• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Pincoya nedir? Pincoya ne demektir? Chiloe adasında Pincoya

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
İsabel Allende'in Maya'nınGünlüğü kitabında rastladım bu kavrama ve internette bununla ilgili neredeyse hiç Türkçe bilgi bulunmadığını fark ettim. İnternette yazılanlara göre uzun sarı saçlı bir deniz ruhuymuş ve giysileri yokmuş.
MoXlU4v.jpg

kitapta geçtiği cümleler şöyle:

''Adanın kuzeydoğusu sert bir kayalık, tekneyle seyretmek için tehlikeli, ama balık tutmak için ideal; orada yalnızca deniz alçaldığında görülebilen, suya yarı gömülü bir mağara var, Pincoya'nın saltanatı için mükemmel bir yer; Korkunç Chiloe mitolojisi içinde iyiliksever pek az varlıktan biri Pincoya, çünkü darda kalan balıkçılarla denizcilere yardım edermiş. upuzun saçları olan güzel bir genç kızmış, deniz yosunlarından giysisi varmış, yüzü denize dönük olarak dans ederse bol balık var demekmiş, ama kumsala bakarak dans ederse balık kıt demekmiş ve ağları atmak için başka bir yer aramak gerekirmiş. Hemen hemen hiç kimse onu görmediğinden bu bilgi zaten yararsız. Pincoya görünecek olursa insan gözlerini yumup ters yönde koşmalıymış, çünkü şehvet düşkünlerini baştan çıkarıp onları denizin dibine çekermiş.''

PjiUZK0.jpg

Son düzenleme: