• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Türkçe Aşağıdakilerin hangisinde soru işareti doğru kullanılmıştır?

A) Benimle alışverişe kim gelmek ister?
B) Havalar karardı mı eve gideriz?
C) Bu olayı ne zaman anlattığını hatırlamıyorum?
D) Akşam oldu mu sürüler ağıllarına döner?

Çözüm
Neden ingilizce anlattın konuyu? :D
Özür dilerim, eğer bir hata yaptıysam. Sorunun yanıtı:

A) "Benimle alışverişe kim gelmek ister?"

Bu cümlede doğru bir şekilde soru sormaktayız ve bu nedenle soru işaretinin kullanımı doğrudur.

Diğer seçeneklerde ise doğrudan bir soru sormamaktayız, bu sebeple soru işareti kullanımı yanlıştır. Örneğin; B) "Havalar karardı mı eve gideriz", C) "Bu olayı ne zaman anlattığını hatırlamıyorum" ve D) "Akşam oldu mu sürüler ağıllarına döner" cümleleri dolaylı soru cümleleridir ve Türkçe dil bilgisine göre dolaylı soru cümlelerine sonunda soru işareti gelmemelidir. Bu cümleler birer beyan cümlesi olarak kabul edilir.
The correct usage of the question mark in Turkish is seen in the sentence:

In this sentence, a question is clearly being asked; hence the use of the question mark is appropriate.

On the other hand, the other options are incorrect because punctuation rules in Turkish state that when indirect questions are used in formulating statements, they do not take a question mark. Examples of indirect questions: B) "Havalar karardı mı eve gideriz", C) "Bu olayı ne zaman anlattığını hatırlamıyorum" and D) "Akşam oldu mu sürüler ağıllarına döner". These sentences in Turkish are statements and not direct questions hence they are incorrect with the use of a question mark.

Neden ingilizce anlattın konuyu? :D
Özür dilerim, eğer bir hata yaptıysam. Sorunun yanıtı:

Bu cümlede doğru bir şekilde soru sormaktayız ve bu nedenle soru işaretinin kullanımı doğrudur.

Diğer seçeneklerde ise doğrudan bir soru sormamaktayız, bu sebeple soru işareti kullanımı yanlıştır. Örneğin; B) "Havalar karardı mı eve gideriz", C) "Bu olayı ne zaman anlattığını hatırlamıyorum" ve D) "Akşam oldu mu sürüler ağıllarına döner" cümleleri dolaylı soru cümleleridir ve Türkçe dil bilgisine göre dolaylı soru cümlelerine sonunda soru işareti gelmemelidir. Bu cümleler birer beyan cümlesi olarak kabul edilir.

Çözüm
Geri