Evlinin (ev sahibinin) bir evi, evsizin (kiracının) bin evi var atasözü ve açıklaması

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Evlinin (ev sahibinin) bir evi, evsizin (kiracının) bin evi var atasözü ve açıklaması
Ev sahibi olanlar genellikle aynı evde yıllar yılı otururlar. Ancak kiracılar sık sık ev değiştirmek zorunda kalabilirler. Bu bakımdan kiracılar ev beğenme şansına sahiptirler. Kendilerine uygun olan evde otururlar. Maamafih son zamanlarda bu sözün pek önemi kalmamıştır. Zengin ev sahipleri zevk için, kiracılar da mecburiyetten bu kurala uymaz olmuşlardır. Özellikle kiracılar tarafından oturulan evden memnun olmama durumunda söylenir.

Burada insanlar bana bir sürü olumsuz seyler söylüyor TRye dönüsüm ile ilgili.
Beni en cok korkutan ''TRde kirada oturmak cok zor'' demeleridir.
Nedenini bilmiyorum ama kiminle konussam hep ayni sey.
Kirada oturacagiz deyince surat bir asiliyor ve olumsuz yorumlar geliyor.
Dedikleri kadar zor mu bilmiyorum hayatimda hic tek basina kirada oturmadim.
Kocam icinde benim icinde büyük bir degisiklik olacak bu durum.
Büyük bir sorumluluk sanirim bu kira da oturma isi ve ev gecindireilme isi.
Ama Allah büyüktür.
Kirada oturacagimiz evi ben begendim cok sükür.
Ama nice insanlar biliyorum (konuda da yazildigi gibi) mecburiyetten belirli bir evde oturuyorlar.
Rabbim herkese hayirli bir ev kapisi nasip etsin insaAllah.

Ama Allah büyüktür.
Ama nice insanlar biliyorum (konuda da yazildigi gibi) mecburiyetten belirli bir evde oturuyorlar.

Kirada bulunmadım ama kiracımız var. İnsan ilişkileri bazında karşılıklı saygı olduktan sonra hiç sorun çıkmıyor. Kira üçretlerinde ise evet biraz yüksek ama bütçene göre mekanlardan kiralık ev bulduğunda oda çok fazla sıkıntı olmayacaktır.Gönlüne göre seninde bir evin olur inşallah.

Kirada bulunmadım ama kiracımız var. İnsan ilişkileri bazında karşılıklı saygı olduktan sonra hiç sorun çıkmıyor. Kira üçretlerinde ise evet biraz yüksek ama bütçene göre mekanlardan kiralık ev bulduğunda oda çok fazla sıkıntı olmayacaktır.Gönlüne göre seninde bir evin olur inşallah.

Bizim kiracimizda hemserimiz cikti. Nisanlima demis arada güven olduktan sonra kirayi ha ayin sonunda ödemisin ha ayin basinda yeter ki bir birimize güvenelim demis. Ev sahibi de namazinda niyazinda biriymis ben bu eve icki icen birini almam demis. Bunlardan yola cikarak insaAllah sorun yasamayiz diye düsünüyorum. Tek maas olursa da gecim sorunu yine yasamayiz Allah nasip ederse sadece kendi evimiz icin para biriktirmemiz biraz zor olur. Cok uzattim :)

Amin insaAllah cümlemizin.

Bizim kiracimizda hemserimiz cikti. Nisanlima demis arada güven olduktan sonra kirayi ha ayin sonunda ödemisin ha ayin basinda yeter ki bir birimize güvenelim demis. Ev sahibi de namazinda niyazinda biriymis ben bu eve icki icen birini almam demis. Bunlardan yola cikarak insaAllah sorun yasamayiz diye düsünüyorum. Tek maas olursa da gecim sorunu yine yasamayiz Allah nasip ederse sadece kendi evimiz icin para biriktirmemiz biraz zor olur. Cok uzattim :)

Amin insaAllah cümlemizin.

İnşallah gönlünce olur herşey. yok uzatmadın sohbetde etmiş oluyoruz;;)

Ama Allah büyüktür.
Bunların üzerinde durma @KaRaNFiL, tamamen uydurma haberler. Hatta bizim ülkemizde kiracı olmak ev sahibi olmaktan daha avantajlıdır. Elbette kendi evinde olup oturuyor olman en güzeli ancak evini kiraya veriyorsan asıl dert bu. Kiracı ülkemizde herzaman rahattır.

Yurtdışında yaşayan tanıdıklarım arkadaşlarım var. Bilmiyorum sen hangi ülkedesin ama kiralar aldıkları ücretin önemli bir kısmını kapsıyormuş. Üstelik daracık evlerde. Sen gel bak hiçte duyduğun gibi değildir seveceksin buralar. Anladığım kadarı ile bulunduğun ülkede doğup büyümüş birisin.

Son düzenleme:
Bunların üzerinde durma @KaRaNFiL, tamamen uydurma haberler. Hatta bizim ülkemizde kiracı olmak ev sahibi olmaktan daha avantajlıdır. Elbette kendi evinde olup oturuyor olman en güzeli ancak evini kiraya veriyorsan asıl dert bu. Kiracı ülkemizde herzaman rahattır.

Yurtdışında yaşayan tanıdıklarım arkadaşlarım var. Bilmiyorum sen hangi ülkedesin ama kiralar aldıkları ücretin önemli bir kısmını kapsıyormuş. Üstelik daracık evlerde. Sen gel bak hiçte duyduğun gibi değildir seveceksin buralar. Anladığım kadarı ile bulunduğun ülkede doğup büyümüş birisin.

Evet, dogma büyüme avusturyadayim ben (son 25 günüm).

Dogrudur, burada 2+1 kirada oturanlar büyük bir eve sahiptirler. Benim kira oturacagim ev 3+1 diye anlatinca cok sasirdilar. Ama söyle bir sey de var (en azindan burada) ev yardimi alabiliyorsun. Bu tabii sadece 30€ olabilir ama 150€ da olabilir (yani aileye göre maddi duruma göre ev yardimi degisiyor).

Allahima sükür kirada oturacagimiz ev güzel ve genis, gercekten begendim. O yüzden korkularim biraz olsun hafifledi. Türkiyeyi sevecegim eminim. Ama bu biraz zaman alacaktir, söyle yarim sene bir sene tam adapte olana kadar :)

Düzenleyen yönetici:
Ama Allah büyüktür.

bir sürü evimiz,iş yerlerimiz kirada hepsine uğurlu geliyor muşuz ev alıp çıkarlar evlerimizden:)
sen ordakilere bakma bacısı,kirada oturmanın hiç bir zorluğu yok:)

Avusturya'da yaşadığına göre buraa çok daha rahat alışacaksın. Bir çok tanıdık var. Muhtemelen birçok Samsunluya da rastlamışsındır oralarda :)

Hiç tedirgin olma ülkemiz güzeldir ama biz fazlaca özeleştiri yapan bir milletiz (duruma göre tabii) :) Gel ve güzel ülkemizin tadını çıkar. Şimdiden tebrik ediyorum seni ve mutluluklar diliyorum.

Geri