• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Astım Hastalığı!

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
Astım, dönem dönem gelen soluk darlığı ile nitelenen, bronşların düz kaslarında kasılmaya yol-açan bir hastalıktır. Bağışıklık bakımından, başlıca 2 astım tipi ayırdedilir: Genç kişilerdeki alerji kökenli atopik astım; olgun yaşlardaki ya da yaşlı kişilerde görülen, atopik olmayan, alerji kökenli olduğu sanılan astım.

Atopik astım

Çocuklarda, ergenlik çağındakilerde ve genç

A. Sol burun deliği. Alerji kökenli burun iltihabı : Küçük bir polip bulunması.

B. Alerji kökenli burun iltihabı; alt boynuzcuk kuyruklarında büyüme .Leylak rengi kaygan mukoza.

C. Alerji kökenli burun iltihabı; alt boynuzcukta dut görünümü: Leylak renginde mukoza.

D. Sağ burun deliği – önden görünüş: Enfeksiyon eklenmiş alerji kökenli burun iltihabı.

E. Sol burun deliği – önden görünüş : Alerji kökenli burun iltihabı; alt boynuzcuk ödemi; orta boynuzcukta polip.

F. Alerji kökenli burun iltihabı – düzensiz ve menekşe rengi boynuzcuklar : Sol burun arka deliğinde irinlenme.

İlkbaharda oluşan bazı burun iltihaplarının nedeni, çiçektozlarıdır.

erişkinlerde görülür. Genellikle kalıtımsaldır; ama, hastanın soyundan gelen çocuklarda başka bir ato-pik hastalık da görülebilir; sözgelimi egzama ya da burun iltihabı.

Bağışıklık olayı, gezici antikorlara bağlı bir yarı geç aşırı duyarlıktır; ama alerji tepkisi ancak, alerji yapıcı madde «hedef organ» denen alıcı dokuya yapışırsa kendini gösterir. Bu durumu açıklamak için, Profesör Halpern, 1955′te deriye de uygulanabilen 2 etmenin görevini ortaya koymuştur:

— solunum mukozası ve deri, dış alerji yapıcıların içeri girmesi ya da apansız temasları bakımından en önemli yüzeylerdir;

— bronş mukozası, küçük miktarlardaki alerji yapıcılara, kolaylıkla kesin bir iltihap tepkisiyle karşılık verir (bu tepki, mukozaya yapışmış alerji yapıcılar ile antikorların temasını kolaylaştırır).

Atopik olmayan astım

Olgun yaştaki kişilerde ya da yaşlılarda görülür. Bazı biçimlerinin, alerji kökenli olduğu sanılır; ama, bazı biçimlerde alerji sözkonusu değildir ya da en azından astımın ilk nedeni değildir.

Alerji kökenli biçimlerde, bağışıklık olayı, doku tipinde geç bir aşırı duyarlıktır. Çoğunlukla alerji ayırdedilemez ya da yorumu güç, birbirine uymayan çok sayıda duyarlık karşısında kalınır.

En sık raslanan alerjiler, ilaç alerjileridir.

Bir alerji yapıcı saptansa da, alerjinin, astımın nedeni olduğu söylenemez. Temas alerji yapıcılarının, nedeni kesinlikle başka olan bir hastalığa eklenmiş ya da bu hastalığı daha ağırlaştırmış olmaları olasılığı da vardır.

Geri