• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Onun Rızkını Sen mi Veriyorsun?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Bedîüzzaman Hazretleri, insanlara olduğu kadar hayvanlara da son derece merhametli birisi idi. Çevresindekilerin hayvanlara karşı olumsuz tavırlarını gördüğünde ya da duyduğunda çok üzülürdü ve onları îkāz ederdi. Molla Resûl isimli bir talebesi Üstâdla olan bir hatırasını şöyle anlatıyor:
Üstâd, bir gün bize “Ben tesbîhât ve duâ ile meşgul olacağım, siz gidin biraz gezin” demişti. Bu gezinti sırasında bir taşın üstündeki bir kertenkeleyi vurup öldürmüştüm. Dönüşte Üstâd, ne yaptığımızı, nerelere gittiğimizi sordu. Ben de gezdiğimiz yerleri anlattım. Sonra da bir kertenkeleyi öldürdüğümü söyleyince Üstâd çok üzüldü. Bana dönerek, “Evini harâb etmişsin” dedi. Ben de “Bizde yedi kertenkele öldürenin bir hac sevabı kazanacağını söylerler” dedim.
Bu def‘a Üstâd, “Otur da konuşalım, kim haklı, kim haksız?” “O hayvan sana saldırdı mı?” “Hayır” “Elinden bir şeyini aldı mı?” “Hayır” “O hayvanın rızkını sen mi veriyorsun?” “Hayır” “Senin mülkünde mi, arazinde mi geziyordu?” “Hayır” “O hayvanı sen mi yarattın?” “Hayır” “Bu hayvanların niçin yaratıldığını biliyor musun?” “Hayır” Bu hayvanı yaratan Allah, senin öldürmen için mi yarattı? Sana kim öldür dedi? Bu hayvanların yaratılışında binler hikmetler var kardeşim” der.

Geri