapraklarını dökerler. Bu, onların kış aylarında enerji tasarrufu yapmalarını ve zorlu hava koşullarına uyum sağlamalarını sağlar.

Bu olay:

• Üreme ile doğrudan ilgili değildir.
  • Hareket olarak sayılmaz (yaprakların düşmesi ağacın aktif hareketi değildir).
  • Solunumla doğrudan bağlantılı değildir.
  • Boşaltım işlevi ile ilgili değildir.
Bu nedenle, sonbaharda dökülen yapraklar canlıların çevresel uyaranlara verdikleri tepkiyi, yani "etkiye karşı tepki" özelliğini en iyi şekilde yansıtmaktadır.

Geri