Türkiye’de Instagram Kullanımı Araştırması ve Sonuçları

Enda

Neylersin!!!
V.I.P
Dünyanın farklı alanlarındaki insanların Instagram'dan haber okuma ve haberlere güvenme gibi davranışlarını inceleyen anketin sonucunda Türkiye, pek çok konuda zirvede yer aldı.

Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve 5 kıtadan 38 ülkenin katıldığı, toplamda 75 bin kişiden fazla katılımcının verileri kullanılarak yapılan araştırmanın sonucunda Instagram’ı haber almak amacıyla kullanan ülkeler arasında Türkiye, %33’lük bir payla birinciliğe oturdu. Aynı araştırma içerisinde Facebook ve WhatsApp gruplarında siyasetin ve haberlerin en çok konuşulduğu ülkenin de Türkiye olduğu belirlendi.
YouGov, çevrimiçi bir anket gerçekleştirdi. Ocak ve Şubat ayında Türkiye’den toplam 2.074 kişinin katıldığı anketin sonucuna göre Instagram’ı ‘haber okumak, izlemek, paylaşmak ve tartışmak için’ kullananların sayısında bir artış gözlemlenirken Türkiye, bu konuda en çok ilgiyi toplayan ülke oldu. Türkiye’nin yıllara göre değişimini de aşağıdaki tablo aracılığıyla görebilirsiniz.
3456ef0f8ad24dcaadeb83b8eea9dd3f1fd7e304.jpeg

Instagram kullanımında farklı alanları da inceleyen araştırmada Türkiye, haberleri takip etmekten kaçınan ülkeler arasında Hırvatistan’dan sonra ikinci sıraya oturdu. Ankete katılanların %55’lik bir bölümü“Haberleri dinlemekten, izlemekten veya okumaktan etkin bir şekilde kaçınır mısınız?” sorusunu ‘Sıklıkla’ ya da ‘Bazen’ şeklinde yanıtladı. Türkiye’nin hemen üstündeki ülke Hırvatistan ise %1’lik bir farkla birinci oldu.

Türkiye’de haberlere olan güvenin de ölçüldüğü anketin sonucuna göre katılımcıların %46’sı “Pek çok habere çoğu zaman güvenileceğini düşünüyorum” seçeneğini tercih etti. Veriler yüzde ellinin altında olsa da oran 2018 yılından bu yana yüzde 21’lik artış göstererek %38 seviyesinden bu seviyeye geldi.

dderya

kOkOşŞ
V.I.P
ben kapattım ya kullanmıyorum artık. magazinden başka bi şeyin olmadıgı ve her yerde acunla şeymayı gördüğüm sıkıcı bi yer haline geldi çünküü

pietaS

Ben o yoldan çıktım.
Özel üye
Ben 2017 yılından beri kullanıyorum. O zamana dek gerek duymamıştım. Keşfet bazen çok zaman harcıyor, bunun önüne geçmek amaçlı uygulamanın ayarını yaptım. Atıyorum 1 saat olunca söylüyor o zaman çıkıyorum. Onun dışında resim ya da video paylaşıp çıkıyorum. Kontrollü kullanabilen için sadece instagram değil, tüm sosyal mecraların hepsi faydalıdır.