• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Mavi Diploma

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Mavi diploma, Avrupa Birliği ülkelerinde verilen bir diplomadır. Mavi diploma veren üniversiteler, öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Mavi diploma sahipleri, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde eğitim alma fırsatı yakalamaktadır. Mavi diploma almak için AB üyesi bir ülkedeki üniversiteye başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ayrıca seçilen üniversitenin de Mavi diploma verme yetkisine sahip olması gerekmektedir. Mavi diploma almak için öğrencinin de üniversite sınavlarında başarılı olması gerekiyor. Mavi diploma, eğitim yanı sıra, AB üyesi ülkelerde iş bulma şansını da artırmaktadır
Mavi diploma sahibi insanlar, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde eğitim alma şansına sahip olur. Peki Mavi Diploma Nedir, Nasıl Alınır?

Mavi Diploma Nedir, Nasıl Alınır?​

Mavi Diploma ya da resmi yazışmalarda kullanılan adıyla Diploma Eki, üniversite öğrencilerin sahip olmak istedği diplomalardan biridir. Mavi diploma, üniversiteler tarafından verilen ve almış olduğunuz diplomanın lisans ya da yüksek lisans eğitiminin Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olduğunu gösteren belgedir. Mavi diploma sahibi bir öğrenci, AB üyesi tüm ülkelerde öğrenci olarak hayatlarına devam edebilir.

Mavi Diploma (Diploma eki) Ne İşe Yarar?​

Mavi Diploma Diploma Eki, yükseköğretim kurumları tarafından Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler ve UNESCO tarafından kabul edilmektedir. Mavi diploma diploma eki sayesinde, üniversitede alınan eğitim tüm dünyada geçerlilik kazanır. Öğrenciler, bu diploma sayesinde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini global olarak yapabileceklerini belgelerler.

Mavi Diploma’nın (Diploma eki) Öğrencilere Faydası Nedir​

Mavi Diploma öğrencilere bir çok avantaj sağlamaktadır;
  1. Mavi Diploma alan öğrenciler, yurtdışında geçerli bir diplomaya sahip olur,
  2. Mavi Diploma sahibi öğreniler, AB üyesi tüm ülkelerde eğitim hayatlarına devam edebilirler,
  3. Mavi Diploma sahibi öğrenciler iş başvuruları sırasında çeşitli sorunları yaşamaktan kurtulur,
  4. Mavi Diploma ile öğrenciler başarı ve yeterliliklerinin şeffaf şekilde anlatmış olur.
  5. Mavi Diploma sahibi insanlar daha kolay iş sahibi olabilir.

Kimler Mavi Diploma (Diploma Eki) Alabilir?​

Mavi Diploma (Diploma Eki) yurdışında eğitimine devam etmek isteyen, yurtdışında çalışmak isteyen herkes alabilir. Mezun olunacak olan üniversitenin bu belgeyi verme yetkisi araştırılmalıdır.

Mavi Diploma Eki Hangi Ülkelerde Geçerlidir?​

Mavi Diploma (Diploma Eki) , Avrupa’nın birçok ülkesinde geçerliliğe sahiptir. Mavi Diploma (Diploma Eki)’nin geçerli olduğu Avrupa Birliği Üyesi olan ülkeler:
  • Almanya
  • Avusturya
  • Bulgaristan
  • Belçika
  • Malta
  • Polonya
  • Portekiz
  • Hollanda
  • İrlanda
  • İspanya
  • Lüksemburg
  • Finlandiya
  • İsveç
  • İtalya
  • Macaristan
  • Romanya
  • Çekya
  • Danimarka
  • GKRY
  • Hırvatistan
  • Estonya
  • Letonya
  • Litvanya
  • Fransa

Mavi Diploma Amerika’da geçerli mi?​

Mavi Diploma (Diploma Eki) Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Ancak Mavi Diploma (Diploma Eki) İngilizce hazırlandığı için Amerikan Üniversitelerinde de geçerlidir.

Mavi Diploma Eki Veren Üniversiteler Hangileridir?​

Mavi Diploma (Diploma Eki) veren üniversiteler, çok dilli eğitim sunmaktadır. Ayrıca bir üniversitenin Mavi Diploma (Diploma Eki) verebilmesi için AB Eğitim Komisyon'u tarafından belirlenen tüm kriterleri yerine getirmesi gerekiyor. Mavi Diploma (Diploma Eki) ülkemizde yaklaşık 80 üniversite verebilmektedir.

Türkiye'de Mavi Diploma veren Üniversiteler;​

Türkiye'de Mavi Diploma veren üniversiteler şu şekildedir;
  • Adıyaman Üniversitesi
  • Akdeniz Üniversitesi
  • Bahçeşehir Üniversitesi
  • Beykent Üniversitesi
  • Hacettepe Üniversitesi
  • Hava Harp Okulu
  • İstanbul Bilgi Üniversitesi
  • İstanbul Üniversitesi
  • İzmir Ekonomi Üniversitesi
  • Karabük Üniversitesi
  • Karadeniz Teknik Üniversitesi
  • Kırıkkale Üniversitesi
  • Kocaeli Üniversitesi
  • Nişantaşı Üniversitesi
  • Ordu Üniversitesi
  • Sabancı Üniversitesi
  • Trakya Üniversitesi
  • Uludağ Üniversitesi

Mavi Diploma Eki (DE) Ücretli midir?​

Mavi Diploma ekleri üniversiteden üniversiteye değişeceği gibi birçok üniversite tarafından ücretsiz bir şekilde verilir.

Mavi Diplomayla Yurt Dışına Çıkmak Mümkün mü?​

Mavi diploma, öğrencilerin Avrupa Birliği ülkelerinde üniversite eğitimine almalarına doğrudan bir destek sağlamaktadır. Mavi diploma Avrupa'da iş bulma şansını da artırmaktadır. Mavi diploma sahibi öğrencilerin yurtdışına çıkışlarda da dolaylı yollarla birçok destek sağlamaktadır.