• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Telefondan Okey Nasıl Oynanır

Cerez okey  oyna

Telefondan okey nasıl oynanır

sorusunu soran kişilere özel bu yazıda telefonunuz ile okey oynamak için yapmanız gerekenleri anlatacağız. 106 taş ile oynanan okey oyununda her kişi için bir adet de isteka bulunur. İsteka taşları dizmek için gerekli olan malzemedir. Genelde ahşap ve plastikten yapılır. Ancak tabi ki biz internet ortamında olduğumuz için sizlere istekayı görüntü olarak aktarabiliyoruz. Okey oyununda bulunan taşlar bazı renklere ayrılmıştır.

Bu renkler sarı, kırmızı, mavi ve siyah olarak ayrılır. Peş peşe yapılan dizilimlerde aynı renkten olması esastır. Ancak örneğin 5-5-5 şeklinde üç adet 5 taşını dizecek isek bu taşların farklı renkte olmaları gerekir. Eğer elimizde okey taşı varsa istediğimiz bir taş yerine kullanabiliriz. Okey taşı yeni seriler kurmak ve aradaki bağlantıları sağlamak adına çok önemli bir taştır. Bir de sahte okey adında bir taş bulunur. Örneğin okey mavi 5 ise sahte okey de mavi 5 olarak kullanılır. Yani mavi 4-sahte okey-mavi 6 gibi bir dizilim yapılabilir. Veya aynı şekilde sahte okey-sarı 5-kırmızı 5 gibi bir dizilim yapmak da mümkündür.

Telefondan okey oynarken bu tarz bilgilere daha çok ihtiyacınız olacak çünkü yeni başlayanlar için rehberler artık neredeyse bulunmuyor. Herkes okeyi çevresinden öğreniyor. Ancak okey oyununu öğrenmek ve okey oynayabilmek için sitemize kayıt yaptırarak hemen aramıza katılabilirsiniz. Şifre, kullanıcı adı ve e-mail gibi bilgileri vererek kayıt yaptırmak Okeyegel.net sayesinde artık çok basit.

Gösterge Taşı Nedir?​

Telefondan okey oynamak isteyen ve yeni başlayan kişiler için küçük bir bilgilendirme yapmıştık. Bu bilgilendirmeler okey ve sahte okey isimli iki taşı kapsıyordu. Taş sayısı, taş renkleri ve dizimler ile ilgili de kısa bir özet geçtik. Ancak gösterge taşına farklı bir başlıkta değinmek istedik. Çünkü gösterge taşı sizi puan anlamında bir adım öne taşıyacak kadar önemli bir taştır. Eğer taşlar dağıtıldığında okey taşını belirlemek için ortada bulunan taşın diğer teki elinizde bulunuyorsa bu taşı gösterge olarak kullanabilirsiniz. Ancak bunu oyunun ilk elinde yapmanız gerekiyor. Gösterge yaparak bu şekilde rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Gösterge taşını da bu şekilde özetleyebiliriz.
 
Top