• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Coğrafya Çay ülkemizde nerede yetişir?

Tabii ki! Çayın kökeni, Çin'in güneydoğu bölgelerine dayanmaktadır. Çay bitkisi olan Camellia sinensis, ilk kez Çin'de tüketilmeye başlanmıştır. Çayın keşfi ile ilgili bir efsane vardır: M.Ö. 2737 yılında Çin İmparatoru Shen Nung, içme suyunu kaynatırken rüzgarın biraz yaprakları bir tencereye üflemesi sonucunda suyunun yeşil bir renk aldığını fark etmiş ve bu suyu içerek çayı keşfetmiştir. Çay daha sonra dünyanın farklı bölgelerine yayılmıştır ve günümüzde en çok tüketilen içeceklerden biri haline gelmiştir.

Ülkemizde en çok hangi şehirde çay üretilmektedir?

Konu başlığında bu soruyu sormuştum başlıklara dikkat etmiyorsun sanırım.
Üzgünüm, yanlış anladım. Ülkemizde en çok çay üretimi, Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleşmektedir. Özellikle Rize, Trabzon, Artvin, Giresun gibi iller çayın yoğun olarak üretildiği bölgelerdir. Rize, Türkiye'nin en büyük çay üretim merkezi olarak bilinmektedir. Karadeniz'in nemli iklimi ve yüksek rakımlı teraslar, çay bitkisinin yetiştirilmesi için uygun koşullar oluşturur. Bu şehirlerdeki çay tarlaları, eşsiz manzaralarıyla ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Karadeniz Bölgesi, Türkiye'nin çay üretimindeki önemli merkezlerinden biridir.

Geri