• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bayanlar dikkat!!!

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
KADINLAR, LUTFEN NORMAL OLMAYAN HERHANGI BIR SEY KARSISINDA DIKKATLI OLUN VE MUMKUN OLDUGU KADAR CABUK YARDIM ALMAK ICINDE KARARLI VE INATCI OLUN ..

Kasim ayinda , nadir rastlanan bir cesit meme kanseri bulundu. Bir bayanin gogsunde bir isiilik gelisti. Doktoru mamagrofisi temiz oldugu icin antibiyotikle enfeksiyonu tedavi etti.
Iki kontrolden sonra isilik kotuye gitmeye basladi. Doktoru bir mamografi daha istedi. Bu sefer bir kitle gorunuyordu. Biyopside hizli buyuyen habis ur bulundu.Buyumesini geri cekmek amaciyla kemoterapi basladi, sonra mastectomy yapildi, kemoterapi tamamlandi ve radyasyon tedavisi yapildi.

Siddetli tedavinin yaklasik dokuz ayindan sonra bayan temiz bir saglik listesi Verdi. Yasaminin bir yilinin her gunu onunla doldu . Sonra kanser karaciger bolgesine geri dondu .

Dort tedavi aldi ve kaliteli bir hayat istedigine karar Verdi, kemoterapinin daha sonradan ortaya cikan etkisini yasamak istemiyordu. Bes buyuk ayi vardi ve son gununu en ince ayrintisina kadar planladi. Morfine ihtiyac duydugu birkac gunden sonra oldu.

Paget Hastaligi : Bu nadir tipte bir meme kanseri ve memenin dis ceperinde , meme ucunda ve haresinde isilik gibi gorunuyor , daha sonra dis kenari kabuklu bir yara haline geliyor

Meme kanserinden hic suphe duymadim ama kanserdi. Meme ucum bana hic degisik gelmiyordu fakat isilik beni rahatsiz etti, bu nedenle doktora gittim. Ara sira kasindi ve agridi fakat bunlarin disinda beni rahatsiz etmedi.

Sadece cirkin ve sikinti vericiydi, doktorum ve dermatolog tarafindan daha once deri yangisi icin verilen butun kremlerle temizlenemedi . Biraz endiseli gorunuyorlardi fakat kanser olabilecegi konusunda beni uyarmadilar.
Simdilik, disaridaki pek cok kadinin meme ucundaki yada cevresindeki bir isiligin yada yaranin kanser olabilecegini bildigini sanmiyorum. Benimki meme haresinde tek bir kirmizi sivilce olarak basladi.

Meme ucunun Paget hastaliginda problemin en buyugu semptomlarin zararsiz gorunmesi. Cogunlukla deri iltihabi veya enfeksiyonu oldugunu dusunduruyor, en onemli talihsizlik ortaya cikartma ve bakiminda gecikme.

SEMPTOMLAR NELER ?
Meme ucunda kasintiya ve yanmaya neden olan surekli kirmizilik, akinti ve kabuk baglamasi. ( Benim durumumda , ben fark edene kadar cok fazla kasinti ve akinti yoktu, fakat bir tarafta dis kenarda kabuk vardi. ) Meme ucunda iyilesmeyecek bir yara. ( Benimki meme haresi uzerinde idi.)
Genellikle sadece bir meme ucu etkileniyor. Nasil teshis edilir?
Doktorunuz fiziksel olarak muayene etmeli ve iki memeninde mamografisini acil olarak cektirmenizi istemeli. Kirmizilik, akinti ve kabuk deri iltihaplanmasi na cok benziyorsa bile, eger yara tek memenizde ise doktorunuz kanserden suphelenmeli. Neler oldugundan emin olmak icin doktorunuz yaradan biyopsi almali.

Benim meme kanserim, buyuk dozlarda kemoterapi aldiktan, 28 kez radyasyon tedavisi olduktan ve Tamaxofin aldiktan sonra yayildi ve kemiklerimi sardi. Eger baslangicta meme kanseri teshisi konulsaydi belki yayilmayacakti ...

Bu o kadar üzücü ki, kadinlar Paget Hastaliginin farkinda degiller.

Top Bottom