Matematigi Iyi Olanlar Buyursun

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
MataMatigi iyi olanlar Buyurun :))

Üç arkadaş yemeğe çıkıyoruz, hesaplar benden diyorum. güzel bir resturantta yemek yiyoruz ve içiyoruz kalkma vakti gelince garsondan hesap istiyoruz hesap 450ytl geliyor cebime saldırıyorum paramı evde unutmuşum,arkadaştan 500ytl borç istiyorum eve gidince vermek kaydı ile ama arkadaşım bana üzerinde sadece 250ytl olduğunu söylüyor ve veriyor diğer arkadaştanda 250 ytl alıyorum 500ytl yapmış oluyorum yani arkadaşlarıma 250 şer ytl borçlanmış oluyorum ve garsona veriyorum. garsonda bana hesap üstü olarak 50 ytl geri veriyor ve kalkıyoruz dışarı çıktığımızda arkadaşlar bana bütün paramızı sana verdik bizde sigara almaya çay içmeye para kalmadı ordan bize 10 nar ytl verde borçundan düşersin diyorlar bende veriyorum onlara böylelikle 240 ar ytl borçum kalıyor bende de 30 ytl kaldı toplamaya kalkarsak 240+240=480 bende de 30 ytl kalıyor 480+30=510 peki bu 10 ytl fazlalık nerden çıkıyor ? buyrun arkadaşlar hesaba

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Burda kelime oyunu var. Şimdi 240+240=480 kısmında bir problem yok. Ama 480'e 30'u değil de 20'yi toplayacağız. Şöyle ki ordaki 30 zaten iki arkadaşından aldığı paranın içinde. Açık şekilde nasıl anlatabiirim bilemiyorum. Bir kere daha deneyim :)

Şimdi arkadaşlarından 250'şer ytl alıyor ve her ikisine de 250 ytl borçlanıyor. Cebinde kalan 50 milyonun da 10'ar milyonunu geri veriyor ve geriye 240'ar milyon borcu kalıyor. Onun cebinde kalan 30 milyon ise hala arkadaşlarına olan borcu. Yani vermesi gereken 240'ar milyonun içinde. Biz 240+240 'a 30'u değil de arkadaşlarına vermiş olduğu yani borcundan düştüğü 20 milyonu eklemeliyiz. Umarım anlatabilşmişimdir :)

Ayrıca bu soru benim bir üstte yazdığım sorunun aynısı:)