• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bursa Necatibey Kız Teknik ve Meslek Lisesi

Papatya

V.I.P
V.I.P
TARİHÇE

1929 Bursa Necatibey Kız Enstitüsü'nün açılması

1929 İsmail Hakkı Bey'in müdürlük dönemi

1929-1936 Melek Hanım'ın müdürlük dönemi

1936 Okula ilkokul mezunlarının yanı sıra ortaokul mezunlarının da alınmaya başlanması

1942 Bakiye Koray'ın müdürlük dönemi

1940 Okulun ilk beton binasının eğitim öğretime açılması

1942-1944 Mücella İncekaya'nın müdürlük dönemi

1945 Melahat Odman'ın müdürlük dönemi

1949 Leman Subaşı'nın müdürlük dönemi

1949-1953 Sebahat Barlas'ın müdürlük dönemi

1954 Semahat Özlem'in müdürlük dönemi

1962 Neriman Gülmen'in müdürlük dönemi

1960 Okulun ahşap binalarının eğitim öğretime kapatılarak barakaların açılması
1962-1974 Suzan Ostrova'nın müdürlük dönemi
1965 Barakaların kaldırılarak ek binanın eğitim öğretime açılması

1965 Okul bünyesinde anaokulunun açılması

1966 Resim bölümü ile ev yönetimi ve beslenme bölümünün açılması

1966-1967 Okul bünyesinde yeni konferans salonu ve anaokulu binasının açılması ve çocuk gelişimi ve eğitimi alanı*nın eğitim öğretime başlaması

1974-1978 Kamile Genç'in müdürlük dönemi

1974 Giyim bölümünün açılması

1975 Okulun meslek lisesine dönüşmesi ve adının Necatibey Kız Enstitüsü iken Necatibey Kız Meslek Lisesi olması

1976 Okul bünyesinde Pratik Kız Sanat Okulu binasının açılışı

1977-1980 Halk oyunları ekibinin Milliyet Gazetesi liseler arası müzik ve halk oyunları yarışmasında her yıl Türkiye 1.si olması

1979-1984 Nazmiye (Şimşek) Vural'ın müdürlük dönemi
1982 Giyim bölümünün hazır giyim bölümü, resim bölümünün de grafik resim bölümü adını alması

1983- 1984 Tekstil-boya-baskı-desen bölümünün açılması

1984 Grafik resim bölümünün, uygulamalı resim bölümü adını alması

1984-1996 Ender Demren'in müdürlük dönemi

1985 Necatibey Kız Meslek Liseliler Derneği'nin kurulması

1985-1986 Okulun son ortaokul mezunlarını vermesi ve besin teknolojisi bölümünün açılması

1991-1992 Okul bünyesinde Teknik Lise açılması

1993 Okulda METGE projesinin başlaması

1994 Halk oyunları ekibinin Milliyet Gazetesi liseler ara*sı müzik ve halk oyunları yarışmasında Türkiye 1.si olması

1995 Okul bünyesinde Anadolu Meslek Lisesi açılması

1996 Okula erkek öğrenci alınmaya başlanması ve okulun Necatibey Meslek Lisesi adını alması

1996 Okul bünyesinde Olgunlaşma Enstitüsü'nün açılma*sı

Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce erkek pansiyonu ola*rak kullanılan binanın okula devredilmesi

Besin teknolojisi bölümünün, ağırlama ve gıda tek*nolojisi adını alması

Ev yönetimi ve beslenme bölümünün ağırlama gıda alanının altında mutfak ve servis dalı olarak eğitim öğretime devam etmesi

1997-2010 Şenel Uslu'nun müdürlük dönemi

1998 Grafik bölümünün açılması

2000 Grafik bölümünün, tasarım teknolojisi/grafik bölümü adını alması

2000-2001 Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden devredilen pansiyo*nun kız pansiyonu olarak kullanılmaya başlanması ve Olgunlaşma Enstitüsü'nün binanın bir kısmına taşınması

2002-2003 Ağırlama ve gıda teknolojisi bölümünün gıda tekno*lojisi alanı adını alarak eğitim öğretime devam etme*si ve seyahat acenteliği bölümünün açılması

2003 Necatibey Meslek Lisesi ile Berufskolieg Ehrenfeld Okulu arasında Almanya'da resmi kardeşlik anlaş*ması imzalanması

2004 Puanlı atletizm genç erkekler 3 adım atlama Türkiye l.si (Mert Moralı)

2005 Okul halk oyunları ekibinin Folkmoot Halk Dansları Festivali'ne (Kuzey Carolina, ABD)katılması

2006 Lise eğitiminin dört yıla çıkarılması

2006 Okulun Türkiye'de ki kız meslek liseleri içinde ilk İSO belgesini alması

2006 Okullar arası atletizm gençler- büyükler salon ferdi Türkiye şampiyonasında Türkiye l.si (Elif Yıldırım)

2006-2007 Hazır giyim bölümünün, giyim üretim teknolojisi adını alması

2007 Kız öğrenci yurdunun kapanması ve Olgunlaşma Enstitüsü'nün okul bünyesinden ayrılması

2007 Güzellik ve saç bakımı hizmetleri alanın açılması

2007 Kal-Der tarafından düzenlenen EFQM kalite ödül sürecine katılımı sonucunda Jüri Teşvik Ödülü'nü alması

2007 Liseler ISF (International School Sport Federation/ Uluslararası Okul Sporları Federasyonu) müsabakalarında Elif Yıldırım'ın 300 m engelli koşu Dünya Şampiyonu olması

2007- 2008 Tekstil-boya-baskı-desen bölümünün yerine tekstil teknolojisi alanının açılması ve mutfak ve servis dalı olarak eğitim veren bölümün yiyecek ve içecek hiz*metleri alanı olarak eğitime başlaması

2008 Tasarım teknolojisi/grafik bölümünün, grafik ve fotoğraf alanı, seyahat acenteliği bölümünün de ko-
naklama ve seyahat hizmetleri adını alması

2010 Teknik Lise'nin öğrenci kaydına başlaması

2010 Süheyla Dilber'in okul müdürlüğüne başlaması

2010-2011 Anadolu Kız Teknik Lisesi'nin öğrenci kaydına baş*laması

2011 Okulumuz öğretmenlerine hizmet veren yemekhanemiz açıldı

2011 6.Beceri Tabanlı Proje Yarışması'na katılım için okulumuzda 13 proje gerçekleştirildi.

2011 "Öğrenci İşleri Merkezi"miz faaliyete geçti

2011 "HAYATA SAYFA AÇ" 6.Beceri Tabanlı Beceri Yarışması'nda Türkiye 1.si ( Grafik ve Fotoğrafçılık Bölümü )

2011 Yeni yapılan okulumuz kafeteryasının faaliyete geçmesi

2011-2012 Okulumuzun içinde bulunduğu eğitim alanı ve binalarının bir bütün halinde bakım ve onarımının yapılması

201-2012 Okulumuzda yapılan bütün eğitim-öğretim ile ilgili faaliyetlerin proje tabanlı olarak gerçekleştirilmeye başlanması

OKULUMUZUN KISA TARİHÇESİ

Okulumuz 02.03.1929 yılında 26 öğrenci ile öğretime başlamıştır.

Okul aynı yıl vefat eden zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Mustafa Necatibey'in adına ithafen "Necatibey Kız Enstitüsü" adını almıştır. 1931 yılında halkın isteği üzerine Enstitüye bağlı "Akşam Kız Sanat" okulu açılmıştır.

1931-1932 öğretim yılında biri şapka, diğeri elbise mütehassısı olmak üzere Avrupa'dan iki mütehassıs öğretmen getirtilmiştir. Aynı yıl bir sipariş atölyesi açılarak, çevreye maddi ve manevi yardımlarda bulunulmuştur.

1932-1933 yıllarında Avrupa'dan gelen mütehassıslar geri gönderilmiş, yerlerine Avrupa'da tahsillerini bitirerek dönen Türk öğretmenler atanmıştır. Eski ahşap binalara 1940 yılında beton bir bina ilave edilmiştir.
Binalar, yine yetersiz kalınca okul bahçesinde geçici saç barakalar monte edilmiştir. Eski binalar, basit bir şekilde yapılmış olan beton bina ve barakalardan ibaret olan tesisatla 1962 yılına kadar idare edilmiştir. 1962 yılında ihalesi yapılan yeni binalar 1964-1965 öğretim yılında hizmete girmiştir. Böylece 1965 yılında muntazam bir idare kısmını içeren bir müessese kurulmuş, her türlü ihtiyacı karşılayacak Enstitü sitesi haline gelmiştir.

1963-1964 öğretim yıllarına kadar ilkokuldan sonra beş yıllık enstitüler şeklinde eğitim öğretime devam eden okulumuz bu tarihten sonra ortaokul mezunlarına 3 yıllık bir eğitimle sanat dallarını sürdürmeye başlamıştır. 1964-1965 öğretim yılında enstitü içinde Uygulama Anaokulu açılmıştır. 1966-1967 öğretim yılında konferans salonu ve anaokulu, 1975-1976 yılında "Pratik Kız Sanat Okulu " binaları eklenmiştir.

1974-1975 yıllarında Meslek Lisesi'ne dönüştürülmüş ve böylece okulumuz "Necatibey Kız Meslek Lisesi " adını almıştır. 1991-1992 öğretim yılında bünyesinde Teknik Lise, 1994-1995 öğretim yılında ise Anadolu Meslek Lisesi açılmıştır.

Ayrıca 1995-1996 öğretim yılından itibaren de okulumuza erkek öğrenci alınmaktadır. Karma eğitime geçtiği için "Necatibey Meslek Lisesi" olarak eğitime devam etmektedir.

Bu gün 83 yaşında olan okulumuz, gelişen teknolojiye ayak uydurmakta, dünya çapında üretime nitelikli eleman yetiştirmenin haklı gururunu taşımaktadır.

Papatya

V.I.P
V.I.P

Necatibey kız teknik ve meslek lisesi bölümleri & şefleri

1. çocuk gelişimi ve eğitimi sefine düzener

2. gıda teknolojileri osman olduk

3. giyim üretim teknolojisi ayşe akdeniz

4. grafik ve fotoğrafçılık alparslan toker

5. güzellik ve cilt bakım şebnem güleren

6. konaklama ve seyahat hiz. Serdar çalı

7.
tekstil teknolojisi Serdar saraç

8. yiyecek içecek hizmetleri nurgül çavuşoğlu

Papatya

V.I.P
V.I.P

Bölümler ve Öğretmenleri

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

1 AYNUR ATAMAN ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
2 AYŞE BİÇER ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
3 AYŞE KAYALI ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
4 BERNA YENİÇERİ ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
5 BİRCAN ÖZSOY ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
6 BİRSEN YAŞBEK ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
7 NURAN KARADEMİR YAŞAR-UZMAN ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
8 NESLİHAN IŞIK ATA ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
9 NURAN KARASU-UZMAN ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
10 NURAY ÇAYMALAR ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
11 OSMAN UNCU ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
12 S.DÜZENER-BLM.ŞEFİ ÇOCUK GEL. VE EĞİT.
13 VİLDANİYE YILMAZ ÇOCUK GEL. VE EĞİT.

Gıda Teknolojisi

1 C.KALIPÇIOĞLU-UZMAN GIDA TEKNOLOJİSİ
2 NURAY KÜPÇÜ-UZMAN GIDA TEKNOLOJİSİ
3 OSMAN OLDUK-ALAN ŞEFİ GIDA TEKNOLOJİSİ
4 ÖZLEM KAYA TOPÇUOĞLU GIDA TEKNOLOJİSİ
5 PENBE ORAN -UZMAN GIDA TEKNOLOJİSİ
6 ŞEBNEM TOKGÖZ-UZMAN GIDA TEKNOLOJİSİ

Giyim Üretim Teknolojisi

1 AYŞE AKDENİZ-BÖLÜM ŞEFİ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
2 F.ÇOŞAR ÖZAK -UZMAN GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
3 FATMA BAŞ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
4 FİGEN SOFUOĞLU-UZMAN GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
5 GÜLÜMSE ALAŞ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
6 HANİFE ACU-A.ŞEFİ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
7 HANİFE POLAT GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
8 HEDİYE BULUT GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
9 HURİYE KURTBEYOĞLU GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
10 NERİMAN KARAKAYA GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
11 ŞAFAK ERYILMAZ GİYİM ÜRETİM TEKNOLOJİSİ

Grafik ve Fotoğraf

1 A.TOKER-BÖLÜM ŞEFİ GRAFİK TASARIM VE FOTOĞRAFÇILIK
2 ÇİĞDEM TÜRKKAN GRAFİK TASARIM VE FOTOĞRAFÇILIK
3 F.KÖSEOĞLU-ATL.ŞEFİ GRAFİK TASARIM VE FOTOĞRAFÇILIK
4 NURAY ÜLGEN -UZMAN GRAFİK TASARIM VE FOTOĞRAFÇILIK
5 SELİM AYBAR GRAFİK TASARIM VE FOTOĞRAFÇILIK
6 TÜLAY GÜRDAL GRAFİK TASARIM VE FOTOĞRAFÇILIK

Konaklama ve Seyahat Hizmetleri

1 RAGIP BURAK-UZMAN MD. YARD. KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZ.
2 SERDAR ÇALI -BÖLÜM ŞEFİ KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZ.

Tekstil Teknolojisi

1 A.AYSUN ERSUN TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
2 AYNUR HÜNER-A. ŞEFİ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
3 FERİZE GEP TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
4 GÜLAY KAHRAMAN TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
5 H.KARAYANDI-UZ.A.ŞEFİ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
6 HİLMİYE SÜR TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
7 N.ALTINTAŞ-ATL.ŞEFİ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
8 NİHAL KAYMAZ-A.ŞEFİ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
9 NURCAN ÜÇÖZ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
10 S.ÖZARSLAN-G.GRV. TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
11 S.SÜNDÜS YILDIRIM TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
12 SERDAR SARAÇ-BÖLÜM ŞEFİ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
13 SEVİNÇ ÇAVUŞOĞLU TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
14 YASEMİN KIRAN TEKSTİL TEKNOLOJİSİ
15 YASEMİN SALİ TEKSTİL TEKNOLOJİSİ

Yiyecek İçecek Hizmetleri

1 BİNNUR DİLEK SÖYLER-ATL.ŞEFİ YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ
2 HÜLYA KARTAL YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ
3 İLKBAY ÇELİK-ATL.ŞEFİ YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ
4 NURGÜL ÇAVUŞOĞLU-BÖLÜM ŞEFİ YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ

Papatya

V.I.P
V.I.P

GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI

GRAFİK VE FOTOĞRAF ALANI ATÖLYESİ

ALANIN MEVCUT DURUMU VE GELECEĞİ

Günümüzde her alanda yaşanan bilimsel, teknolojik, kültürel ve ekonomik gelişmeler, bütün sektörleri etkilemekte ve bu durum doğal olarak mesleki eğitimi de yakından ilgilendirmektedir. Görsel ve işitsel teknikler ve medya yapımcılığı sektöründe yaşanan hızlı ve teknolojik gelişmeler Grafik ve Fotoğraf alanını doğrudan etkilemektedir. Günümüzde mesleki eğitim, her yaşta ve her düzeyde bireye yönelik olarak her alanda farklı nitelikte araçlarla etkinliğini sürdürmektedir. İnsanlar arası iletişimi sağlayan araçlardan biri olan fotoğraf ve grafik sanatı, bu anlamda önemli bir yere sahiptir. Grafik ve fotoğraf sanatının temel işlevi bir mesajı iletmek, bir ürün ya da hizmeti tanıtmaktır.

ALANIN ALTINDA YER ALAN MESLEKLER

Grafikerlik

Fotoğraf Çekim Elemanlığı

Fotoğraf Baskı Operatörlüğü

GRAFİKER

Tanımı Bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla tasarımları elle ve bilgisayarla sanatsal ölçütler içinde hazırlama yeterliklerine sahip nitelikli kişidir.

Görevleri

İşin süreçlerini planlamak.

İşin konusuna göre tasarım öğelerini belirlemek.

Temel grafik tasarımını elle ve bilgisayarla yapmak.

Masa üstü yayıncılık işlemlerini yapmak.

Ürünü görselleştirmek.

Tasarladığı grafiksel çalışma doğrultusunda stüdyoda ya da uygun mekânda fotoğraf çekimi yapmak veya yaptırmak.

Baskısı yapılacak tasarımları baskıdan önce kontrol etmek.

İş başı mesleki eğitim faaliyetlerine katılmak.

FOTOĞRAF ÇEKİM ELEMANI

Tanımı

Ürün veya konunun fotoğrafını çekme, çektiği fotoğrafları baskıya hazır hâle getirme yeterliklerine sahip nitelikli kişidir.

Görevleri

İş organizasyonu yapmak.

Fotoğraf çekme öncesi hazırlık yapmak.

Fotoğraf çekmek.

Fotoğrafı seçmek, gerekiyorsa bilgisayarda işlemek.

Çekilen fotoğrafı haber merkezine iletmek.

Fotoğraf ekipmanlarının temizliğini yapmak.

Mesleki eğitime ilişkin faaliyetleri yürütmek.

FOTOĞRAF BASKI ELEMANI

Tanımı

Çeşitli özelliklerdeki, klasik veya otomatik banyo ve baskı sistemlerinin çalışmaları hakkında yeterliklerine sahip nitelikli kişidir.

Görevleri

İş organizasyonu yapmak.

Kimyasal çözeltiler hazırlamak.

Stüdyonun temizliği ve düzenini sağlamak.

Film yıkamada özel banyo tekniklerini uygulamak.

Siyah beyaz fotoğrafta özel baskı tekniklerini uygulamak.

Renkli fotoğrafta özel baskı tekniklerini uygulamak.

Mesleki eğitime ilişkin faaliyetleri yürütme.

MESLEK ELEMANLARINDA ARANAN ÖZELLİKLER

Grafiker olmak isteyenlerin;

Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen,

Renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,

Estetik görüş sahibi, güzel sanatlara karşı ilgili olan,

Hayal gücü zengin, yaratıcı,

Tasarımlarını çizgi yolu ile ifade edebilen,

Sosyal, psikolojik, sanatsal alanlara ilgili,

Yeniliklere açık, teknolojiyi yakından izleyen,

Dikkatini belli bir noktaya yoğunlaştırabilen kimseler olmaları gerekir.

Fotoğraf çekim elemanı veya fotoğraf baskı operatörü olmak isteyenler;

Yaratıcı, atik, hızlı karar alabilen, isabetli zamanlama yapabilen,

İyi gözlem yapabilen, iletişim becerilerine vakıf,

Estetik duygusuna sahip, görsel hafızası güçlü,

El becerileri gelişmiş, pratik zekâsı olan,

İş ahlakına sahip, dikkatli, problem çözme yeteneği olan, hızlı öğrenebilen,

Protokol bilgisine sahip,

İnsan psikolojisi mesleki alanında yeni teknolojik gelişmelere açık,

Dış görünüşüne özen gösteren nitelikte kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Grafikerler, Büroda, çoğu zaman bilgisayar karşısında, (zaman zaman sakin ortamlarda) film stüdyolarında, fotoğraf stüdyolarında, ajanslarda, genellikle zamana karşı yarışarak çalışmak durumundadır.

Fotoğraf Çekim elemanı ve Fotoğraf Baskı Operatörleri;

Fotoğraf Çekim elemanı ve fotoğraf baskı operatörleri olarak çalışacak kişiler, genellikle değişik mekanlarda, belli bir zaman çizelgesine bağlı olmaksızın, hareketli ve koşulları çoğu zaman önceden belirlenemeyen ortamlarda, ayakta çalışırlar. Fotoğrafların hazırlanma aşamasında ise masa başında ve bilgisayar ortamında çalışmaktadır. Fotoğrafçılar hem iç mekân hem de dış mekânlarda çalışmak durumundadırlar. Çekim için gerekli makine ve diğer malzemeleri taşımak durumunda kalabilirler. Fotoğraf laboratuarcılığın da klasikleşmiş cihazlar, yeni geliştirilen cihazlar ve çeşitli banyo kimyasalları ile çalışmaktadır.

İŞ BULMA İMKÂNLARI

Grafikerlik dalından mezun olan öğrenciler; Kazandıkları yeterlikler doğrultusunda orta ve büyük ölçekli matbaa ve yayın kuruluşlarında, grafik tasarım stüdyolarında, reklâm ajanslarında, medya sektöründe, bünyesinde tanıtım birimi bulunan kurum ve kuruluşlarda çalışabilir. Tecrübeli olanların iş bulma olanağı daha fazladır. Grafikerler bilişim teknolojisinde e-öğrenme çalışmalarında yer alan animasyon ve grafiklerin hazırlanmasında da görev aldıklarından istihdam alanları artmaktadır. Toplumumuzun sanayi toplumuna geçiş aşamasında olmasından dolayı birçok ürün kendi ülkemizde üretilmeye başlanmıştır. Bu malların gerek iç ve gerekse dış piyasada pazar bulması iyi bir reklam, ambalaj sorununu beraberinde getirmektedir. Bu alanda çalışacak eğitimli elemana her zaman ihtiyaç vardır.

Fotoğraf çekim elemanı ve fotoğraf baskı operatörleri dallarından mezun olan öğrenciler; Ülkemizde fotoğraf sektöründe yer alan kuruluşlar, orta ve küçük ölçekli işletmeler olarak ele alınacak olursa bu işletmeler; ithalat yapan firmalar, üretici firmalar, perakende satış yapan mağazalar, fotoğraf laboratuar hizmeti veren işletmeler, fotoğraf stüdyoları, fotoğraf ile ilgili yayıncılık yapan kuruluşlar, fotoğraf turizmi yapan şirketler, Fotoğraf eğitimi veren kurumlar vb. olarak sıralanabilir. Türkiye’nin hemen her il ve ilçesinde ve hatta mahallesinde fotoğraf stüdyoları ve laboratuarlar bulunmaktadır. Ayrıca, fotoğraf kendi sektörünün dışında daha pek çok iş kolunda da hem meslek, hem de iş olarak yer almaktadır. Bu amaçla fotoğrafın uygulama alanlarına bir göz atacak olursak vesikalık, anı ve özel gün fotoğrafçılığında, basın-yayın-gazetecilik ve iletişim organlarında, endüstri ve sanayide, tanıtım-reklâm çalışmalarında, arkeolojik çalışmalarda, belgeleme çalışmalarında ve araştırmalarda, tıbbî çalışmalarda ve adlî tıpta, hastanelerde röntgen çekimlerinde, haritacılık alanında, askerî araştırma ve incelemelerde, polisin suçlara yönelik (kriminolojik fotoğrafçılık) laboratuar çalışmalarında, uzay-gökyüzü (astronomi çalışmaları) araştırmalarında, bilimsel ve akademik çalışmalarda, kalite kontrolü yapmada, sahne sanatlarında, sinema ve televizyon çekimlerinde, stok fotoğrafçılığı yoluyla fotoğraf pazarlama ve satış amacıyla, bilgisayar-İnternet ortamında, amatör fotoğrafçılıkta, fotoğraf sanatı ile uğraşılarda ve daha pek çok alanda fotoğrafın ve fotoğrafçılığın yaygın olarak kullanıldığını görebiliriz. Foto muhabirleri ulusal, bölgesel, yerel gazete ve dergilerde kamu kuruluşları ile özel kurumların basın ve halkla ilişkiler müşavirliklerinde iş bulabilirler.

Papatya

V.I.P
V.I.P

Bütün okullar gibi her şeyiyle çok güzel ve önemli bir okulumuz.
Ziyaretçilerimiz gitsem mi gitmesem mi diye ikilemde kalmasın gitsinler.