• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

"Öğrenciler endişelenmesin"

MeRciMeK

V.I.P
V.I.P

YÖK Başkanı'ndan açıklama ...

Danıştay, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurma kararı verirken, YÖK Başkanı Profesör Doktor Yusuf Ziya Özcan, "Bizim daha çok planımız var, sınav belki bir hafta ertelenebilir" dedi.

Danıştay'ın bu kez de Sembolik Katsayı Uygulaması'nın yürütmesini durdurmasıyla ilgili konuşan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Öğrencilerimiz merak etmesin bu meseleyi halledeceğiz" şeklinde konuştu. Tatilini geçirdiği Uludağ'da Ata'ya Saygı Tırmanışı'na da katılan Yök Başkanı Özcan, üniversite sınavında sürecin işleyeceğini, bu durumun ilk değil, ikinci olduğunu vurguladı.

Özcan, "Daha önceki gibi süreç işleyecek. Bu ilk değil, ikinci kez oluyor. Bu önemli değil. Öğrencilerimiz endişelenmesinler. Gelişmelerden önce, mükemmel bir düzenleme hazırlamıştık. Danıştay farklı katsayıları onaymlamamıştı. Ben şu anda karar metnini bile okumadım. Sadece danışmanlarımdan ana başlıklarını aldım. Önüzümdeki günlerde bir yol haritası balirleyeceğiz. Benim isteğim, öğrencilerimizin bu tür gelişmelerden etkilenmemesi. Biz bu kararı bekliyorduk. Moralleri bozulmasın, bu meseleyi halledeceğiz" diye konuştu.

ENDİŞEYE GEREK YOK

Sınavın erlenmesi olasılılığı için de Özcan, "Bizim sadece A ve B değil, F'ye kadar planımız var. Sınav takviminde çok değişiklik olmayacak. Belki bir hafta erteleyebiliriz. Biz çok uzun bir ertelemeden yana da değiliz. Çünkü öğrencilerimiz kendilerini sınav gününe göre ayarlıyor. Katsayı konusunda endişe etmelerine gerek yoktur. Çünkü bunlar, ikinci sınavdan sonra yapılacak değişikliklerdir" dedi.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, daha önce yaptığı açıklamada üniversiteye girişte uygulanacak 0,15 ve 0,13 katsayılarının sembolik olmadığını söylemişti. Milyonlarca adayın gireceği üniversite sınavının ilk ayağı Nisan ayında yapılacak. Şimdi sınav takviminin nasıl işleyeceği merak konusu oldu.

Geri