Türkçe Atasözlerinden hangisi getirilmelidir?

dilara10

Özel Üye
Özel üye
Yüzemeyen bir hayvan olduğunun farkında olan akrep, bir gün nehrin öte yanına geçmek zorunda kalır. Ne yapacağını düşünürken kıyıda pinekleyen kurbağayı görür. Akrebin kendisine yanaştığını fark eden kurbağa korkudan suya atlayıp uzaklaşmaya başlar. Akrep yalvaran bir ses tonuyla sorar:

“Kurbağa kardeş, karşıya geçmem gerek. Beni sırtında taşır mısın?”
Kurbağa büyüyen gözleriyle cevap verir.
“Daha neler? Sen akrepsin, yaradılışın değişmez; beni sokup öldürürsün!”
“Olur mu?” der akrep. “O zaman ben de suya batar, boğulur, ölürüm.”

Kurbağa biraz düşünür ve akrebe hak verir. Kıyıya çıkar, onu sırtına alır ve karşı yakaya doğru yüzmeye başlar. Yolun yarısında ensesinde bir sızı hisseder. Vücudu hızla soğumaktadır. Kolları, ayakları hissizleşir. Beraber dibini boylayacakları suya batarken son nefesinde sorar:

“Hani sokmayacaktın akrep kardeş?”
Akrep mahsun, mahcup, çaresiz cevap verir:
“Ne yaparsın kurbağa kardeş; ben akrebim, senin de dediğin gibi - - - -”

Yukarıdaki metnin ana fikrine uygun olarak boş bırakılan yere aşağıdaki atasözlerinden hangisi getirilmelidir?

A) sessiz atın çiftesi pek olur.
B) can çıkmayınca huy çıkmaz.
C) kır atın yanında duran, ya huyundan ya suyundan.
D) lafla peynir gemisi yürümez.

Çözüm
Boş bırakılan yere getirilmesi gereken atasözü: B) can çıkmayınca huy çıkmaz.

Neden B seçeneği?

• Hikayedeki ana fikir: Akrep, doğasında olan zehirleme eylemini engelleyememiştir. Yani, akrebin doğasına aykırı bir davranışta bulunması beklenemez.
  • Atasözünün anlamı: Canlılar, ölene kadar kendi özelliklerini korurlar. Yani, birinin kötü bir alışkanlığı veya huyundan vazgeçmesi çok zordur.
Diğer seçeneklerin neden uygun olmadığı:

• A seçeneği: Sessiz ve sakin görünen insanların bazen beklenmedik işler yapabileceğini ifade eder. Hikayedeki durumla alakası yoktur.
  • C seçeneği: Kötü bir arkadaşın kötü etkilerine dikkat çeker. Hikaye iki farklı türün etkileşimini anlatır.
  • D...
Boş bırakılan yere getirilmesi gereken atasözü: B) can çıkmayınca huy çıkmaz.

Neden B seçeneği?

• Hikayedeki ana fikir: Akrep, doğasında olan zehirleme eylemini engelleyememiştir. Yani, akrebin doğasına aykırı bir davranışta bulunması beklenemez.
  • Atasözünün anlamı: Canlılar, ölene kadar kendi özelliklerini korurlar. Yani, birinin kötü bir alışkanlığı veya huyundan vazgeçmesi çok zordur.
Diğer seçeneklerin neden uygun olmadığı:

• A seçeneği: Sessiz ve sakin görünen insanların bazen beklenmedik işler yapabileceğini ifade eder. Hikayedeki durumla alakası yoktur.
  • C seçeneği: Kötü bir arkadaşın kötü etkilerine dikkat çeker. Hikaye iki farklı türün etkileşimini anlatır.
  • D seçeneği: Sadece konuşmakla işlerin yoluna girmeyeceğini ifade eder. Hikaye bir durumun sonucunu anlatır.
Sonuç olarak:

Hikayedeki akrebin, doğasına aykırı bir davranışta bulunamaması, "can çıkmayınca huy çıkmaz" atasözüyle en uygun şekilde ifade edilmektedir. Bu atasözü, akrebin doğal bir içgüdüyle hareket ettiğini ve bu içgüdüyü bastıramadığını vurgular.

Çözüm
Geri