• Merhaba Ziyaretçi.
    "Minimalist Fotoğraflar" konulu yarışmamız başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de yarışmada görmek istiyoruz...

Telefon çocukları sık sık hasta ediyor !

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Bel, boyun ağrısı ile üst solunum yolu enfeksiyonu en çok cep telefonu kullanan çocuklarda görülüyor. Fırat Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan araştırma çarpıcı bir gerçeği gözler önüne serdi. Araştırma kapsamında ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve8’inci sınıflarında eğitim gören 6 bin 720 öğrenciyle görüşüldü.

Araştırma ilköğretim öğrencilerinin yüzde 25.9’unun sürekli cep telefonu kullandığını ortaya koydu. Araştırmada ilköğretim öğrencilerinin yüzde 25.9’u sürekli cep telefonu kullandığını belirtirken yüzde 11’i kendine ait cep telefonu olduğunu, yüzde 22.9’u ise cep telefonunu sürekli yanında taşıdığını ifade etti. Cep telefonu kullananların günlük ortalama konuşma süreleri ise 41 dakika olarak belirlendi.

Çalışma erkek öğrencilerin kız öğrencilerdendaha fazlatelefonlakonuştuğunuortaya çıkardı.

HASTALIKLARDA YOK YOK

Araştırmada, çocukların cep telefonlarını uzun süre kullanmasının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra çalışmada, teknolojiyi bu kadar sık kullanmanın bağışıklık sisteminin zayıflattığı ve enfeksiyon riskini artırdığı vurgulandı. Cep telefonu kullanan öğrencilerin kullanmayanlara göre; akciğer enfeksiyonu, vücutta kızarıklık ve kaşıntı,bel veboyunağrısıgibihastalıklara yakalanma oranı daha yüksek çıktı.

Ailelere eğitim verilmeli

Psikiyatr Prof. Dr. Arif Verimli çocukların cep telefonunu aşırı kullanmaması konusunda ailelere uyarılarda bulundu. Ailelere ve çocuklara cep telefonu kullanımında dersler verilmesi gerektiğini belirten Verimli şöyle devam etti: “Yasaklayabilmek pek mümkün gibi görünmüyor ama ailelere ve çocuklara cep telefonu kullanımı anlatılabilir. Çocuklara cep telefonunun zararları anlatılabilir. Ayrıca telefonların bir takım programlarla sınırlandırılması gerekir.

Geri