• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Görev Şuuru

wien06

V.I.P
V.I.P
Osmanlının ilk Şeyhülislamı Molla Fenari (1350 - 1431), Şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısı idi. Onun kadılığı sırasında bir adam pazardan bir at satın alır. Fakat alışverişin hemen ardından adam atın hasta olduğunu fark eder. Atı aldığı kişiye iade etmeye karar verir ama adam zorluk çıkarır, atın hastalığını kabul etmez diye önce kadıya gidip resmi kanaldan işi sağlama bağlamak ister.

Mahkemeye gittiğinde kadıyı ( Molla Fenari ) yerinde bulamaz. İşini ertesi güne bırakır. Fakat at o gece ölür. Adam ertesi gün olanları kadıya anlatır, mağdur olduğunu, ne yapması gerektiğini sorar. Molla Fenari "Senin zararını ben ödeyeceğim" der.

Adam hayretle kadıya bakar, "Niçin siz ödeyeceksiniz, konuyla hiçbir ilginiz ve suçunuz yok ki..." dedi.

Molla Fenari, "Evet öyle görünüyor ama aslında benim de suçum büyük. Eğer sen dün makamıma geldiğinde ben yerimde olsaydım, olaya müdahale eder, atı geri verdirir, paranı iade ettirirdim. At da sahibinin elinde ölmüş olurdu. Bu imkan şimdi yok olmuşur. Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olduğu için zararını ben ödeyeceğim" der ve sözünü yerine getirir.

Geri