Sözleşmeli Öğretmene Zorunlu Hizmet Geliyor

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Sözleşmeli öğretmene 5 yıl zorunlu hizmet geliyor !

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımlarına hız kesmeden devam ederken 13 bin öğretmen adayını sözleşmeli olarak atamaya hazırlanan Bakanlığın atanacak adaylara 5 yıllık doğu görevi sürprizi yapacağı iddia edildi.

Sözleşmeli öğretmen atamaları devam ederken, 5 Kasım’da yapılacak atamaların çoğunluğunun doğu illerine yapılacağı açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise bu atamalarda doğu illerine giden öğretmenlere 5 yıllık sözleşme imzalattıracağı iddiası ortaya çıktı. İddialara göre, sözleşmeli atanacak öğretmenler, bazı doğu illerinde 5 yıllık sözleşme imzalatılarak, aynı şehirde “çakılı” kalmaya mecbur bırakılacak. Hakkari Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu’nun basına yansıyan açıklamalarına da dikkat çekilirken, Nasuhbeyoğlu yaptığı bir açıklamada, “Bütün Hakkâri için sevindirici olan bir açıklama yapıyorum. Önümüzdeki günlerde Hakkâri ilimize 5 yıl burada kalacak şekilde 561 öğretmen tayini olacak. 1-2 ay önce yapılan sınıf ve branş öğretmen atamalarına ilave olarak çok miktarda yine sınıf ve branş öğretmeni tayini olacak” demişti.

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemizde sözleşmeli öğretmenlik durumunun hangi boyutlara ulaştığını hayretle takip ediyoruz ve sonuçlarının gelecekte ne büyük olumsuzluklara sebep olacağını üzülerek ancak yılmadan dile getirmeye devam ediyoruz” denildi. Sosyal hukuk devletinin, kişilerin huzur ve refahını gerçekleştiren, teminat altına alan devlet anl¤¤¤¤¤ geldiğine işaret eden sendika, “Dikkatle incelendiğinde görülecektir ki, Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyetimizin temel niteliklerinden sayılan ‘sosyal hukuk devleti’ ilkesini ısrarla göz ardı etmekte ve çalışanlarını mağdur etmeye devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmenlik adı altında binlerce öğretmeni iş güvencesinden yoksun ve pek çok haktan mahrum olarak çalıştırmaya devam ederek sosyal adalet ilkesini hiçe saymaktadır” açıklamasında bulundu.

Doğu doluyor iyi ya batının hali nolacak binlerce öğretmen açığı var, Hüseyin Çelik kendi memleketlerine çalışsın bakalım sadece. Ama tabi bir taraftan da kadrolu öğretmenle mademki eşit haklara sahip sözleşmeli öğretmen zorunlu hizmet onlara da uygulanmalı bence, ama 5 yıl fazla gibi sanki

batınıın dolduğu falan yok hocam ben doğuda öğretmenlik yapıyorum milletin derdi kendini kurtarmak kimse durmuyor burada iyi bir uygulama.

Durmamakta haklı, batının merkezinde çalışan öğretmenle doğunun bağrında çalışan öğretmen aynı haklara ve eşit ücrete sahip. Can güvenliğimiz dahi yokken orada durmayı neden isteyelim ki? Üstelik oralı olanlar dahi ordan uzaklaşmaya çalışırken..

evet haklsınız bu insan iradesini sıkıştıran bir durum ama bu zaman kadar böel bir zorunluluğun olmamaması yahut her işin bir kolyının bulunmasıyla bu noktaya gelindi cahillik ve terörö de bunların bir sonucu.

Neden birşeylerin ceremesini bizler çekiyoruz? Bu tarz zorunlu yaptırımlardan hayatımın hiçbir evresinde hoşlanmadım. Eğer doğu görevini biraz çekici bir hale getirseler gönüllü gitmek isteyenler gider böylece eğitimin kalitesi de artmış olur. Giden insan gittiği günden itibaren kaçış yolu düşünmez. Milli eğitim bakanlığının hatası

evet yanlış politikalar var. zamanında gösterilen zaafların ceremesini çekiyoruz eğer hala kolaya kaçmayı düşünürsek gelecekte daha ağır ve farklı boyutlarada çekecez şimdi ki törörün ve cahilliğin olduğu gibi... yine bize yansıyacak.

Kolaya kaçmak mı? Aslına bakarsan her geçen gün zorlaştırıyorlar sistemi, doğuya öğretmen yığacaklar, benim çalıştığım yer de doğu sayılır ve geçen seneye kadar tıklım tıklım öğretmen doluydu buralar. Utanmasalar yakında eş durumunu da kaldıracaklar, okulunuzdan biriyle evlenin diyecekler :)

Geri