• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

İzmir'de mutlaka görülmesi gereken yerler

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
İzmir, hem kültür hem de mutfak olarak oldukça zengin bir kent oldu. Sevecen, uygar ve hoşgörülü insanların yaşadığı bu şehirde mutfak da o ölçüde zenginleşti. Benim önerim İzmir lezzetleri için gideceğin adres Kemeraltı. Bir de Sanayi bölgelerindeki esnaf lokantalarında harika yemekler yiyebilirsin.

Gelelim neler yapılabileceğine;

İzmir, Ege’nin incisi. Türkiye’nin ve Dünyanın kraliçesi güzel İzmir. Her tarafı tarih. Her tarafı doğa. Sanat var. Kültür var. Belki 1 ay gezseniz yine de geride kalan bir çok yer olabilir.

Gelelim İzmir'de gezmeye...

İzmir. Ege’nin gelin kızı gibi süslü ve nazlı kızı. Bu güzelliği gezmek ve farkına varmak için öyle birkaç gün yetmez ki. Bir hafta belki biraz tadına varmana yeterli olabilir.

İzmir’imizi birkaç başlık altında tanımak, sevmek ve değerlendirmek gerekir.

• Doğası
  • Eğlences
  • Mutfağı
  • Tarihi
  • Çevresi
Ben bu başlıklara uygun bir liste hazırladım ama istersen ve eğer zaman kalırsa, bir saat kadar bir ara verip İzmir dışına da çık. Nereye mi? Lidya İmparatorluğunun Başkenti Sardes’e git. Oradaki o muhteşem tarihi mirası gör. Bayılacaksın.

İzmir’in içinde nerelere gitmeli?

• Tarihi Kemeraltı Çarşısı
  • Smyrna Antik Kenti
  • İzmir Saat Kulesi
  • Kadifekale
  • Tarihi Asansör
  • Alsancak Sevgi Yolu
  • Kıbrıs Şehitleri Caddesi
  • Kordon Boyu
  • İzmir Arkeoloji Müzesi
  • St. Polycarp Kilisesi
  • İnciraltı

İzmir Çevresinde Gezilecek Yerler

İzmir’e gelip çevredeki tarihi, doğayı, yerel hayatı, tertemiz insanları görmemek olur mu? İşte İzmir çevresi için hazırladığım liste de aşağıda.
  • Efes Antik Kenti
  • Yedi Uyuyanlar Mağarası
  • Meryem Ana Evi
  • Selçuk Kalesi
  • Şirince Köyü
  • Pitane Antik Kenti
  • Allianoi Antik Kenti
  • Nebiler Şelalesi
  • Bozdağ Kayak Merkezi
  • Gölcük Yaylası
  • Karaburun Yarımadası
  • İzmir Kuş Cenneti
  • Homeros Vadisi
  • Karagöl
  • Foça Plajı
  • Çeşme Yarımadası
  • Urla
  • Seferihisar
  • Tire
Her tarafı gezmeye zaman ve olanak olmayabilir. Bence mutfağını ve sokak lezzetlerini ıskalama.

Özellikle Kemeraltı tam bir mutfak ve sokak lezzetleri cennetidir.

Eğer İzmir dışına da zaman kalırsa, bence bir Salihli’ye uzan. O harika odun köftesinin tadına bak. Ayrıca şu yazıyı da okursan, çevre hakkında bir fikir sahibi olursun. İzmir: Türkiye’nin Çeyiz Sandığında Saklı Ziyneti

Bu yazımı da eskilerden seçtim. Yazanlar bilir, yazıp çizdikleri insanın çocuğu gibidir. Bana da öyle geliyor. Bundan yıllarca önce yazdığım yazılara şöyle bir bakıyorum, “vah vah bakımsız kalmış” diyerek sağına soluna birkaç rötuş yapıp okurun beğenisine sunuyorum.

Yıllar önceki bir gezi sonrası yazdığım bu Ege derlemesi de öyle…

İzmir bir başka güzeldir, farklıdır.

Sanki, Tarih ve coğrafya evlenmiş ve aşklarının en güzel meyvesini, İzmir’i bu güzelim ülkeye hediye etmiş.

Bu, bin bir cilveli hatunu geçin, Ankara’ya doğru yola çıkın. Bir saat kadar yolculuk yaptıktan sonra bir açık hava müzesine varırsınız. Daha doğrusu, İzmir dahil her nokta bu açık hava müzesinin bir odası gibidir.

O yol boyu hem doğanın sanatkar ellerinden çıkan baş yapıtları, hem de tarihin taşa, mermere bürünmüş hatıra defterini görürsünüz. Zamanın sahnesinde dans etmek gibidir bu yolda yolculuk.

Bu günden koparsınız. Ruhunuz başlangıcı ve bitişi olmayan bir varoluş macerasına teslim olur. Siz sizden geçersiniz.

Yaşam dediğimiz şeyin, var oluşun başından, sonsuz geleceğe, bir emaneti ete kemiğe büründürmek olduğunu duyumsarsınız.

Geçmiş ile birlikte geleceği de içinde barındıran, başlangıçsız ve sonsuz bir varlık olduğunuza inanmak istersiniz.