• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Acara Horonu

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Acara Horonu

Artvin ve Bölgesinde Acara Horonu çeşitli isimler altında toplanmıştır. Şöyleki Orta Batum, Horomi gibi isimler altında oynansa bile oyunun Gürcü Türkleri tarafından ilk olarak oynandığı köyün imi acara köyüdür.
Bölgede yaşayan Gürcüler tarafından Artvin halk oyunlarıyla pekistirerek değisik figürlerle çok eskiye dayanan Gürcistan Türkleriyle ortak yaşam biçimini kültürleriyle birleştirerek daha çok çete savaşlarını konu alan bir oyundur.
Oyuna orta Batum denilmesinin sebebi Acar köyü ve yakınlarındaki mevkilere o zamanlarda Batum, Orta Batum, Hopa, Orta Hopa gibi sınıflandırılmasından kaynaklanmıştır. Acara Horonu yöredeki yaşayan halk çetelerinin zaferlerini simgeleyen ve günün şartlarını dile getiren figürlerle döken kesin bulgularla oynanan oyundur.
Acara oyunu yaklaşık ellisekiz değişik figürden meydana gelir. Ancak oyunun teması otuzaltı veya yirmiüç figürüyle de sergilenir. Kendine özgü çalgısı davul, garmondur. Oyunun içindeki komutlarsa Gürcüce olarak (Erti, Ori, Sami) gibi yani bir, iki , üç anlamında verilir.