• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Kaplumbağanın Oyunu

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
KAPLUMBAĞANIN OYUNU

Kaplumbağa bir gün fille tartışmış.

“Sürekli ne kadar kuvvetli olduğunla övünüp duruyorsun. Ancak ben senden çok daha güçlüyüm” demiş.

“Daha mı güçlüsün” diye alay etmiş fil, “Bunu ispat etmen lazım”.

“Tamam. Halat çekelim” demiş kaplumbağa. “Yarın sarmaşık dallarından bir halat getiririm. O zaman kimin daha güçlü olduğu ortaya çıkar”.

Sonra varmış gergedanın yanına ve demiş ki:

“Sürekli ne kadar güçlü olduğunla övünüp duruyorsun. Ancak ben senden çok daha güçlüyüm”.

“Sen mi” diye alay etmiş gergedan, “Bunu ispat etmen lazım”.

“Çok kolay” demiş kaplumbağa. “Yarın sarmaşık dallarından bir halat getiririm ve halat çekeriz” deyip çekip gitmiş.

Gerçekten ertesi gün halatla gelmiş kaplumbağa, file verip “Bir ucundan tut. Ben seslenince çekmeye başla. Güçlü olan güçsüzü kendine çeker” demiş.

Sonra gergedanın yanına gitmiş, halatın diğer ucunu da ona vermiş ve aynı şeyi ona da söylemiş. Ormanın içi karanlık ve halat uzun olduğundan fille gergedan birbirini göremiyormuş.

“Çek” diye bağırmış kaplumbağa. Fille gergedan bütün kuvvetleriyle ipe asılmış. Ne kadar gayret ederlerse etsinler her ikisi de rakibini kendine doğru çekemiyormuş. Akşam olduğunda hâlâ çekişiyorlarmış. Sonunda “Yeter!” diye bağırmış kaplumbağa.

“En iyisi bu yarışı bitirelim. İkimizin de eşit güçte olduğunu anladın artık” demiş.

Aynı sözleri gergedana da söylemiş. Fille gergedanı aldatmanın bu kadar kolay olduğunu gören kaplumbağa bu numarayı diğer hayvanlara da yapmaya başlamış. Ve eğer ölmediyse hâlâ oynar bu oyunu.

Geri