• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Mimari Projelere İlişkin Kapı ve Pencere Çizimi

• Konuyu açan Konuyu açan BeReNN
  • Açılış tarihi Açılış tarihi

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Kapı Çizimi :
Örnek olarak eni 1000 mm , boyu 2000 mm , profil kalınlığı 80 mm olan bir kapı yapalım.
İlk olarak kapının üst görünüşünü çizelim.

K5TmD.webp

1.Adım : Resimde görüldüğü gibi Rectangle veya Polyline komutunu kullanarak 1000 mm’ye 80 mm’lik bir dikdörtgen çiziyoruz.
2.Adım : Kapı 1000 mm açılacağı için Line komutunu kullanarak 1000 mm’lik açılma payını çiziyoruz.
3.Adım : Kapının hangi yöne açılacağına karar verdikten sonra Arc komutunu kullanarak yay çizilerek kapı tamamlanır.
Not : Çizim içerisindeki yayı oluşturmak için, çember çizildikten sonra trim ile yaya dönüştürülebileceği gibi, start – end – radius (başlangıç – bitiş – yarıçap) yardımı ile de 1000 yarıçaplı kpı oluşturulabilir.
Kapı mimari projemizde kullanılmak üzere hazırlandı.
Şimdi ise ön görnüşünü çizelim.

2ItQ4.webp

1.Adım : Resimde görüldüğü gibi Rectangle veya Polyline komutunu kullanarak 1000 mm’ye 2000 mm’lik bir dikdörtgen çiziyoruz.
2.Adım : Kapının içine yerleştirmek için yine Rectangle veya Polyline komutunu kullanarak 800 mm’ye 1800 mm’lik bir dikdörtgen çiziyoruz.
3.Adım : Kapının açılacağı yöne doğru Polyline komutunu kullanarak üçgen çiziyoruz. Daha sonra çizilen üçgen şeklindeki çizgileri seçerek, properties araç çubuğu yardımıyla çizgi tipini kesikli çizgi olarak ayarlıyoruz.
Pencere Çizimi :

Mimari Pencere Yapımı :

DIgua.webp

Örnek olarak eni 1000 mm , boyu 1200 mm , profil kalınlığı 80 mm olan bir pencere yapalım.

İlk olarak pencerenin üst görünüşünü çizelim

1.Adım : Resimde görüldüğü gibi Rectangle veya Polyline komutunu kullanarak 1000 mm’ye 80 mm’lik bir dikdörtgen çiziyoruz.

2.Adım : Pencerenin tam ortasına Line komutunu kullanarak bir çizgi çiziyoruz duvarda fark edilsin diye. Pencere olduğunu belirtmek için P harfini kullanabiliriz.

Pencere çiziminin üst görünüşü, mimari çizimlerde kullanılmak üzere hazırlandı.

Şimdi ise ön görünüşünü çizelim.

MqDTs.webp

1.Adım : Resimde görüldüğü gibi Rectangle veya Polyline komutunu kullanarak 1000 mm’ye 1200 mm’lik bir dikdörtgen çiziyoruz.

2.Adım : Pencerenin profilini oluşturmak üzere ; içine yerleştirmek amacıyla yine Rectangle veya Polyline komutunu kullanarak 800 mm’ye 1800 mm’lik bir dikdörtgen çiziyoruz.

3.Adım : Pencerenin açılacağı yöne doğru Polyline komutunu kullanarak üçgen çiziyoruz. Daha sonra çizilen üçgen şeklindeki çizgileri seçerek, properties araç çubuğu yardımıyla çizgi tipini kesikli çizgi olarak ayarlıyoruz.

Pencere çizimi de yapılan bu işlemlerle birlikte bitmiş bulunmaktadır.

Geri