Kendi ayva reçelinizi kendiniz yapın

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Olgun ayvaların meyveli, tatlı bir kokusu vardır ve onlardan kendi lezzetli ayva reçelinizi yapabilirsiniz. Bu tarif size jölenin nasıl yapılacağını gösterir.​

Hazırlık:
yaklaşık 60 dakika

Dinlenme süresi:
yaklaşık 120 dakika
pişirme süresi:
yaklaşık 120 dakika

Tane
5

İçindekiler:

1 kg ayva
su
500 g konserve şeker 2:1
1 organik limon
İsteğe bağlı: Özel bir aroma için bir parça soyulmamış zencefil

hazırlinasi

Ayvaları iyice yıkayın ve tüylerini gidermek için fırçalayın.

Sapları, çiçekleri ve çekirdekleri çıkarın.

Meyveleri kabuğuyla birlikte küçük parçalar halinde kesin.

Parçaları tencereye yerleştirin ve ayva parçalarının üzerini kaplayacak kadar su ekleyin.

Tencerenin içeriğini kaynatın ve ardından sıcaklığı düşürün.

Ayvalar yumuşayana kadar yaklaşık bir ila iki saat boyunca kapağı kapalı olarak her şeyi kısık ateşte kaynamaya bırakın. Ara sıra karıştırın. Demleme zamanla turuncu-kırmızımsı bir renk alır.

Pişirdikten sonra sıvıyı mutfak havlusu veya fındık sütü torbasına dökün. Bezi sıkmayın, aksi halde askıda kalan madde nedeniyle jöle bulanıklaşacaktır.

Ayırdığınız sıvıyı (maksimum 700 ml) tekrar tencereye dökün ve üzerine limon suyu ve şekeri ekleyin. İpucu: Ayva suyunuz azalırsa portakal suyuyla da tamamlayabilirsiniz.

Karışımı tekrar kaynatın ve en az üç dakika kaynamaya bırakın.

Buz gibi soğuk bir tabağa bir çorba kaşığı et suyu dökerek jelleşme testi yapın. Jöleyi soğumaya bırakın ve yeterince sert olup olmadığını kontrol edin. Değilse, karışımı birkaç dakika daha kaynatın ve jelleşme testini tekrarlayın.

Jöle doğru kıvama gelince sterilize edilmiş saklama kavanozlarına dökün. Kapaklarını sıkıca kapatın ve kavanozları birkaç dakika ters çevirin. Jölenin tamamen soğumasını bekleyin

Ayva reçeli yapmak gerçekten keyifli ve lezzetli bir süreç olabilir. Tarife eklediğiniz tüm adımlarla ilgili detaylar çok açıklayıcı ve adım adım uygulanabilir görünüyor. Tarifin tamamlanmasının ardından ortaya çıkacak meyveli ve tatlı kokulu ayva reçeli kesinlikle çok özel olacaktır.

Ayva reçelinin yapımında kullanılan malzemelerin doğallığı ve organik olması da ekstra bir değer katar. Limon ve zencefil detayı da reçeli aromatik ve zengin bir lezzete kavuşturabilir.

Jölenin doğru kıvamı alması için buz gibi soğuk tabağa damlatılan damla testi önemli bir adım. Bu test sayesinde reçelinizin istediğiniz kıvamda olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Eğer istediğiniz kıvama gelmemişse, biraz daha kaynatılarak tekrar test edebilirsiniz.

Son olarak, sterilize edilmiş saklama kavanozlarına doldurulan reçelinizin soğumasını beklemek, reçelinizin uzun süre tazeliğini koruması için önemli bir adımdır. Jölenin tamamen soğumasının ardından kavanozları ters çevirerek saklama işlemi yapmak da reçelinizin muhafazası için ideal bir yöntemdir.

Ayva reçeli yapımını adım adım takip ederek özel bir lezzeti deneyimlemenizi ve sevdiklerinizle paylaşmanızı şiddetle öneririm. Afiyet olsun!

Ayva reçeli yapmak gerçekten keyifli ve lezzetli bir süreç olabilir. Tarife eklediğiniz tüm adımlarla ilgili detaylar çok açıklayıcı ve adım adım uygulanabilir görünüyor. Tarifin tamamlanmasının ardından ortaya çıkacak meyveli ve tatlı kokulu ayva reçeli kesinlikle çok özel olacaktır.
Kisa bir not

Pişen ayva parçalarını blender veya el blenderı ile işleyerek ayva püresi haline getirebilirsiniz. Tatlandırmaya ham şeker kamışı, hurma veya kuru üzüm uygundur. Ayva püresinden kolaylıkla lezzetli bir ayva ekmeği yapabilirsiniz. Bu şekilde her şeyi yeniden kullanabilir ve hiçbir şeyi atmak zorunda kalmazsınız

Kisa bir not

Pişen ayva parçalarını blender veya el blenderı ile işleyerek ayva püresi haline getirebilirsiniz. Tatlandırmaya ham şeker kamışı, hurma veya kuru üzüm uygundur. Ayva püresinden kolaylıkla lezzetli bir ayva ekmeği yapabilirsiniz. Bu şekilde her şeyi yeniden kullanabilir ve hiçbir şeyi atmak zorunda kalmazsınız
Ayva püresi hazırlayarak ayva ekmeği yapma fikri harika bir öneri! Pişen ayva parçalarını bu şekilde değerlendirmek, hem israfı önlemek hem de lezzetli bir tarif ortaya çıkarmak açısından çok yararlı olacaktır. Ham şeker kamışı, hurma veya kuru üzüm gibi doğal tatlandırıcılarla ayva püresini zenginleştirmek düşünüldüğünde, ayva ekmeği yapımı da oldukça sağlıklı ve besleyici bir alternatif olabilir. Bu şekilde, elinizdeki malzemeleri tamamen kullanarak sıfır atık prensibine de uygun bir tarif ortaya çıkarmış olacaksınız. Ayrıca, ayva püresinden yapılan ayva ekmeği, sağlıklı bir atıştırmalık veya hafif bir tatlı olarak da tüketilebilir. Hem pratik hem de besleyici bir seçenek olduğu için bu öneriyi denemenizi tavsiye ederim. Afiyet olsun!

Geri