• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Isparta Kovada Gölü Milli Parkı

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Akdeniz Isparta Kovada Gölü Milli Parkı
Kovada Gölü Milli Parkı

72255

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta‘nın Eğirdir ve Sütçüler ilçeleri arasında yer alıyor. Muhteşem renklere sahip bitki örtüsü ve doğaya can katan sulak alanlarıyla 1970 yılından bu yana koruma altında bulunan ve 6 bin 534 hektarlık bir alan üzerine kurulan milli park, Akdeniz Bölgesinin en güzel doğa harikaları arasında.

Bölgeye ismini veren yedi metre derinliğindeki Kovada Gölü ve zengin faunasının yanı sıra çevresindeki antik kentler ve arkeolojik öneme sahip kalıntılarla da ünlenen Kovada Gölü Milli Parkı, bahar ve yaz dönemlerinin en sık ziyaret edilen yerlerinden.

Kovada Gölü Isparta

İrili ufaklı gölleri çevresinde kamp, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı ve piknik gibi etkinliklerin yapılabildiği Kovada Gölü Milli Parkı, yerli ve yabancı turistlerin olduğu kadar yöre halkının da hafta sonları ve tatil dönemlerini değerlendirdiği yerlerden.

Milli park akçakesme, mirtus, kızılçam, meşe (sapsız, saçlı, pırnal, kermes, kasnak) türleri, ardıç, çınar, karaçam, sedir, toros göknarı, çitlenbik, menengiç, defne, tesbih çalısı, karaçalı, karamuk, laden, boyacı sumağı ve yemişen gibi ağaç ve ağaççıkların yetiştiği zengin doğası ve bitki örtüsüyle göz kamaştırıyor.

Yaban keçisi, sansar, yaban domuzu, porsuk, tavşan, tilki, ağaç sincabı, adi kertenkele, kaplumbağa, yılan, pullu sazan, kadife, sudak, havuz balığı, kerevit gibi su ve kara hayvanlarına da ev sahipliği yapan Kovada Gölü Milli Parkı’nda 59 yerli, 26 kış göçmeni, 48 yaz göçmeni, 20 transit göçen olmak üzere 153 su kuşu türü yaşıyor.

Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta
Kovada Gölü Milli Parkı, Isparta
Ahşap iskele, manzara seyir kulesi, ziyaretçi tanıtım merkezi, otopark, tuvalet, piknik masası, bank, oyun grubu, yürüyüş yolu gibi düzenlemelerin yapıldığı milli park, yalnız gezen ve sırt çantalı gezginler kadar çocuklu aileler ve arkadaş grupları için de uygun bir rota.

Kovada Milli Parkına nasıl gidilir
Isparta’nın Eğirdir ilçesine 24 kilometre, Isparta’ya 84 kilometre, Antalya’ya ise 180 kilometre mesafedeki Kovada Gölü Milli Parkı’na havayolu ile ulaşım için Isparta Süleyman Demirel Havalimanı kullanılabilir. Haftanın yedi günü İstanbul’a direkt uçuş gerçekleştirilen Isparta’dan, Eğirdir ilçesine yolcu taşıyan minibüs ve otobüslerle aktarma yaparak milli parka gidilebiliyor.

Ayrıca Türkiye’nin pek çok şehrinden Isparta’ya, otobüs seferleri de bulunuyor. Bölgeye özel araçlarıyla gidecek ziyaretçiler, Eğirdir-Antalya karayolundan Kınalı Tepe mevkiinde ayrılıp, Sütçüler’e devam eden yolu takip edebilir.

Hayatın karmaşasından ve stresinden uzaklaşıp, kendini doğanın huzurlu kollarına bırakmak isteyenleri bekleyen Kovada Gölü Milli Parkı, sakinliği ve temiz havasının yanı sıra şahane manzaralarıyla da görülmeye değer.

Gezievreni

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Bir Ispartalı olarak hatta Kovadada yaşamış biri olarak burayı hiç görmedim ama çok gidip görmek istediğim yerler arasında
Orası da benim memleketim sayılır ama maalesef oralarda artık in cin top oynuyor zaten benim yaşadığım yerle göl arasında da çok fark var