Ayda 4 sevk konusunda yanlış bilgilendirmeler dikkat

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Türk Eğitim-Sen - AÇIKLAMA

Türk Eğitim-Sen olarak; Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararın 1. maddesinde yer alan " bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle " ibaresinin çıkarılması yani her sevk alındığında ek ders ücreti kesilmesini düzenleyen işleminin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali için Danıştay İkinci Dairesinde 2008/4867 esas sayılı dosyası ile dava açılmıştır.

Danıştay İkinci Dairesince yürütmeyi durdurma talebimiz incelemeye alınarak Danıştay Savcısının görüşü istenmiştir. Danıştay Savcısının 15.09.2008 tarihli görüşü yürütmenin durulması yönünde olmasına rağmen Danıştay İkinci Dairesi Heyeti 03.11.2008 tarihinde yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir.

Türk Eğitim-Sen olarak bu red işlemi bir üst merci olan Danıştay İdari Dava Dairelerine götürülerek 2009/121 YD İTİRAZ numarası ile işlem alması sağlanmıştır. Danıştay İdari Dava Daireleri taleplerimizi yerinde bularak 18.06.2009 tarihinde haksız işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Böylece ayda 4 sevke kadar ücret kesilmemesi uygulaması başlamıştır.

18.06.2009 tarihli bu karardan sonra Danıştay İkinci Dairesi davamızı esastan incelemeye almış, 30.11.20011 tarihinde 2011/5943 sayılı kararında “ayakta görülen tedavi nedeniyle görevlerini icra edemeyen öğretmenlere ait ders görevi nedeniyle, hem derse girmeyen söz konusu öğretmenin, hem de anılan öğretmenin yerine bu ders görevini icra eden öğretmenin ek ders ücreti alması sonucuna yol açmaktadır ki, bu husus, hem 439 sayılı yasanın ek 1. maddesine, hem de ek ders ücretinin verilmesi amacına tamamen aykırıdır.” Gerekçesi ile davayı reddetmiştir. Türk Eğitim-Sen tarafından bu hakkaniyete aykırı karar temyiz edilmiş olup tekrar Danıştay İdari Dava Dairelerine önünde incelenmesi sağlanmıştır. Temyiz süreci devam etmektedir.

Bazı internet sitelerinde olumsuz yargı kararı gereği yapılan bu uygulamanın Türk Eğitim-Sen’in açmış olduğu dava ile ilgisi bulunduğu konusunda yanlış bilgilendirmeler yapılmaktadır. Türk Eğitim-Sen " bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle " ibaresinin Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karardan çıkarılmaması için dava açmıştır. . Hukuki bilgi eksikliği ile yapılan yanlış haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir. Türk Eğitim-Sen eğitim çalışanlarının aleyhine olan hiçbir uygulamayı yapmamıştır ve bundan sonra da yapmayacaktır.

Geri