• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Türkçe Aşağıdakilerden hangisi bilgilendirici metinlere örnek olarak verilir?

A) Ben gelmeden önce nasıl da heyecanla beklediklerini anlattılar. Beni ilk kez kucaklarına aldıklarında mutluluktan ağlamışlar. Onlar için bir armağan gibi olmuşum.
B) B12 vitamini suda çözünebilir, sinir sisteminin sağlığı ve beyin fonksiyonları için gereklidir. B12 vitamininin en çok bulunduğu besinler et, süt ve yumurtadır.
C) Ormandaki piknikte çok eğlendik. Dere kenarında gezerken doğayı gözlemlemek, kuş cıvıltılarını dinlemek çok hoşumuza gitti.
D) Atatürk’ün bu ülke için yaptıklarını yıllar geçtikçe daha iyi anlıyorum, dedi dayım. Halkını bu kadar seven bir lidere sahip olduğumuz için çok şanslıyız, diyerek destekledim ben de.

Bilgilendirici metinler, bir konu hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturulan metinlerdir. Bu tür metinlerde genellikle somut bilgiler, istatistikler, tanımlamalar ve ayrıntılar kullanılır. Seçenekler arasından, B) "B12 vitamini suda çözünebilir, sinir sisteminin sağlığı ve beyin fonksiyonları için gereklidir. B12 vitamininin en çok bulunduğu besinler et, süt ve yumurtadır." ifadesi bilgilendirici metinlere örnek olarak verilir. Bu metin, bir konuda - B12 vitamininin ne olduğu, ne için gerekli olduğu ve hangi besinlerde bulunduğu hakkında - somut bilgi veriyor.

Geri