Başarı İçin Pozitif Duygunun Kazanılması

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Zihninizde kendinizi başarı kazanan biri olarak canlandırın. Bu resmi zihninizde devam ettirin. Kendinizi hiçbir zaman kaybeden olarak düşünmeyin. O an içinde bulunduğunuz durum ne kadar vahim olursa olsun daima başarılı bir tablo çizin.Şimdi pozitif düşünceye ulaşabilmek için sayacağım davranış şekillerinden ne kadarını kendi yaşantınız için uygulayabildiğinizi gözden geçirin.Böylece pozitif düşünmeyi öğrenme sürecinde ne kadar yol aldığınızı tespit edebilirsiniz.

Negatif düşünceler aklınıza geldiği zamanözellikle sesli olarak pozitif alternatifleri üretin ve tekrarlayın.
Hayallerinize engeller oluşmasına izin vermeyin.Bu engelleri mümkün olduğu kadar minimize etmeye çalışın
Zorlukları korku ile değil olduğu gibi ele almaya çalışın.
Diğer insanlara bakıp özenerek onları taklit etmeye çalışmayın. Ne herhangi biri tam olarak siz olabilir ne de siz bir başkası olabilirsiniz.
Neyi niçin yaptığınızın bilincinde olmalısınız. Bunu tartışacak anlamanıza yardım edecek bir dosta sahip olun.
Zaman zaman uygun olan yerde inançla ilgili şöyle bir cümleyi tekrar ederek varsa aşağılık duygusunun negatif etkisini kaldırmaya ve kendinize güveninizi kazanmaya çalışın. ”Tanrı insanlara her şeyi başarabilme gücünü verdi. Ben de bu güce sahibim. Yapacağım tek şey bunu kullanmak.
Kendinizi çeşitli olaylar içinde analiz ederek iyice tanımaya çalışmalısınız. Sahip olduğunuz yeteneklerinizi iyi bilirseniz onları her seferinde % 10 yükseltmek üzere hedefler koyarak kademe kademe ulaşabilirsiniz.
Hiçbir şeyin sizi yıkamayacağını kendinize tekrarlayın ve buna inanın. Bu inanç sizin her karşılaştığınız problemle baş etmeniz konusunda gerekli olan enerjinin oluşmasını sağlayacaktır.
Sizi negatif olarak etkileyecek olan çevrelerden uzak durun. Çevreyi pozitif olarak etkileyemiyorsanız ısrar etmeyin. Negatif çevre sizi etkisi altına alabilir.
Koyduğunuz hedeflerin belirgin olmasını sağlayın. Hedefe ulaştığınız zaman bunu hemen bilmelisiniz ki ödül merkeziniz uyarılabilsin. Muğlak bir hedef enerji tüketimine sebep olur ve hayal kırıklığı yaratır.
İçinde bulunduğunuz grupla pozitif deneyimlerinizi paylaşın. Bu şekilde hem pozitifleri görebilir ve hem de çevrenizdekilerin görmesini sağlayabilirsiniz.
Açık net ve anlaşılır olmaya çalışın. Gizemli veya sır küpü görünümlerden kaçının.
İnsanları motive etmek için geribildirimleri anında verin ve bunun o kişi tarafından anlaşılır olmasını sağlayın. Uygun zamanın gelmesini beklemeyin.
Geribildirimleri verirken pozitif tonda bir ses ve beden dili kullanın.
Rutin olan işinizi kendiniz için eğlenceli bir hale getirin.
İnsanlara pozitif geribildirim vermede ayrımcılık yapmayın adaletli olun. Aksi halde ödülü alan “Neden ben?” almayan da “Neden bana verilmiyor?” diye sorar. Bu çevrenizde güven duygusunun sarsılmasına neden olur.
Güleryüzlü olun etrafınızda karşılaştığınız insanların nasıl olduklarını sormayı ihmal etmeyin. Unutmayın pozitif enerji iletişimle aktarılır.
Önce kendiniz sonra karşınızdakilerle barışık olun ve saygı duyun.
Eleştiriye açık olun takım arkadaşlarınızın sizin iyi olmayan taraflarınızı düzeltebilmeniz için eleştirmelerine müsaade edin.
İnsanların ileri sürdüğü yeni fikir ve öneriler o an için kullanılır olmasalar bile kişiyi ödüllendirici geribildirimler verin. Zira o işe yaramaz görünün fikirler kullanılmaya uygun olanların doğmasına yardım eder.
Son olarak pozitif düşüncenin bizlere neler kazandırdığına bakalım

Geri