Ehliyet sınavından geçme puanı!

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Ehliyet sınavından geçebilmeniz için her bir testten ayrı ayrı 70 puan almış olmanız gerekecek:

Motor: 70 puan, İlkyardım: 70 puan, Trafik: 70 puan almalısınız.

Kaba bir hesapla 100 üzerinden 70 almanız için kaç doğru yapmanız gerektiği aşağıda belirtilmiştir.

Örneğin B sınıfı ehliyet için:
Motor: 70 puan(28 doğru), İlkyardım: 70 puan(21 doğru), Trafik: 70 puan(35 doğru) yapmanız gerekir.

Diğer ehliyet sınıflarının her bir testindeki soru sayısı farklı olabileceğinden gerekli hesaplama testteki her bir sorunun kaç puan olduğu hesaplanarak 70 puan için kaç doğru gerektiği hesaplanabilir. Ehliyet Sınavında ÖSYM sınavlarında olduğu gibi yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürmez.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bu konuda danışmanlık yapabilirim :)

Evet, ehliyet için tüm yazılı sınavlardan ayrı ayrı 70 almak zorundasınız.

Daha dün direksiyon sınavında görevliydim. Aynı şekilde direksiyon sınavında da geçer not 70.

Ancak bu notu iki öğretmen veriyor ve ve ortalama alınıyor. Ortalama buçuklu sayı çıktığında adayın lehine değerlendiriliyor. Örneğin gözetmen öğretmenlerin kırdığı puanlar ( 15 ve 20) şeklinde olsun.

15 + 20 = 35 / 2 = 17

100 - 17 = 83 (Aday 83 ile geçer not almıştır)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Motor dersini kesinlikle gereksiz buluyorum ve girdiğim sınavlarda yardımcı oluyorum. Teknoloji o kadar ilerledi ki artık motor kaputunu klasik yöntemlerle açıp müdahale etme durumunuz yok. Hal böyleyken neden o sorularla boğarsın adayları hiç anlamıyorum. Tıpkı bilgisayar kurslarında dos olayı bittikten 5 yıl sonra bile dos komutlarını öğretmemiz gibi...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Aslında anlıyorlar ama motor sınavını kaldırmaları zaten bürokratik engel dolu ülkemizde o kadar yeni yazışmalar ve değişimler gerektiriyor ki, amaaan kim uğraşacak şimdi bunlarla deyip sonuna kadar devam ediyoruz böyle :)