Türkçe Takıma kimler seçildi?

Ali, Ahmet, Özge, Salih, Selma, Fatih ve Hüseyin okulun yüzme takımı seçmelerine katılmışlardır. Takıma seçilmek için görselde verilen sporun adını bilmeleri gerekmektedir. Onlardan bu sporu karşılayan kelimenin yer aldığı cümleler kurmaları istenmiştir.

Buna göre takıma kimlerin seçildiğini işaretleyiniz.
ALİ: Hafta sonu hastalanınca havuza yüzmeye gidemedim.
AHMET: Hava çok soğuduğu için denizde yüzemedik.
ÖZGE: Üzgün olduğu için yüzü gülmüyordu.
SALİH: Akvaryumdaki balıklarımı yüzerken izlemek çok eğlenceli.
SELMA: Ayağındaki yara yüzünden yürüyemiyordu.
FATİH: Sınavdan yüz aldım.
HÜSEYİN: Doktor, hastasına sağlıklı olabilmesi için yüzmeyi önerdi.

Belirtilen öğrencilerden cümlerinde 'yüzme' kelimesini ya da 'yüzme' anlamını taşıyan bir ifadeyi kullanarak yüzme sporu hakkında bilgi sahibi olduklarını gösteren öğrenciler Ali, Ahmet, Salih ve Hüseyin olmuştur.

Ali'nin "Hafta sonu hastalanınca havuza yüzmeye gidemedim." cümlesi, Ahmet'in "Hava çok soğuduğu için denizde yüzemedik." cümlesi, Salih'in "Akvaryumdaki balıklarımı yüzerken izlemek çok eğlenceli." cümlesi ve Hüseyin'in "Doktor, hastasına sağlıklı olabilmesi için yüzmeyi önerdi." cümlesi bu durumu desteklemektedir.

Öte yandan, Özge'nin "Üzgün olduğu için yüzü gülmüyordu.", Selma’nın "Ayağındaki yara yüzünden yürüyemiyordu." ve Fatih'in "Sınavdan yüz aldım." cümlelerinin içerisinde 'yüzme' kelimesi geçmiyor veya 'yüzme' anlamında bir ifade bulunmuyor. Bu yüzden bu öğrenciler yüzme sporuna dair bilgi sahibi olup olmadıklarını gösterememişlerdir.

Dolayısıyla belirtilen bilgilere göre; takıma seçilen öğrenciler Ali, Ahmet, Salih ve Hüseyin'dir.

Geri