Y. Dil Hangi seçenekteki kelimelerle anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulamaz?

A) the - in - homework - my - I - evenings
B) brush - in – my - the - I - morning - teeth
C) wash - morning - I - my - face - the - in
D) have - dinner - o’clock - at - seven - I

Çözüm
Cevabımız: A seçeneği.

Neden A seçeneği?

• A seçeneği: "the - in - homework - my - I - evenings" kelimeleri bir araya getirildiğinde anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulması mümkün değildir. Kelimelerin sırası ve yerleşimleri doğru bir cümle yapısı oluşturmaya uygun değildir.
Diğer seçeneklerdeki doğru cümleler:

• B seçeneği: "I brush my teeth in the morning." (Sabah dişlerimi fırçalıyorum.)
  • C seçeneği: "I wash my face in the morning." (Sabah yüzümü yıkıyorum.)
  • D seçeneği: "I have dinner at seven o’clock." (Akşam yemeğini yedi buçukta yiyorum.)
Neden sadece A seçeneği yanlış?

• Kelime sırası: İngilizce cümlelerde kelimelerin belirli bir sırası...
Cevabımız: A seçeneği.

Neden A seçeneği?

• A seçeneği: "the - in - homework - my - I - evenings" kelimeleri bir araya getirildiğinde anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulması mümkün değildir. Kelimelerin sırası ve yerleşimleri doğru bir cümle yapısı oluşturmaya uygun değildir.
Diğer seçeneklerdeki doğru cümleler:

• B seçeneği: "I brush my teeth in the morning." (Sabah dişlerimi fırçalıyorum.)
  • C seçeneği: "I wash my face in the morning." (Sabah yüzümü yıkıyorum.)
  • D seçeneği: "I have dinner at seven o’clock." (Akşam yemeğini yedi buçukta yiyorum.)
Neden sadece A seçeneği yanlış?

• Kelime sırası: İngilizce cümlelerde kelimelerin belirli bir sırası vardır. Özne, yüklem, nesne gibi unsurların doğru yerlerde kullanılması gerekir. A seçeneğinde bu sıra karışmıştır.
  • Edat kullanımı: "in" gibi edatlar, cümle içindeki kelimelerin ilişkisini gösterir. A seçeneğinde "in" edatı doğru şekilde kullanılmamıştır.
Sonuç olarak:

Verilen seçenekler arasında sadece A seçeneği ile anlamlı ve kurallı bir cümle oluşturulamaz. Diğer seçeneklerdeki kelimeler, İngilizce dilbilgisi kurallarına uygun olarak doğru bir cümle oluşturmak için bir araya getirilebilir.

Çözüm
Geri