• Merhaba Ziyaretçi.
    "Obje" Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hesap makinesi kullanmanın püf noktaları nelerdir

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

İhtiyaçlarınıza uygun bir hesap makinesi kullanmalısınız.​

Hesap makineleri en temelde dört işlem için kullanılsa da çok daha karmaşık hesaplamaları yapabilecek özelliklere sahip şekilde üretilmekte. Hesap makinelerinin kabaca dört farklı türü olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar elektronik hesap makineleri, standart hesap makineleri, bilimsel hesap makineleri ve masaüstü hesap makineleridir. Elektronik hesap makineleri, ticari hayatta sıkça kullanılan hesaplama şekillerine uygun olarak üretilmekte. Ofiste veya evde eğer dört işlem için basit bir hesap makinesi yeterli olacaksa, standart hesap makineleri iyi bir seçim olabilir. Bilimsel hesaplamalar için kullanacaksanız, hesap makinesi tercihiniz bilimsel hesap makinelerinden yana olmalı. Masaüstü hesap makineleri ise tasarım ve kullanım özellikleri nedeniyle ofiste veya evde hesaplama yaparken daha kullanışlı olabilir.

Yüzde Tuşu​

Bir ürün veya hizmetin satış veya alımı sırasında indirim veya zam miktarının belirlenmesi için yüzde tuşu oldukça pratik bir çözüm sunmakta. Hesap makinesi üzerinde % işareti bulunan tuşu kullanarak bir ürün veya hizmetin indirimli veya zamlı satış fiyatını kolaylıkla bulabilirsiniz. Yüzde hesaplama makinesi olarak kullanabileceğiniz bu ürünlerle hesaplama işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Örneğin, 360 TL’lik bir ürünün yüzde 15’lik indirimli fiyatını bulmak için hesap makinesi üzerinde

360 – 15 % =

değerini girmeniz yeterli. İşlem sonucunuz 306 olarak ekranda görünecektir. Zamlı fiyatı hesaplamak içinse

360 + 15 % =

değerini girmelisiniz. Bu işleminiz 414 olarak sonuçlanacaktır.

Yüzde tuşunu daha karmaşık işlemler için de kullanabilirsiniz. Örneğin “250 TL, 2000 TL’nin yüzde kaçıdır?” sorusu için hesap makinesi üzerinden


250 / 2000 % =

değerini girmelisiniz. İşlem sonucunuz 12,5 olarak ekranda görünecektir. Hesap makinesinde yüzde hesaplama özelliğinden bu gibi işlemler için de yararlanabilirsiniz.

Grand Total Tuşu​

Hesap makinesi üzerinde yapılan işlemler hafıza kısmında kayıt altına alınır. GT harfleriyle gösterilen Grand Total tuşuna basarsanız, yaptığınız işlemlerin toplamına kolayca ulaşabilirsiniz. Örneğin,

5 + 5 = 10 ve 15 + 20 = 35

işlemlerinden sonra GT tuşuna basarsanız işlem sonucunuz 45 olarak ekranda görünecektir.

C ve CE Tuşları​

Hesap makinesi üzerinde işlem yaparken bazen sayılar yanlış girilebiliyor. Yanlış girilen sayıyı temizlemek için CE tuşunu kullanabilirsiniz. C tuşuna basarsanız tüm işlem silinir. Çok fonksiyonlu hesap makinesi çeşitlerinde CE tuşu büyük kolaylık sağlamakta.

M+ ve M- ile MR, MS ve MC Tuşları​

Hesap makinenizde yaptığınız bir işlemi belleğe eklemek için M+ tuşunu, bellekten çıkarmak içinse M- tuşunu kullanabilirsiniz. Belleği görüntülemek için MR tuşuna basabilir, bellekten çağırma işlemini MS tuşuyla yapabilirsiniz. Tüm belleği temizlemek içinse MC tuşunu kullanabilirsiniz.

TAX Tuşu ve KDV Hesaplama​

Ticari ilişkiler sırasında oluşan hesap hatalarının büyük bir bölümü KDV hesaplamaları sırasında yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Oysa hesap makinenizdeki TAX tuşunu kullanarak bu hatalardan kurtulabilirsiniz. Hesap makinenizde TAX+ ve TAX- tuşları varsa, tek tuşa basarak KDV hesabı yapabilirsiniz. Gelişmiş hesap makinesi çeşitlerinde bu tuşlar, KDV hesabını büyük ölçüde kolaylaştırmakta.

Bu işlemi yapmak için öncelikle KDV oranını hesap makinenizin belleğine kaydetmelisiniz. AC tuşu ile hesap makinenizde önceki işlemleri temizledikten sonra KDV oranını girebilirsiniz. Ardından satış fiyatını girip TAX+ tuşuna basarsanız ekranda KDV’li satış fiyatını görebilirsiniz. KDV’siz satış fiyatını hesaplamak içinse AC tuşuyla önceki işlemleri temizledikten sonra KDV dahil satış fiyatını girebilirsiniz. TAX- tuşuna bastığınızda önce KDV’siz satış fiyatı görünür. Bu tuşa tekrar basarsanız KDV miktarı görünür.

F, CUT, UP ve 5/4 Tuşları​

Ondalık sayılarla işlem yaparken kullanılan bu tuşlar, hesaplama sırasında oluşan ihtiyaçlara pratik çözümler sağlamakta. Hesap makinesi üzerinde F tuşunu kullanarak, işlem sonucunda çıkan sayının ondalık kısmını sınırlama olmaksızın son rakamına kadar görüntüleyebilirsiniz. CUT tuşunu kullanarak, hesaplamalarınızda oluşan ondalık sayının istediğiniz haneye kadar görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. UP tuşu ile hesaplamalarınızda yukarı doğru yuvarlama yapabilirsiniz. 5/4 tuşu ise işlem sonucunun yukarı doğru yuvarlanarak sıfırlanmasını sağlar. Kesir hesap makinesi çeşitlerinde ondalık sayılarla ilgili daha kesin hesaplamalar yapabilirsiniz.

Değişken Hafıza​

Hesap makinelerindeki hafıza özelliği, son yapılan işlemlerin gözden geçirilmesini sağlar. Bir hesaplama için çok sayıda işlem gerçekleştiriyorsanız, işlemleri gözden geçirmek için hesap makinenizin hafıza kapasitesinin yeterli olması gerekir. Değişken hafızalı hesap makinesi kullanırsanız, yaptığınız işlemleri kontrol etme süreniz kısalır. Bilimsel hesap makinelerinde değişken hafıza özelliği bazı hesap makinesi modellerinde 7’ye kadar çıkabilmekte. Fonksiyonlu hesap makinesi çeşitlerinde bu sayı 9 ve üzerine de çıkabilmekte.

Saat, Tarih, Gün Hesaplama​

Masaüstü hesap makinesi modelleri arasında pek rastlamadığımız bu özellikler, dijital ve online hesap makinesi modellerinde yer almakta. Bu tür hesaplamalar için online kanalları veya bilgisayarınızın hesap makinesini kullanabilirsiniz. Örneğin Windows işletim sisteminde yer alan hesap makinesini çalıştırdığınızda, menü çubuğunda Tarih Hesaplama kısmını seçebilirsiniz. Hangi tarihler arasında ne kadarlık bir zaman diliminin geçtiğini hesaplamak için ilgili alanlara değerleri girebilirsiniz. Online hesap makinesi çeşitleri de yine saat, tarih ve gün hesaplamada tercih edilebilir.

Trigonometrik Hesaplama, Kombinasyon ve Permütasyon​

Bilimsel hesap makinesi çeşitleri, karmaşık matematik ve cebir işlemleri için pratik çözümler sunmakta. İyi bir bilimsel hesap makinesinde ortalama 240 fonksiyon bulunur ve satır sayısı en az 2’dir. Cebir mantığına uygun şekilde üretilen bu ürünlerde DEG, RAD ve GRA açı birimleriyle hesaplamalar yapabilir, açı birimlerini birbirine dönüştürebilirsiniz. Koordinat dönüştürme ve çoklu tekrar gösterme özelliklerine de sahip olan bu ürünlerde kombinasyon ve permütasyon işlemleri için de özel fonksiyonlar bulunur. Standart sapma ve regresyon analizleri için daha uygun olan bu ürünler, bilimsel çalışmalarınızda hesaplama işlemlerinizi kolaylaştırabilir.


Editörün Tavsiyesi: Casio DJ-240D Masaüstü Hesap Makinesi 14 Haneli​


Hesap makinesi kullanmanın püf noktaları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Ofix.com kullanıcılarının en çok sipariş verdiği hesap makinesi çeşitlerinden biri olan Casio DJ-240D masaüstü hesap makinesi 14 haneli ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. 120 adım işlem kontrolü özelliğine sahip bu ürünler, iki işlem sonucunun karşılaştırılması ve işlem düzeltimine imkan sağlıyor. GT, M, TAX ve diğer tuşlarıyla ofiste veya evde yapacağınız hesaplamaları kolaylaştıracak bu ürünler 35,7 x 147 x 203,5 mm ebatında olup 250 g ağırlığında
 
Top