• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Ara Söz ( Ara Cümle ) Nedir

OBir

MEB
Özel üye

ARA SÖZ – ARA CÜMLE​

Cümlede herhangi bir ögenin ya da cümlenin tamamının anlamını pekiştirmek , açıklamak ya da kuvvetlendirmek için kullanılan söz gruplarına ara söz denilmektedir . Ara sözler cümle değerinde olursa bunlara ara cümle denilir . Ara sözler ya da ara cümleler cümleden çıkartıldığında cümlenin anlamında herhangi bir bozulma ya da daralma meydana gelmez . Arasözleri cümle içerisinde iki virgül ya da iki kısa çizgi arasında gösteririz .

Örnekler:

Karşıdaki evi, yeşil olanı , görüyor musun ? (Bli. N, AS, Y)

Ayşe, geçen yıl bizim öğrencimizdi, bu yıl yeni bir okula başladı . (Ö, AC, ZT, D.T, Y)

Hasan'ı – takıma en son katılanı – çok beğeniyorum . (Bli. N, AS, ZT, Y)

İyi bir dinleyici olmayı , çok başarılı olduğu bu yeteneği , kitaplardan öğrenmişti. (Bli. N, AS, DT, Y)

NOT: Ara sözler cümle içerisinde herhangi bir ögenin açıklayıcısı olarak kullanılabilir .

Örnekler:

Kadir , en iyi arkadaşım , dün okula gelmedi .
(Ö, AS, ZT, Y), (Ara söz özneyi açıklıyor . )

Sivas ' tan , soğuğun başkentinden , üzülerek ayrılıyorum .
(DT, AS, ZT, Y), (Ara söz dolaylı tümleci açıklıyor. )

Gelecek yıl Kangal ' a , balıklı kaplıcası ile meşhur ilçeye , gideceğiz.
(ZT, DT, AS, Y), (Ara söz dolaylı tümleci açıklıyor. )

Borca girerek aldığım arabamı , ilk göz ağrımı , galeriye sattım .
(Bli. N, AS, DT, Y), (Ara söz belirtili nesneyi açıklıyor . )

Bir hafta sonra – salı günü– yeni ders programı hazırlanacak .
(ZT, Ö, Y), (Ara söz zarf tümlecini açıklıyor .)

NOT:
Ara söz ya da ara cümleler cümlenin herhangi bir ögesinin açıklayıcısı olmayabilir .

Örnekler:

Sana söylediği şeyler, bundan adım gibi eminim, gerçeği yansıtmıyor . (Ö, AS, Y)
Okulun inşaatının önümüzdeki ay biteceğini – ki hiç sanmıyorum – söylüyorlar . (Bli. N, AS, Y)