• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Soru ve cevaplarla kıyafet serbestliği

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör
Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, önceki gün yayınlanan ilk, orta ve liselerde tek tip formayı kaldıran yönetmelikle ilgili akıllarda kalan soru işaretlerine cevap verdi. Yetkililere yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

* Beden derslerinde kıyafetlere ilişkin bir sınırlama var mı?
Beden Eğitimi derslerinde, öğrenciler yapacakları aktiviteye uygun spor kıyafetler giyebilecekler. Futbol, Basketbol, Voleybol v.b tüm spor dallırnda o sporun gerektirdiği kıyafetler giyilebilir. Eşofman konusunda da tek tip zorunluluğu yok.

* Erkek öğrencilerin saç uzunluğu konusunda bir sınırlama olacak mı? Kızlarda durum ne?
Saçların uzunluğuna karışılmayacak. Sadece temiz ve düzgün olmasına dikkat edilecek. Kız öğrenciler için de saçların boyanması ve makyaj dışında saçları ile ilgili temizlik ve düzgünlük dışında bir sınırlama bulunmuyor.

* Özel okullarda forma velilerin yüzde 60’nının iznine bırakıldı. Aynı şekilde devlet okularında da velilerin kıyafetle ilgili görüşleri alınacak mı?

Devlet okulları yönetmeliğini hükümleri çerçevesinde gerekli kurallara uyacak. Özel okullarda olduğu gibi veli izni devlet okullarında söz konusu değil.

*Çocuğu devlet okulunda okuyan bir veli, yönetmeliğe uymazsa yaptırımı ne olacak? Ya da öğrenci için yaptırım ne olacak?

Mevcut disiplin yönetmeliği hükümleri uygulanacak. İlkokullarda öğrencilere öğrencilere herhangi bir ceza uygulanmıyor ancak ortaokul ve lisede kuralı ihlalin boyutuna göre, uyarı, kınama ve okuldan uzaklaştırma cezaları verilebilecek.

*Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin ailelerine kıyafet desteği verilmesi planlanıyor mu?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, zaten maddi durumu iyi olmayan ailelere başvurmaları halinde ayni ve nakdi yardım kapsamında gerekli maddi desteği sağlamaktadır.

*Okul üniforması imal eden tekstil firmaları ile görüşüldü mü?

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen serbest kıyafet uygulaması ile ilgili olarak teksitl firmalarının da görüşleri bakanlığa iletildi. Herhangi bir sektörü zor durumda bırakmamak için yönetmeliğin serbest kıyafet uygulaması önümüzdeki yıl uygulanmaya başlayacak. Velilerimiz herhangi bir maddi kayıp yaşamayacak. öğrenciler formalarını isterlersme 2013-2014 eğitim öğretim döneminde de kullanabilecekler.

* Kuran dersine başörtüsüyle giren bir kız öğrenci o dersten sonraki başka bir derste başörtüsünü çıkarmak istemezse, öğretmen nasıl bir yaklaşım sergileyecek?

Başörtüsü izninin sadece Kuran-ı Kerim derslerinde geçerli olduğu yönetmelikte açık bir şekilde belirtiliyor. Bunun dışındaki, derslerde ve okul içerisinde kız öğrencilerin başlarının açık olacağı ve mevcut uygulamanın devam edeceği açıkça ifade ediliyor. Yönetmeliğe uyulmaması durumunda da disiplin yönetmeliği devreye girecek. Yönetmelikle başörütüsünün okullarda serbest bırakılması söz konusu değil.

*Azınlık okullarında serbest kıyafet uygulaması nasıl olacak?

Yönetmelikte belirlenen sınırlamalar dışında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde kılık ve kıyafetinin serbest olmasına dair bu yönetmelik, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndaki milletlerarası özel öğretim kurumları, yabancı okullar ve azınlık okulları öğrencileri hakkında uygulanmayacak. Azınlık okulları bu yönetmeliğe tabi değiller. Kendi düzenlemelerini kendi mevzuatları ile belirleyebilirler.

Geri