• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Kahraman Tazeoğlu - Vazgeçtim Kitap Özeti

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Kahraman Tazeoğlu - Vazgeçtim Kitap Özeti

VSLEgm8.jpg

Kitabın Ana Karakterleri: Feza, Mehmet (Mali), Koray
Kitabın Yardımcı Karakterleri: Mehmetin Anne ve Babası (Meryem Hanım, Arif Bey), Fezanın Anne ve Babası (Saadettin Bey, Gülseren Hanım)

Kitabın Özeti: Mehmet'in Babası Arif Bey, uzun süre Almanya da çalışıp zengin bir iş adamı olduktan sonra eşi ve oğlu ile beraber Türkiye'ye döner ve Almanya da ki işinin bir kolunu da Türkiye'de açar.
Ama sık sık Almanya'ya gidip gelmektedir.
Feza'nın babası Saadettin Bey ise Arif Bey'in hayatını kurtardığı için, Arif bey ona iş ve ev vermiş.
Feza doğduğunda, Mehmet 10 yaşında imiş. Ve Feza çok güzel bir bebekmiş. Büyüdükçe Mali ile iyi anlaşıyorlarmış. Feza Mehmet'e abi değil, Mali dermiş ama Mehmet abi diyeceksin diye diretirmiş.
Mehmet büyüyünce Almanya'da babasının işinin başına geçmiş.
Tabi seneler geçtikçe Feza da büyümüş. ODTÜ'yü kazanmış. Mehmet'in babası Arif Bey Feza'ya burs yardımında bulunmuş okuyabilmesi için. Kızları olmadığı için Fezayı kendi kızları gibi severlermiş.
ODTÜ'de okurken, Mehmet'in babası Arif Bey hastalanmış.
Mehmet Almanya'dan apar topar Türkiye'ye gelmiş. Babası son günlerini doldurduktan sonra vefat etmiş.
Mehmet annesini bırakıp Almanya'ya bir süre dönememiş.
Feza'nın sınavları olduğu için üzülmesin diye ailesi haber vermemiş Arif Beyin ölümünü.
Sonra Feza sınavları biter bitmez dönmüş İstanbul'a.
Mehmet çocukluğunda kardeşim dediği Feza'ya içten içe aşık olmaya başlamış. Annesi de yakıştırmaya başlamış Fezaya.
Fakat Feza ODTÜ'de Koray'a aşık olmuş. Okulları bitene kadar ailelere bahsetmemişler.
Fakat Feza'nın ve Mehmet'in ailesi ikisinin beraber evlenmesini istediğinden Mehmet'e Feza ile konuşmasını istiyorlarmış. Mehmet Feza'nın onu sevmediğinin farkındaymış ve bir türlü açılamıyormuş.
Almanya'ya işlerin başına dönmüş. Feza da Üniversiteye.
Feza'ya Üniversitenin son günlerinde, Mehmet mezuniyet için Fezaya elbise göndermiş.
Koray ise gelinlik hediye etmiş Feza'ya ve evlilik için ilk adımı atmışlar. Sıra ailelere söylemeye gelmiş.
Koray İstanbul'da iş kurmak ve Feza ile evlenmek için para biriktirme çabasına girmiş.
Feza İstanbul'a döndüğünde, hemen ailesine durumu açmamış. Koray'ın da İstanbul'a gelişini beklemiş.
O dönemde Mehmet en sonunda Fezaya onu sevdiğini söylemiş. Feza Koray'a aşık olduğu söylemiş ve arkadaş kalmaları gerektiğini söyleyerek reddetmiş Mehmet'i.
Bunun üzerine Mehmet Almanya'ya kesin dönüş yapmış.
Koray geleceği için gerekli parayı bulduğunda, İstanbula Fezanın yanına gelmiş.
Ailesiyle tanıştırmış.
Sonra aileler tanıştıktan sonra,
Nişan günü belirlemişler.
Tabi ikisi de aynı şirkette iş bulmuş. Çalışmaya başlamışlar.
Koray sigara kullandığı için öksürükleri sık sık artmaya, bayılmaya ve rengi solmaya başlamış.
Feza ne kadar sigarayı bırakmasını söylesede evlenince bırakacağını söylüyor, Fezanın doktora gitmesini söylediğinde bişeyim yok diye reddediyormuş.
Nişan günü bayılıp düşmekten korktuğu için doktora gitmiş ve doktor kanser olduğunu söylemiş.
Bunun üzerine Koray Feza'yı üzmemek için terketmiş İstanbulu ve Fezayı.
Hiçbirşey söylemeden kaybolmuş ortalıktan.
Feza onu aramış çok ama bulamamış kahrolmuş.
Koray ortalıktan kaybolduktan bir ay sonra Maliye durumu anlatmış. Mali Feza'ya destek olmak için İstanbula gelmiş. Yanlız bırakmamış hiç Fezayı eski günlerdeki gibi sırdaşı olmuş.
Zamanla Feza Koray'dan umudunu kesmeye başladıkça Maliye dahada yakınlaşmaya başlamış ve evlenmişler.
Koray ise Feza'yı hiç unutamıyor hastalığına kızıyormuş. Birgün karşılaştığı arkadaşı onu zorla doktora götürmüş. Ve kanser olmadığını öğrenmiş.
İstanbula dönmüş hemen, Fezaya durumu anlatacakmış.
Ama Fezanın yerini öğrenmek için Fezaların binaya gittiğinde, üst katta balkonda Mehmet'i görmüş. Sonra arkasından Feza gelmiş sarılmış Mehmet'e.
Bunun üzerine yıkılmış Koray. Feza'nın Mehmet ile evlendiğini öğrenmiş.
Daha sonra Mehmet onu yolda görünce omuzuna el atmış. Konuşmuşlar.
Koray hastalığını, Feza üzülmesin diye ondan vazgeçtiğini söylemiş.
Mehmet, Aşk sevdiği için ondan vazgeçmekse, daha önce ondan vazgeçtiğim gibi yine onun mutluluğu için vazgeçerim demiş.
Koray yarına kadar bekle demiş.
Ve ertesi gün olunca Korayın intihar ettiği haberi gelmiş.
Mehmet Feza bunalıma girer diye, Koray'ın hastalık mevzusundan ona hiç bahsetmemiş. Ve çocuklarının adını Koray koymuşlar.

Not: Kitabın içindeki şiirlere, Koray ile Fezanın aşkının detaylı özetine yer verilmemiştir. Romantik kısmını da kitabı alırsanız okursunuz (ZeyNoO ) :)

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
Son zamanlarda raflarda hep bu kitabı görüyorum, ama anti-romantik bir insan olarak Kahraman Tazeoglu kitaplarını sevebilirmiyim emin olamıyorum :P

M

Moda

Ziyaretçi
Bende bu kitabı okudum. Çok güzel bir kitap...
yeri geldi ağladım yeri geldi kahkaha attım Bazen de acıma duygusu hissettim. :'( Kahraman Tazeoğlu'nun kitapları bence çok güzel herkese öneririm.. :D