Adıyaman - Üniversiteler

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
ADIYAMAN ÜNİVERSİTELERİ

ayrac.gif

Adıyaman Üniversitesi

Adıyaman Üniversitesi (kısaca ADYÜ), 2006 yılında kurulmuş, Adıyaman, Türkiye'de yer alan bir devlet üniversitesidir. Günümüzde ADYÜ, 11 Fakülte, 3 Enstitü, 4 yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu'nda 15 bini aşan öğrencisi ve binin üzerindeki çalışanı ile eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulama-hizmet faaliyetlerini sürdürmektedir. 2012 yılında ISO 9001 belgesi alarak Türkiye'nin 2. ISO 9001 belgei üniversitesi olmuştur.

Adıyaman merkez ilçede ana yerleşkesi, Besni, Gölbaşı ve Kahta ilçelerinde de birer yerleşkesi bulunmaktadır.

Tarihçe
Üniversite, İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak 1983 tarihinde kurulan Adıyaman Meslek Yüksekokulu, 12/05/1996 tarihinde kurulan Sağlık Yüksekokulu ve 12/05/1998 tarihinde kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi ile Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak 27/06/1987 tarihinde kurulan Eğitim Fakültesi, 1988 yılında kurulan Gölbaşı Meslek Yüksekokulu, 15/12/1997 tarihinde kurulan Besni Meslek Yüksekokulu, 2003 yılında kurulan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi ile Harran Üniversitesi’ne bağlı olarak 16/10/1997 tarihinde kurulan Kahta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı Üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin (3 fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu) 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunun 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile birleştirilerek Adıyaman Üniversitesi adında yeni bir üniversite olarak kurulmuştur.

Fakülteler
  • Devlet Konservatuvarı
  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • İslami İlimler Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Teknoloji Fakültesi
  • Tıp Fakültesi