Türkiye'de bekaret ne kadar önemli?

cemree

=)=)
V.I.P
26– 2 Şubat 2014 günlerinde 38 ilde 18 yaş üstü 5 bin 260 kişiyle yüzyüze görüşülerek yapılan araştırmadan çok ilginç sonuçlar çıktı.

İşte o sorular ve araştırmaya katılanların verdiği cevaplar;

**Evli kadınların yüzde 38,6’sı severek evlendim derken, bu oran evli erkeklerde yüzde 62,4.

**Kadınların, yüzde 21,6’sı, erkeklerin ise yüzde 27,4’ü karşı cinste ilk baktığı yer olarak göz cevabını verirken erkeklerin diğer baktıkları yer ve oranları şöyle; Yüz 22,6 Kalça 12,2 Göğüs 11,1 Vücut / boy 10,2 Giyim 9,7 Saç 8,0 Kadınların ereklerde baktıkları yer ise şöyle; Vücut / boy 18,6 Giyim 14,8 Yüz 10,2 Ayakkabı 10,1 Saç 9,0 Diş 8,6 Eller 6,0

**Katılımcıların yüzde 30,6’sı eşini aldatması için haklı neden olarak ilgisizlik/ sevgisizlik cevabını verdi. Erkekler ağırlıklı olarak bakımsızlık ve karşı cinsin baştan çıkarması, kadınlar yeni heyecan arayışı cevabını verdi.

**Ekonomik sıkıntı aşkı bitirir diyenlerin oranı yüzde 67,8 olurken, hayır bitirmez diyenlerin oranı ise yüzde 31.8.

**Katılımcıların yüzde 60,6’sı çocuk evliliği kurtarır derken, yüzde 39.9'u ise hayır kurtarmaz cevabını verdi.

**Evli her 3 kişiden biri dünyaya yeniden gelsem eşimle yine evlenmem dedi. Yüzde 50.1’i ise evet yine eşimle evlenirim dedi.Erkekler kadınlara göre daha düşük oranda evet dedi, Kadınların yüzde 65’i tekrar evlenmem dedi.

**Sizce erkekler birden fazla eşle evlenebilir mi?
Katılımcıların yüzde 81.1'i hayır cevabını verirken, yüzde 18,9’u ise erkekler birden fazla eşle evlenebilir dedi. Erkekler, dullar ve boşanmışlar bu fikre daha fazla evet dedi.

**Sizce insan evli iken başka birini de sevebilir mi?
Ankete katılnaların yüzde 60,9’u evli iken başka birini de sevemez derken, yüzde 39.1'i ise sevebilir cevabını verdi.

**Ankete katılanların yüzde 42,3’ü farklı dinden biriyle evlilik fikrine katıldığnıı, yüzde 57.7'si ise katılmadığı cevabını verdi. Ege ve Marmara'da evet diyenlerin oranı ise genel ortalamanın üzerinde. Batıdan doğuya doğru gittikçe hayır cevabı arttı.

**Evlenen erkek ilk cinsel deneyimini eşiyle mi yaşamalıdır?
Ankete katılanların yüzde 56,3’ü bu yargıya katıldığını, yüzde 43,7’si ise katılmadığını söyledi. Kadınlar ise bu görüşe daha yüksek oranda katıldı.

**Ankete katılanların yüzde 80,7’si evlenen kadın mutlaka bakire olmalıdır derken, yüzde 19.3'ü ise hayır cevabını verdi.Bekarlar ve boşanmışların bekaret konusundaki evet cevapları, dul ve evlilerin oranın altında.Eğitim yükseldikçe hayır cevaplarının arttığı gözlemlendi. Batıdan doğuya doğru gittikçe ise evet cevabının arttığı gözlemlendi.

**1. Eşim 2. Çocuğum 3. Annem veya babam Evliler, boşanmışlar ve dullar 1. sırada çocuğum derken, bekarlar annem / babam cevabı verdi. Kadınlar çocuğum cevabını daha fazla verdi.

**Ankete katılanların yüzde 21,4’ü kıskanç değilim derken, 45,7’si yerine göre kıskancım, 32,9’u ise kıskancım dedi. Yaş yükseldikçe kıskancım diyenler azalıyor.

**Türkiye’deki evlilerin yüzde 28,1’i, bekarların ise yüzde 15,2’si evlilik aşkı bitirir dedi. Boşanmışların yüzde 81,1’i de evliliğin aşkı bitirdiğini söyledi. Evlilik aşkı bitirir diyenlerin yüzde 39,6’si kadın, yüzde 60,4’ü ise erkek.

**Aşkınıza 1 en düşük 10 en yüksek olmak üzere not verecek olsanız siz ilişkinize kaç verirsiniz / verirdiniz?
Evli erkekler daha az oranda not verdi. Erkeklerin verdiği not ortalaması; 6 Kadınların verdiği not ortalaması; 8 Sevdiğim kişiyle evlendim diyenlerin verdiği notlar, görücü usulüyle evlenenlerin verdiği notlara göre daha yüksek.

**Ailem izin vermeseydi yinede evlenirdim diyenlerin oranı yüzde 48,2, vazgeçerdim diyenlerin oranı yüzde 36,8, kaçardım / kaçırırdım diyenlerin oranı yüzde 6,3, ikna etmeye çalışırdım diyenlerin oranı ise yüzde 8,7.

**Türkiye’deki evlilerin / boşanmış ve dulların yüzde 86,9’u ailesi evliliğini onaylamış, yüzde 13.1’i ise onaylamamış.

**Evlilerin yüzde 61,4’ü ilk sevdiği kişi ile evlenmiş. Yüzde 38,6’sının ise eşi ilk sevdiği kişi değil. Bekarların yüzde 81,4’ü evleneceğim kişi ilk aşkım olmayacak dedi.

**Eğitim azaldıkça, tanıştıktan sonra evlenme süresi kısalıyor. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde tanıştıktan 1- 5 ay sonra evlenme oranı yüzde 8 iken, Doğu ve Güneydoğu’da bu oran yüzde 28’e çıkıyor.

**Evlilerin yüzde 59,6’sı evlendiği kişiye kendisinin karar verdiği cevabını verdi. Bekarların yüzde 87’si ben karar vereceğim dedi.

**Yaş arttıkça evlendiğim kişiye kendim karar verdim cevapları azalıyor. 27 yaş ve altı kendim diyenlerin oranı yüzde 80, 28 ile 43 yaş arası yüzde 65 ile kendim, 44 yaş üstü yüzde 50 ile kendim karar verdim dediği gözlendi.

**İlkokul ve daha alt eğitim gruplarının yüzde 26,2’si severek evlendim derken bu oran üniversite mezunlarında yüzde 85,6’ya çıktı.

**Yaş yükseldikçe görücü usulüyle evlenmiş olanların oranı artıyor. 27 yaş ve altındaki evlilerin yüzde 75,1’i severek evlendim derken bu oran 44 yaş ve üzeri evlilerde yüzde 32,9’e düştü.

**Türkiye’deki evlilerin yüzde 53,1’ü severek evlendiğini söyledi, Bekarların yüzde 83,2’si severek evleneceğim dedi. Boşanmışların yüzde 47’si de severek evlenmiş.

Bazı cevaplar ilginç bazıları ise normal bana göre.

Başlığa bakınca tek bir konu umarken bayağı geniş buldum.Araştırmayı gayet sağlıklı gördüm.
Bşlıktan yola çıkarak şu cevap aklıma takıldı " Ankete katılanların yüzde 80,7’si evlenen kadın mutlaka bakire olmalıdır derken, yüzde 19.3'ü ise hayır cevabını verdi.Bekarlar ve boşanmışların bekaret konusundaki evet cevapları, dul ve evlilerin oranın altında.Eğitim yükseldikçe hayır cevaplarının arttığı gözlemlendi. Batıdan doğuya doğru gittikçe ise evet cevabının arttığı gözlemlendi." Ne demek yani eğitim yükseldikçe bekaret önemli değil cevabının arttığı. Eğitim yükseldikçe ahlaksızlık yükselir denmesini şiddetle kınıyorum. Eğitimden değil dini ve ahlaki değerin eksik olmasından kaynaklıdır. Eğitimli insnları zan altında bırakmak doğru değil.
Erkeklerin oran olarak kadınlardan daha fazla sevdiğini alması ise,erkeğin ulaşabilme olanağının daha fazla olmasıdır.

Erkeklerin oran olarak kadınlardan daha fazla sevdiğini alması ise,erkeğin ulaşabilme olanağının daha fazla olmasıdır.

Bu güzel bir yorum olmuş bence.
Geçenlerde bir arkadaşımla konuştuk bir araştırmanın sonucundan bahsetti bana ,kendim görmüş olsaydım burda yayınlardım zaten . Ama bana bahsettiği kısmı iletiyim . '' Kadınlar deli gibi aşık oldukları adamla değil daha az aşık oldukları adamla evlenirlermiş yada sadece sevdikleri '' zaten bana göre aşk göreceli bir kavram ,herkesin hissettikleri farklı. Ayrıca Bu genellemeyi ben yapmıyorum tabiki de aksi görüşlü insanlar çıkar ve normaldirde . Benim fikrime gelirsek, oran olarak bakarsak çoğu kişide bunu yaşayabilirmişcesine olabilitesi varmış gibi geldi :) Zor toparladım cümlemi :P Ben gideyim artık burdan :D

Bu güzel bir yorum olmuş bence.
Geçenlerde bir arkadaşımla konuştuk bir araştırmanın sonucundan bahsetti bana ,kendim görmüş olsaydım burda yayınlardım zaten . Ama bana bahsettiği kısmı iletiyim . '' Kadınlar deli gibi aşık oldukları adamla değil daha az aşık oldukları adamla evlenirlermiş yada sadece sevdikleri '' zaten bana göre aşk göreceli bir kavram ,herkesin hissettikleri farklı. Ayrıca Bu genellemeyi ben yapmıyorum tabiki de aksi görüşlü insanlar çıkar ve normaldirde . Benim fikrime gelirsek, oran olarak bakarsak çoğu kişide bunu yaşayabilirmişcesine olabilitesi varmış gibi geldi :) Zor toparladım cümlemi :P Ben gideyim artık burdan :D
Kadınların seçim şansı erkeğin ki kadar yüksek olsaydı sanırım cümle "Kadınlar deli gibi aşık oldukları adamla evlenirler" olacaktı. Haklısınız kimin sevgisi neye göre çok ya da az olduğunu bilmek biraz zor olsa gerek.

Sadece sunu soyleyebilirim:
Hz. Fatma gibi hanim istiyorsan Hz. Ali gibi olacaksin.
Hz. Ali gibi bey istiyorsan Hz. Fatma gibi olacaksin.
Mukemmel degildir hic kimse.
Ama herkes dengi dengine.
Beni. ne mantigim ne kalbim su davranisi kabuo etmiyor:
her halti isleyip sutten cikmis ak kasik es adayi istemek.
Ya yaptiklarinin arkasinda dur yada yapma.

Mukemmel degildir hic kimse.
Ama herkes dengi dengine.
Beni. ne mantigim ne kalbim su davranisi kabuo etmiyor:
her halti isleyip sutten cikmis ak kasik es adayi istemek.
Ya yaptiklarinin arkasinda dur yada yapma.

Çok doğru buldum bu yorumu bende aynen bu şekilde düşünüyorum...

Evleneceğin eşi seçerken önce kendine bakmak gerek önce kendi kusurlarını bir görüp kabullenmek gerek daha sonra karşındakini eleştirebilirsin...

Tartışmaya çok açık bir konu ata erkin bir toplumuz bu yapı bekareti önemli kılıyor fakat bu şekilde düşünmeyenler neden ahlaksız olsun ki aynı fikirde olmamak kimseyi bu şekilde itham etme hakkını vermez bize sözde demokratik ,özgür bir ülkede yaşıyoruz bu durumda herkesin mahremi kendine ..

Çok çeşitli bir anket olmuş ama oranların çok sağlıklı olduğuna inanmıyorum
Çünkü Türkiye de bekaret, evli iken başka birini sevebilme ihtimali gibi sorular kırmızı çizgidir ve anketin başında belirtilen yüzyüze görüşme kriteri de bu oranları büyük ölçüde etkiler. İnsanlar kendi düşüncelerinden farklı olan düşünceye kayma eğilimi gösterebilir.
Hala sağlıklı anket yapmayı öğrenemediğimiz sanırım en fazla belgesel izlerim cevaplarından belli oluyor :-)

Geri