• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Excel'de satırlara bakıp değerleri toplama

snngvn

Üyecik
arkadaşlar excelde şöyle bir tablom var;

A B C D E F G
1 0 0 1 0 1 1
1 1 1 1 1 1 1
0 1 0 1 0 1 0

Tablo yukarıdaki gibi. Olay şu;

1. satıra baktım. A,D ve G sütünlarında ayrı ayrı 1 yazıyorsa bu benim için 1 demek olacak
2. satıra baktım. A,D ve G sütünlarının bir tanesinde 0 yazıyor ikisinde 1 yazıyor. Bu benim için 0 demek olacak. Bir önceki satırda elde ettiğim sayıyla topluyorum 1+0=1
3. satıra baktım. A,D ve G sütünlarında ayrı ayrı 1 yazıyor. Bu benim için 1 olduğundan bir önceki satırda elde ettiğim sayıyla topluyorum 1+1=2
4. satıra baktım. A,D ve G sütünlarında ayrı ayrı 1 yazıyor. Bu benim için 1 olduğundan önceki satırda elde ettiğim sayıyla topluyorum 2+1=3
5. satıra baktım. A,D ve G sütünlarının iki tanesinde 0 yazıyor bir tanesinde 1 yazıyor. Bu benim için 0 demek olacak. Bir önceki satırda elde ettiğim sayıyla topluyorum 3+0=3
..........
.......
mesela 2000 satır tarıyorum ve sonuçta 3 sütunun aynı anda 1 olduğu durumun sayısını elde etmiş oluyorum. Bu sayıyı da H1 hücresine yazmak istiyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sadece A - D - G sütunları ile mi şlem yapılacak?

Örneğin 2. satırda hepsi 1 bu durumda formüle nasıl bir işlem yaptırmak gerekiyor?

Yani satırda herhangi bir şekilde 0 varsa o satı değeri 0 mı olacak?

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
=sumproduct(--(a2:a10=1);--(d2: D10=1);--(g2:g10=1))
=topla.çarpım(--(a2:a10=1);--(d2: D10=1);--(g2:g10=1))

konu ile biraz ben arastirma yaptim olumlu cevap bunu buldum