İlginç bir inanç; Pastafaryanizm Dini

Sypnosis

in god we trust all others we audit
Özel üye
Pastafaryanizm, popüler kültürün etkisiyle ortaya çıkmış bir "inanç"tır. Bu dine inanlara "Pastafaryan" deniyor. Aslında her ne kadar bir din desek de tam olarak bir din değil. Pastafaryanizm parodi bir dindir. Ortaya çıkış amacı pastafaryanların, teistlere ait saçma olduklarını düşündükleri tanrı kavramını daha da absürt bir şekilde kendi parodi dinleri yoluyla yalanlama ve saçmalığını ortaya çıkartmadır kısaca. Yani bir nevi ironik bir dindir. ABD'de Oregon Eyalet Üniversitesi fizik bölümü mezunu olan Bobby Henderson tarafından 2005'te kurulmuştur.

Pastafaryanizm Dini

Din ile ilgili temel bilgiler;

-Dinin tanrısı Uçan Spagetti Canavarı'dır.

-Pastafaryanizm inancına göre korsanlar kutsal varlıklardır ve dünyadaki küresel ısınma, deprem, tayfun, vb. felaketlerin nedeni olarak korsanların 1800’lü yıllardan beri sayılarının azalması belirtilmiştir. Bobby Henderson, Kansas Eyaleti Eğitim kurumuna gönderdiği mektupta ek olarak küresel sıcaklığın artmasının direkt olarak korsanların sayısının azalmasıyla ilgili olduğuna değinmiştir. Bu yaklaşımda da dinlerin kendilerini kanıtlamak için saçma kanıtlar öne sürdükleri eleştirilmiştir. Bobby Henderson kutsal kitapta, amaçlarından biri olarak bir korsan gemisi yaptırıp onunla dünyayı dolaşarak Pastafaryanizmi yaymayı belirtmiştir.

-Dua ettikten sonra RAmen derler.

-Uçan Spagetti Canavarı, tüm evreni ve içindekilerini 4 günde yoğun bir şekilde içerek yarattı.

-Pastafaryanlar öldüklerinde cennete giderler, cennette bira volkanları ve dansözler vardır. Pastafaryanist olmayanlar ve Pastafaryanizm ile dalga geçenler cehenneme gidecektir. Cehennem aşağı yukarı cennet ile aynı. Sadece 2 fark var; bira sıcak ve dansözler cinsel yolla bulaşan hastalıklar taşıyor olmaları, tabi bir de etrafta penguenler var.

-Pastafaryanizm kalıp öğretileri ve şekilciliği reddeder.

-Pastafaryanların Noel'e denk gelen özel günleri vardır. Ve bu özel günler hemen hemen tüm aralığı kapsar.

-Pastafaryanizm'in katı emirleri yoktur ancak güzel bir hayat yaşamak için 8 tane "Yapmazsanız çok memnun olurum"u vardır;

1. Eğer benim Makarnavi varlığımdan bahsederken sofuluk taslayan ben-senden-daha-kutsalım tipi serserice davranışlarda bulunmazsan çok memnun olurum. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Cidden, o kadar kendini beğenmiş değilim. Ayrıca, meselemiz onlar değil, o yüzden konuyu değiştirme.

2. Eğer benim varlığımı başka insanları bastırmak, buyruk altına almak, cezalandırmak, deşmek, ve/veya, yani işte, kaba davranmak için kullanmazsanız çok memnun olurum. Ben kurban talep etmiyorum, ve saflık dediğin suda olur, insanda değil.

3. Eğer başka insanları yargılamak için nasıl göründüklerine, veya nasıl giyindiklerine, veya nasıl konuştuklarına bakmazsan, veya, yani, iyi davran işte, tamam mı? Ha bir de şunu kalın kafalarınıza sokun: Kadın = insan. Erkek = insan. Aynı = aynı. Biri diğerinden daha iyi değildir, tabi konumuz moda değilse, zira kusura bakmayın ama onda üstünlük kadınlarda, ha bir de mor ile fuşya arasındaki farkı bilen bazı erkeklerde.

4. Eğer sizin ve karşınızdakinin yasal yaş sınırı ve ruhsal olgunluğa ulaşması koşuluyla sizi inciten, veya arkadaşınızın gönlünün ve iradesinin razı olmadığı ilişkilere girmezseniz çok memnun olurum. İtirazı olanlara ise şunu söyleyebilirim: gidin kendinizi s****! (özgün metindeki gibi sansürlenmiştir). Eğer bu cevaptan hoşlanmazlarsa gidip televizyonlarını kapatsınlar, yürüyüşe falan çıksınlar.

5. Eğer başkalarının bağnaz, kadın düşmanı, nefret içeren fikirleriyle miden boşken yarışmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Önce yemek ye, sonra ne b** yersen ye!

6. Eğer Makarnavi varlığıma adamak üzere milyon dolarlık kiliseler/tapınaklar/camiler/sinagoglar/türbeler yapmak yerine parayı daha iyi amaçlarla harcarsan çok memnun olurum (istediğini seç):

-Fakirliği ortadan kaldırmak
-Hastalıklara çare bulmak
-Barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek, ve kablolu televizyon fiyatını düşürmek Ben karmaşık karbonhidratlı sonsuz kudretli bir varlık olabilirim, ama hayattaki küçük şeyleri severim. Bana inan. Sonuçta yaratan benim.

7. Eğer etrafta dolanıp herkese seninle konuştuğumu söylemezsen çok memnun olurum. O kadar ilginç biri değilsin. O kadar böbürlenme. Ayrıca sana insan kardeşlerini sevmeni söyledim, bu ipucu yetmiyor mu?

8. Eğer, ee, ilgilendiğin konuda, yani çokça kapütilasyon/kayganlaştırıcı/Kayzer Wilhelm gerektiren bir konuda, kendine yaptırmayacağın işleri başkalarına yapmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Eğer karşındakinin gönlü razı ise, (madde 4'e göre) yumul, ve Miki Fare aşkına, bir KONDOM TAK! Cidden, sadece bir lastik parçası. Eğer iyi hissetmeni engellemesini isteseydim onu dikenli olarak falan yaratırdım.

Her ne kadar dalga geçme üzerine kurulu bir din gibi görünse de asıl amaçlarının diğer dinlere inanların her şeyi kendi dinlerine göre şekillendirmeye karşı çıkmak için kurduklarını söylüyorlar. Yani baştan da dediğim gibi parodi bir din.