Kemanı Doğru Tutuş

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
Doğru bir keman tutuşta omuz kaldırılmaz, kasılmaz; boyun kasları fazla gerilmez, sertleşmez. Öğrenci kemanı tutarken başını sağa-sola oynatmamalı, başına göre ayarlamalıdır. Bunun için kemanın altına konan omuzluk ya da yastık, öğrencinin boyun yapısına çok uygun olmalıdır. Bunlar rahat tutuş ve duruş ile ilgili yapılması gerekenlerden sadece bazılarıdır. Bunların uygulamalı olarak bir öğretmen gözetiminde yapılması çok gereklidir. Kendi kendine keman öğrenmek bu yüzden pek mümkün değildir. Çünkü çalgıyı çalma esnasında öğrenci kendi yanlışlarını pek fark edemez. Yanlış bir duruş ve tutuş da vücudu yorar, bazı kasılmalara ve rahatsızlıklara sebebiyet verir.
Keman öğretiminin ilk aşamasında sağ elin tutuşu ile ilgili çalışmalar en karmaşık sorunlardan sayılmaktadır. Bu yüzden ilk aşamada yanlışlıklara yol verilmemelidir. Aksi halde ileride bunun kötü sonuçları ile karşılaşabiliriz. Keman çalarken her iki elin hareketleri birbirleri ile hem paralel hem de zıt bir ilişkide bulunurlar.
Sağ ve sol ellerin fonksiyonları birbirlerinden ayrılmaktadır.
Sol elin parmakları tellerde iken sağ el yayı çekmekle görevlidir. Sağ elin hareketleri kesin olarak sol elin hareketlerine ciddi bir şekilde etki edebilir.Bir başka deyişle birbirlerini sınırlayabilirler.
Bunun tersini de söylemek mümkündür.
Sağ el sesin reel olarak işitilmesi sürecinde sol elin faaliyetini (baskı sürtünme teknik kullanım) hissetmektedir. Eğer sağ el kendi fonksiyonunu kötü icra ediyor ise o zaman sol elin doğal hareketleri ve ritmi bozulmuş olabilir. Sağ elin sanatsal sorunlara yanıt verebilen bağımsız, doğal hareketleri iyi bir seslemenin oluşmasını
saklamakla birlikte aynı zamanda karmaşık ve zor sorunların çözülmesini kolaylaştırmış oluyor.

Son düzenleme:

_nehir_

Schrödinger'in Kedisi ♕
Özel üye
@_nehir_ ne kadar zamanda öğrenilebilir..Bn hiç.bilmiyorum şimdi öğrenmeye başlasam yapabilir miyim..
Tabii ki yapabilirsin benim hocamın 55 yaşında başlayan bir öğrencisi vardı, ben de çok geç başladım :-) Ama insan çok zorlanıyor, doğruya doğru şimdi. Küçüklükten başlayınca kemikler ona göre şekil alıyor, büyük yaşta başlayınca bütün kaslarını, eklemlerini sıfırdan eğitmek zorunda kalıyorsun, kontrolü zor, bol bol çalışmak gerekiyor; o yüzden ilk başlarda sıkılıp bırakanlar çok fazla. Ama seversen bir şekilde gidiyor, keman çalışmayı iş olarak görmüyorum zaten, bir parça çalışmak, yeni bir teknik öğrenmek falan eğlenceli şeyler bunlar, anın keyfini çıkartmak lazım :-) Bir arkadaşım lise sonda başlamış, günde 6 saat çalışırmış, ders almaya 3.5 saatlik yola giderdim diyor. O sene konservatuarın keman bölümünü kazandı. Ha bu arada tek çalışma mutlaka ders al birinden, ben yaptım o hatayı vidyolardan falan öğrenirim sandım. Keman perdesiz bir enstrüman yani atıyorum gitarda tele nereye dokunduğunda hangi sesin çıkacağı bellidir, kemanda öyle değil sesin yerini kendin buluyorsun ve bulduğunu sandığın ses yanlış olabiliyor, birinin kontrolünde öğrenmek şart.
Başlarsan haber ver mutlaka heyecanlandım ben de bak şimdi :-)

Son düzenleme:

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Tabii ki yapabilirsin benim hocamın 55 yaşında başlayan bir öğrencisi vardı, ben de çok geç başladım :-) Ama insan çok zorlanıyor, doğruya doğru şimdi. Küçüklükten başlayınca kemikler ona göre şekil alıyor, büyük yaşta başlayınca bütün kaslarını, eklemlerini sıfırdan eğitmek zorunda kalıyorsun, kontrolü zor, bol bol çalışmak gerekiyor; o yüzden ilk başlarda sıkılıp bırakanlar çok fazla. Ama seversen bir şekilde gidiyor, keman çalışmayı iş olarak görmüyorum zaten, bir parça çalışmak, yeni bir teknik öğrenmek falan eğlenceli şeyler bunlar, anın keyfini çıkartmak lazım :-) Bir arkadaşım lise sonda başlamış, günde 6 saat çalışırmış, ders almaya 3.5 saatlik yola giderdim diyor. O sene konservatuarın keman bölümünü kazandı. Ha bu arada tek çalışma mutlaka ders al birinden, ben yaptım o hatayı vidyolardan falan öğrenirim sandım. Keman perdesiz bir enstrüman yani atıyorum gitarda tele nereye dokunduğunda hangi sesin çıkacağı bellidir, kemanda öyle değil sesin yerini kendin buluyorsun ve bulduğunu sandığın ses yanlış olabiliyor, birinin kontrolünde öğrenmek şart.
Başlarsan haber ver mutlaka heyecanlandım ben de bak şimdi :-)

Tabi haber veririm..bu aralar çok yoğunum..eve yeni girdim mesala o derecede yoğunum..biraz rahatladığım anda düşünüyorum