• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Nefise Karatay İle Röportaj

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
CNN Türk’ün kültür sanat programı “Afiş”i hazırlayıp sunma görevini üstlenen Nefise Karatay, “Sergilere, müzelere bayılırım. O yüzden de ‘Afiş’ programı teklif edildiğinde çok sevindim” diyor. Karatay ve CNN Türk’ün program koordinatörü Aslı Öymen, yeni projeyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

* “Afiş” programı için teklif geldiğinde ilk tepkiniz ne oldu?

- Nefise Karatay: Tabii ki çok mutlu oldum.

* Hayatınızdaki her önemli olayı Twitter’a yazdığınızı duymuştuk. Bu gelişmeden sonra ne yazdınız peki oraya?

- Nefise Karatay: Mutlu olduğumu yazdım. “Bir iş toplantısına gittim ve gayet olumlu geçti” de dedim yanlış hatırlamıyorsam.

* Nasıl bir toplantıydı bu?

- Nefise Karatay: Sevgili Aslı Öymen’le yaptığımız bir toplantıydı.

* “Böyle bir programın altından kalkamam” diye düşünüp korkmadınız mı hiç?

- Nefise Karatay: Hayır. Çünkü beni yüreklendiren Aslı Öymen’in “Senin bu işi yapacağına inanıyorum. Ben senin arkanda durdum, sen de bu işin arkasında duracaksın” sözü bana güven verdi.

"GAZETECİ OLACAĞIM" DİYE BİR İDDAM YOK

* Bu programdan önce neler yapıyordunuz?

- Nefise Karatay: Hazırlık aşamasında olan bir sinema projesi var, onunla ilgileniyordum. Ayrıca gündüz kuşağı kadın programlarından da teklifler vardı.

* Onları neden reddettiniz?

- Nefise Karatay: O programların hiçbiri içime sinmedi. Çünkü teklif edilen programların içeriğine bakınca, “Ben bu işi bilmiyorum” dedim. Yemek yapmayı doğru dürüst bilmem, örgü örmeyi beceremem... İnsanın keyif aldığı ve mutlu olduğu bir alanda çok daha verimli olabileceğini düşünüyorum.

* “Afiş” programı için, önceden konuklarınızla ilgili araştırmalar yapıp sorular hazırlıyorsunuz. Aslında bir nevi gazetecilik yapıyorsunuz...

- Nefise Karatay: “Gazeteci olacağım” diye bir iddiam yok. Gazeteci kimliğim de yok sonuçta... Ben günlük yaşantımda da sinemaya, tiyatroya, sergilere gidiyor, festival ve etkinlikleri takip etmeye çalışıyorum. “Afiş”te işte tüm bu gezip görmekten zevk aldığım şeyleri işe dönüştürme imkânım buldum.

* “Afiş” ile birlikte hayatınızda neler değişti?

- Nefise Karatay: Her gün editör arkadaşlarımızla toplantı yaparak programa hazırlanıyorum. Çok yoğun çalışıyoruz. Bazen günde iki röportaja gittiğimiz oluyor, ama çok keyifli geçiyor. Bu hazırlık aşamasında olmak benim tercihim. Sadece elime tutuşturulan soruları okumak istemedim çünkü...

- Aslı Öymen: şartımızdı, “Gelip çalışacaksın” dedik! (Gülüyor) Sadece sunucu da olabilirdi Nefise... Güzel anlatıyor, fiziği de güzel... Ama işin içinde olmasaydı, anonsları o kadar iyi yapamaz, kendinden bir şeyler katamazdı. Fiziki güzellik televizyon dünyası için avantaj olsa da bir haber kanalının kültür sanat programı için yeterli değil.

* Programı daha önce Nur Aydın sunuyordu. Bu değişimin sebebi neydi?

- Aslı Öymen: Nur çok başarılı bir şekilde sürdürüyordu “Afiş”i, neredeyse 8 yıldır CNN’de çalışıyordu. Onu da buradan anmak gerek... Fakat bir süre sonra buradan ayrılmak istediğini, ömrünü burada geçirmek istemediğini, dışarıda neler olup bittiğini merak ettiğini söyledi.

* Siz ömrünüzü burada geçirmek istiyor musunuz?

- Nefise Karatay: şimdilik gayet mutluyum. Daha yeni başladım, uzun bir süre de kalmak istiyorum...

KAMERALAR NEFİSE'Yİ GERÇEKTEN SEVİYOR

* Nefise Karatay adı kimin aklına geldi peki?

- Aslı Öymen: Nefise’den önce başka isimlere de bakıyorduk ama bir gün bana onun demosu geldi. Sonuçta benim işim bu, yeni yüzler bulmak... Gelen demoyu izleyince Nefise’nin çok farklı olduğunu anladım ve “Bu işi yapar” dedim. Kamera bazı insanları sever, bazılarını sevmez. Ne kadar güzel olursanız olun, o kamera insanı çirkinleştirir. Fakat Nefise’nin duruşu çok güzeldi. Sonra da görüşüp anlaştık işte...

* Modellik, oyunculuk, sunuculuk yaptınız ama böyle hem mutfağında hem de servisinde yer aldığınız ilk televizyonculuk deneyiminiz. Son olarak bu konuda neler söyleyeceksiniz?

- Nefise Karatay: Tüm yaptığım işler keyifliydi ama şimdiki bambaşka... Bir kere her gün erkenden kalkıyorum. Heyecanla işe geliyorum. Öğrenmek istiyorum. Sağ olsunlar ekip arkadaşlarım da bana çok yardımcı oluyorlar. Çok mutluyum.

AFİŞ'İN KONSEPTİ DEĞİŞMEYECEK

Aslı Hanım, siz de haftada bir “Afiş”te olacaksınız. Bu formattan ve programdan söz eder misiniz?

- Aslı Öymen: “Afiş” değiş-miyor. Genel konsepti aynı... Biz yine kültür sanatın ana haber bülteni olmaya devam ediyoruz. Ben programı sadece cuma günleri “Hafta sonları Afiş’i” olarak sunacak, gayet subjektif olarak kendi seçtiklerimi anlatacağım. “Bu filmi izledim, şu albümü dinledim, bu sergiyi gezdim” diye rehber gibi bir bölümün yanı sıra bir de röportaj yapacağım. Yoğun olacak benim için ama ekibimle altından kalkarım diye düşünüyorum. Böyle bir program sunma fikrini bana veren Mehmet Ali Birand oldu.

Top Bottom