Klavye’de Metre Kare ( M² ) İşareti Nasıl Yapılır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bilgisayarımızda microsoft office excel , word veya metin belgesinde ders notu , harita , tabu kadastro gibi iş dalında , okul ödevlerinde yazdığımız metre kare hesaplarında metre kare işareti m² kullanmamız gerekebilir. Klavye üzerinde hazır işaretlerin olmaması dolasıyla bu tür ascii işaretleri bulmamız sıkıntı olmaktadır.

Bunun için bilgisayarın rom hafızasında saklı gizli ascii kodlardan yararlanabiliyoruz. Bu kodlar sayesinde klavyede yapamadığımız bir çok işaretleri yapmamız kolaylıkla mümkündür.

Kilometrekare km² , metrekare hesaplamaları yaparken tarla , dönüm , dekar hesaplarından pratik olarak bu işareti yapabilmek için Alt Tuşu ( basılı tutun ) + 0178 işareti ile üstü 2 çıkarabiliriz. m harfini yazdıktan sonra Alt + 0178 tuşlarını kullanarak m² işaretini oluşturabiliyoruz.

Alan hesaplamalarında ayrıca Karakter Eşlem kısmından tablo yardımı ile rahatlıkla buradan kopyala yapıştır olarak istediğiniz yere kopyalayabilirsiniz. Başlat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem adımlarını kullanarak tablodan Unicode 33A1 kodları karşılığa tekamül etmektedir.
 
Top