• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Özel tüketim vergisinin konusu

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Özel tüketim vergisinin konusu

Özel Tüketim Vergisine tabi bulunan mallar kanuna ekli I, II, III, ve IV sayılı listelerde belirtilmiş bulunmaktadır. Listelerde yer alan malların teslimi, imali, inşası, ithali veya müzayede yolu ile satışı bir defaya mahsus olmak üzere özel tüketim vergisinin konusunu teşkil etmektedir.
-I sayılı listede genel olarak akaryakıt ve türevleri,
-II sayılı listede motorlu taşıtlar, yük arabaları, çekiciler, yolcu ve gezinti gemileri, yatlar,
-III sayılı listede gazozlar,biralar alkollü içkiler ile tütün ve sigaralar, purolar,
-IV sayılı listede havyar, parfümler, kürkler ve bunların mamulleri, poşetlenerek satılan kitap, broşür ve risaleler periyodik yayınlar ve gazeteler, cam seramikten mamul mutfak eşyaları, kristal bardaklar, kıymetli taşlar, revolver ve tabancalar, tüfekler, klima cihazları, buzdolabı, çamaşır makinası, termosifonlar, tıraş makineleri, video kayıt cihazları, bantları, mobil telefon, telsiz cihazları, televizyon alıcıları, kristal avizeler vb.
yer almaktadır.

Geri