• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Peygamberimizin Ticarette Ettiği Dualar Hangi Dualardir?

Paradoks

... Elif ...
Özel üye
Peygamber efendimizin en önemli özelliklerinden biri de ticaretteki ahlakıdır. Bu yüzden kendisine Muhammed'ül Emin ismi verilmiştir. Hz Peygamber, hem satmış, hem satın almıştır, hem kiraya vermiş ve hem de kiralamıştır. O'ndan bize intikal eden yalnızca peygamber olmadan önce ücretle koyun sürüsü gütmesi ve bir yolculuğu esnasında Hz Hatice'nin malını Şam'a götürmesi olaylarıdır.Peygamber efendimiz ticarette bolluk ve bereketin artması için şu duaları ederdi:

“Ey yüce Rabbimiz! Geçimini sağlamak ve helâlinden rızık elde etmek için çalışan bizlere sağlık ve afiyet içinde bir iş günü daha ihsan eyledin. Hamdolsun verdiğin bunca nimete; sağlık ve afiyete.”

“Ya Rab! ‘Doğru tüccar kıyamette peygamberler, şehitler ve sıddıklar ile beraberdir’ müjdesine erebilmeyi, hiçbir zaman doğruluktan ayrılmamayı nasip eyle. Ticaretimizde alışverişimizde daima doğruluk ve güven hakim olsun. Bizler helâl rızık kazanma peşindeyiz. Harama tevessül etmekten, kazançlarımıza haram karıştırmaktan bizleri muhafaza eyle. Kimseyi aldatmadan kazançlarımızı bereketli eyle. İsraftan, cimrilikten, acizlikten, tembellikten, ahlâksızlıktan, haddi aşmaktan, azgınlıktan sana sığınırım. Bizleri nefsine uyarak kötülük işleyenlerden eyleme. İşlerimizi bizlere kolaylaştır, güçleştirme.

Ya Rab! Kazancımıza bereket ihsan eyle. Elde edeceğimiz mal ve serveti israf etmeden senin razı olacağın yerlerde kendimiz, ailemiz ve insanlık için en hayırlı şekilde değerlendirebilmeyi nasip eyle. Menkul ve gayri menkullerimizi, iş yerimizi, malımızı ve canımızı her türlü afetten, yangından, soygundan ve benzeri tehlikelerden muhafaza eyle. Amin.”

"Allah’ım!… Hiç şüphesiz ki İbrahim Peygamber seçkin kulun ve yakın dostundu. O yüzden Mekkelilerin bolluğa kavuşması için yaptığı duayı kabul ettin. Ben de senin seçkin kulun ve son elçin olarak sana yalvarıyorum: Ne olur, Medinelileri bereket ve bolluğa kavuştur, bitki ve mahsullerini Mekkelilerin iki katı kadar arttır."

Rasulullah, çarşı ve pazar dolaşırken şu duayı yapardı:

“Allah'ın adıyla… Allah'ım, şu pazarın ve içinde olanların hayrını, yararını senden diliyorum. Onun ve içindekilerin şerrinden sana sığınıyorum. Allah'ım, pazarda yalan yeminle aldatılmaktan veya zarara uğramaktan sana sığınırım."