• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu fotoğraf oylaması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Oylamaya katılmanızı bekliyoruz...

Şeritli kek yapalım

Suskun

V.I.P
V.I.P
Şeritli kek

seritli-kek.webp

Şeritleri yapmak için malzemeler:

- 115 gram yumuşamış tereyağ
- 115 gram elenmiş pudra şekeri
- 3-4 adet oda sıcaklığında yumurta beyazı
- 115 gram elenmiş beyaz un
- 10 gram kakao

Tereyağı ve şekeri krema kıvamına gelinceye kadar çırpın. İçine elenmiş un ve kakaoyu da ekleyin. Karıştırmaya devam edin. Ama çok da fazla çırpmayın. Buzdolabında tutabilirsiniz. Kullanmadan önce yarım saat önce buzdolabından çıkarmanız lazım. Ucunu azıcık kestiğiniz bir torbaya kakaolu karışımı doldurun. Yağlı kağıdın üzerine, şerit şeklinde sıkın. İlla şerit şeklinde sıkmanız gerekmez; istediğiniz şekilde sıkabilirsiniz. İşiniz bittiğinde buzdolabına kaldırın.
seritli-kek-1.webp
Kekin beyaz kısmı için malzemeler:

- 115 gram badem unu
- 85 gram pudra şekeri
- 30 gram beyaz un
- 4 yumurta
- 1 yumurta sarısı
- 3 yumurta beyazı
- 30 gram toz şeker
- 30 gram eritilmiş tereyağı

Kaba, badem ununu, pudra şekeri, unu ve 2 yumurtayı koyup çırpmaya başlayın. (Bu arada, tarifi hamur yoğurucu ile yapıyor.) İyice karıştıktan sonra, kalan iki yumurta ve bir yumurta sarısını da ekleyip karıştırın ve bir kenara bırakın. Diğer bir tarafta, yumurta beyazlarını kar halini alıncaya kadar çırpın, içine toz şekeri ekleyerek çırpmaya devam edin. Karışımı, biraz önce yaptığınız yumurtalı karışımın üzerine dökün. Erimiş tereyağını da ekleyin. Tahta kaşıkla, kar haline gelmiş yumurta beyazlarını söndürmemeye çalışarak, karışımı iyice harmanlayın.

Buzdolabında duran yağlı kağıdın üzerine kek hamurunu dökün. 6-8 dakika boyunca, 230 derece fırında, kek kahverengileşmeye başlayana kadar pişirin. Fırından çıkarın, birkaç dakika ılınmasını sağlayın. Ardından yağlı kağıttan sıyırın. Kağıttan sıyırmadan önce, 1 haftaya kadar buzdolabında tutabilirsiniz. Hatta derin dondurucuda 1 ay bile tutabilirsiniz.

çok güzel gözüküyor bu (:
benim acilen yemek yapmayı öğrenmem lazım bi ara girişimde bulunmuştum :D ama şöyle bi anda öğreniversem annem gibi pişirebiliyo olsam süper olucak :D

ben bunun 5 dk lık gizli tarifini biliyorum :P söyliyimmi :D ama sır :P

Malzemeler: Para, Telefon, En yakın Pastahane

kesinlikle kusursuz sonuç alınıyor :)

kendi adıma imkansızı başarmıs olurdum en son yayla çorbası yaparken karsımda yumurtalı sütlü yoğurtlu yayla pilavı çıkmıstı :D bu kötü anımdan sonra büyük oynamamaya karar verdim :D kızartma makarna menemen :) menü leziz değil ama doyurucu amaca yönelik :)

cankuşum arada yemek yapmaya gelirsin dimii ? :P :D destek ekip olarak :D yoksa çıkabilicek sonuçlardan ben bile korkar oldum =LL

Geri