• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

İl Düzeyinde Seviye Sınavları Kaldırıldı

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Ankara (AA)- Milli Eğitim Bakanlığı, "amaca hizmet etmediği" gerekçesiyle il genelinde gerçekleştirilen seviye tespit ve başarı değerlendirme sınavlarını kaldırdı.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, konuya ilişkin yayımladığı genelgede, ölçme ve değerlendirme konusuna değinerek, buna yönelik uygulamaların "performansı çok yönlü açığa çıkaran uygulamalar olması gerektiğini" ifade etti.

Çelik genelgede, "Öğretim programlarının yaklaşımıyla örtüşmeyen, öğrencinin bilgisinin ölçülmesine ağırlık vererek tek yönlü ölçüm yapan, ilgili sınıf düzeyinin kazanımlarıyla ilişkisiz madde kökleriyle oluşturulan, öğretim programlarıyla çelişen, geçerliliği düşük başarı değerlendirme sınavlarının önceki yıllardaki uygulamalarının öğrenci ve veliler üzerinde farklı sıkıntılara yol açtığı, il düzeyinde düzenlenen ve merkezi olmayan bu sınavların öğrenci ve velileri yanlış yönlendirdiği yönünde Bakanlığımıza bilgiler ulaşmaktadır" görüşüne yer verdi.

Bakan Çelik, bu nedenle dönem içinde veya yıl sonunda il düzeyinde okullarda seviye tespit ve başarı değerlendirme sınavlarının yapılmaması talimatı verdi.
Çelik, genelgede, yardımcı ders kaynaklarının alınması konusunda velilere ve öğrencilere baskı yapılmamasını da istedi.

İlk kez Hüseyin Çelik ile aynı fikri paylaşıyorum ilginçtir. Bence de kesinlikle amaca hizmet etmiyor ve o sınavlar kazanımlara uygun değil..

Geri