Türkçe Diyalogda boş bırakılan yerlere hangisi getirilmelidir?

dilara10

Özel Üye
Özel üye
Gazeteci: (I)
- - - -

Aktivist:
— İnsan haklarına olan ilgim, genç yaşlarımda ailemin bana aşıladığı değerlerle başladı. Adalet, eşitlik ve insan onurunun önemi konusunda ailemden aldığım eğitim beni bu alana çekti. Ancak gerçek anlamda aktivist olmaya karar vermem, üniversite yıllarımda aldığım eğitim ve çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılma deneyimlerimle oldu.

Gazeteci: (II)
- - - -

Aktivist:
— İşim gereği kadın hakları, çocuk hakları ve mültecilerin hakları gibi birçok farklı konuda. Bu konuları seçmem, bu grupların toplumda en savunmasız grup olmalarından ve maruz kaldıkları hak ihlallerini sıkça yaşamalarından dolayıdır. Özellikle kadın ve çocukların haklarını savunarak toplumda daha adil bir düzenin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyorum.

Bu diyalogda boş bırakılan yerlere aşağıdakilerin hangisi getirilmelidir?

A)
(I) İnsan haklarına duyduğunuz ilgi ve aktivizmde sizi etkileyen biri oldu mu?
(II) Hangi konularda özellikle çalışıyorsunuz ve hangi amaçla bu konuları seçtiniz?

B)
(I) İnsan haklarına ve aktivizme olan merakınız ne zaman ve nasıl başladı?
(II) Dünya genelinde insan haklarıyla ilgili yapılan hangi çalışmaları takip ediyorsunuz?

C)
(I) İnsan hakları üzerine yazdığınız eserlerde ilham kaynağınız neydi?
(II) İyi bir yazar hangi toplumsal konulara değinmelidir?

D)
(I) İnsan haklarına duyduğunuz ilgiyi ve aktivizmi ne zaman keşfettiniz?
(II) Özellikle hangi konularda çalışıyorsunuz ve neden bu konuları seçtiniz?

Çözüm
Doğru cevap D seçeneğidir.

İşte neden D seçeneğinin en uygun cevap olduğu açıklaması:

• (I) sorusu: Aktivistin verdiği cevapta, insan haklarına olan ilgisinin genç yaşta başladığı ve aile eğitiminin büyük etkisi olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, gazetecinin "İnsan haklarına duyduğunuz ilgiyi ve aktivizmi ne zaman keşfettiniz?" sorusu, aktivistin verdiği cevapla tam bir uyum içinde.
  • (II) sorusu: Aktivist, kadın hakları, çocuk hakları ve mülteci hakları gibi spesifik konularda çalıştığını ve bu grupların toplumdaki savunmasız durumundan dolayı bu konuları seçtiğini belirtiyor. Gazetecinin "Özellikle hangi konularda çalışıyorsunuz ve neden bu konuları seçtiniz?" sorusu da bu açıklamayı daha detaylı bir şekilde...
Doğru cevap D seçeneğidir.

İşte neden D seçeneğinin en uygun cevap olduğu açıklaması:

• (I) sorusu: Aktivistin verdiği cevapta, insan haklarına olan ilgisinin genç yaşta başladığı ve aile eğitiminin büyük etkisi olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, gazetecinin "İnsan haklarına duyduğunuz ilgiyi ve aktivizmi ne zaman keşfettiniz?" sorusu, aktivistin verdiği cevapla tam bir uyum içinde.
  • (II) sorusu: Aktivist, kadın hakları, çocuk hakları ve mülteci hakları gibi spesifik konularda çalıştığını ve bu grupların toplumdaki savunmasız durumundan dolayı bu konuları seçtiğini belirtiyor. Gazetecinin "Özellikle hangi konularda çalışıyorsunuz ve neden bu konuları seçtiniz?" sorusu da bu açıklamayı daha detaylı bir şekilde ortaya koymak için ideal bir soru.
Diğer seçeneklerin neden uygun olmadığı:

• A seçeneği: Aktivistin özel bir kişiden ilham alıp almadığına dair bir bilgi verilmiyor.
  • B seçeneği: Aktivist, dünya genelinde yapılan çalışmalardan ziyade kendi deneyimleri ve motivasyonları üzerine odaklanıyor.
  • C seçeneği: Aktivistin henüz eser yazdığına dair bir bilgi bulunmuyor.
Sonuç olarak, D seçeneğindeki sorular, hem aktivistin verdiği cevaplarla hem de röportajın genel akışıyla en uyumlu olan sorulardır. Bu sorular sayesinde gazeteci, aktivistin insan hakları alanındaki çalışmalarına dair daha detaylı bilgiler elde edebilir ve okuyuculara da daha kapsamlı bir bilgi sunabilir.

Çözüm
Geri