Boza öksürüğü bıçak gibi keser.

Tuba

Özel üye
1 çay bardağı kadar tarçınlı boza için.Öksürüğü 2-3 günde keser. .
Bozanın daha pek çok da faydası var.Çocuklara boşuna ilaç,antibiyotik vermekten bin kat iyidir. Tarçını iyice karıştırarak içeceksiniz yoksa daha çok gıcık yapabilir...

- Bünyesinde A ve B vitaminlerinin dört türü ile C ve E vitaminleri de bulunuyor. Mayalanması sırasında ürettiği laktik asit ise ender gıda maddelerinde bulunuyor ve bu değerli asit türünün hazmı kolaylaştırıcı etkisi var. Süt yapıcı özelliği nedeniyle hamile bayanlara ve vitamin kaynağı olarak sporculara tavsiye ediliyor. İçinde ilk başta yüzde 20 şeker olsa da daha sonra yüzde 8'lere kadar düşüyor. İçindeki yağ oranı da sıfır. Bağırsak florasını düzenler. İçindeki aktif mayalarla probiyotik özelliği vardır. Zengin karbonhidrat, protein ve B vitamini içeriği nedeniyle enerji ihtiyacı fazla olan kişiler, gebeler, sporcular ve kilo almak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur. Karbonhidrat ve proteinin yanı sıra birçok besin öğesini içerdiğinden besleyici özelliği nedeniyle “sıvı ekmek” olarak anılır. Zihin açıcı ve sinirleri dinlendirici etkisi vardır. Öksürük tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE

ZENCEFİL- BAL KARIŞIMI​

Ballı sıcak sıvılar kısa süreli olarak öksürüğü hafifletebilir ve tedavi edebilir. Aynı şekilde boğaz ağrısında zencefilin de etkisini bilmeyen yoktur. Bir kaşık bala bir çay kaşığı toz zencefil dökerek tek seferde tüketin. Her gün tekrarlandığında öksürüğe iyi geldiği görülmektedir. Ancak balı özellikle 2 yaş altındaki çocuklara vermeden önce mutlaka uzmana danışın.

SICAK SUYLA DUŞ ALIN​

Sıcak bir banyo veya duşun tadını çıkarırken öksürüğünüzün veya tıkanıklığınızın hafiflediğini fark ettiyseniz, soğuk algınlığı semptomlarını hafifletmek için nemin değerini biliyorsunuz demektir. Bu basit öksürük ilacını evde buharlı bir duş alarak veya serin bir nemlendirici kullanarak oluşturabilirsiniz.

ODAYA SOĞAN KOYMAK​

Pek çok insan soğanı doğramaya başladığı anda ağlamaya başlar. Ancak arkasında herhangi bir bilim olmasa da, bazı insanlar soğan kesildiğinde çıkan güçlü buharın öksürüğü hafifletmeye yardımcı oluyor. Yatmadan önce bir soğanı dörde bölün ve bir tabağa, komodininize veya yatağın ayakucuna bırakın. Gece boyunca rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.

LİMONA KARANFİL BATIRMAK​

Aynı şekilde soğan gibi limonu yarıya bölüp karanfilleri aralıklı olarak batırmak ve başucunuza koymak gece boyunca rahat nefes almanızı ve uyumanızı sağlayacaktır.

ADA ÇAYI​

Bitki çayları pek çok üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Bunlar arasında en etkilisi de ada çayıdır. Aktarlardan temin ettiğiniz ada çayını demleyerek yatmadan önce içmeniz öksürüğünüzü hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca ada çayını gargara yapmak da öksürüğünüzü ve boğaz ağrısını hafifletmede etkili bir yöntemdir.

PEKMEZ VE LİMON KARIŞIM​

Ev yapımı pekmez, ev yapımı tereyağı ve limonla birleştiğinde, öksürük için harika bir bitkisel çözüm oluyor. Bunun için öncelikle bir yemek kaşığı tereyağı sos tavasında eriyene kadar karıştırın, ardından bir yemek kaşığı pekmez ekleyin ve köpürene kadar karıştırmaya ocakta devam edin. Sonrasında altını kapatın ve biraz ılındığında birkaç damla limon sıkıp tüketin. Herhangi bir yan etkisi olmasına karşın bu yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

TUZLU SUYLA GARGARA YAPIN​

Yapılan çalışmalarda ılık tuzlu suyla gargara yapmanın ( burun yıkamayla birlikte ) soğuk algınlığı semptomlarını iyileştirmede ve öksürük gibi semptomların süresini azaltmada bazı faydalar sağladığı görüldü. Gargara yapmak için, bir bardak ılık suya yaklaşık yarım çay kaşığı tuz eritin. Tuzlu suyu yutmamaya özen gösterin.
 
Top