Aksaray - Üniversiteler

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
AKSARAY - ÜNİVERSİTELER

ayrac.gif

Aksaray Üniversitesi

wLB528o.jpg

Aksaray Üniversitesi, Türkiye Bakanlar Kurulu tarafından, 2006 yılı içinde kurulması kabul edilen bir devlet üniversitesidir. 17 Mart 2006 tarihli 261111 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 5467 sayılı kanunla Niğde Üniversitesi' ne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek, fakülte ve yüksekokullar kendi bünyesinde oluşturulan Aksaray Üniversitesi Rektörlüğe bağlanmıştır. Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin'dir.

Aksaray Üniversitesi'nde 10 Fakülte, 4 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulunda ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim yapılmaktadır. Lisansüstü eğitim üniversiteye bağlı Fen ve Sosyal Bilimler enstitüleri bünyesinde sürdürülmektedir. Üniversitede spor salonu Rıza Kayaalp spor salonu olup , yarı olimpik yüzme havuzu ve atletizm stadyumu mevcuttur.

Son 4 yıl içinde (2011-2015) öğrenci sayısı 8 bin 200'den 21 bine, fakülte sayısı 4'ten 10'a, Yüksekokul sayısı 3'ten 4'e, Meslek Yüksekokulu sayısı 5'ten 7'ye, Araştırma Merkezi sayısı 6'dan 11'e, Akademik Personel sayısı 480'den 700'e, Yüksek Lisans ve Doktora programlarının sayısı 6'dan 53'e yükseldi. Üniversitede tam donanımlı 26 adet laboratuvar bulunmaktadır. Uluslararası öğrenci sayısı 700'e, ülke çeşitliliği ise 30'a yükselmiştir.

2013 URAP verilerine göre, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Fakülteler
  • Mühendislik Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Fen Edebiyat Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • İslami İlimler Fakültesi
  • İletişim Fakültesi
  • Mimarlik ve Tasarim Fakültesi
  • Veteriner Fakültesi
  • Turizm Fakültesi
  • Tıp Fakültesi
Enstitüler