• Merhaba Ziyaretçi.
    "EYLÜL AYI" temalı fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Yurtdışında Üniversite Eğitimi Koşulları

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
Yurt dışında üniversite okumak isteyen her öğrencinin öncelikle aşağıdaki şartları sağlıyor olması gerekmektedir.


1. Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin yeterli düzeyde İngilizce seviyesinin olması ;


Öğrencinin TOELF ve IELTS sınav skorlarının yurtdışında üniversiteden üniversiteye değişmek ile birlikte genel olarak üniversiteler TOEFL için 60-80, IELTS için 5,5-6,5 sınav skoru isterler.


2- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin belirli bir düzeyde not ortalamasına sahip olması;


Öğrenci yurtdışında üniversite lisans eğitimi almak isterse lise diploması ile birlikte lise not ortalamasının minimum 100 üzerinden 80, yüksek lisans almak isterse üniversite diploması ile birlikte minimum 5 üzerinden 3 olmalıdır.


3- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin SAT ( Scholastic Aptitude Test ) Skorunun olması;


Yurtdışında üniversite öğreniminde gerekli olan İngilizce olarak okuma, yazma anlama, konuşma, matematik, geometri, kompozisyon yazma, yorum yapma yeteneklerini ölçen bir sınavdır.


Öğrenci bu sınava Türkiye’de girebilir, sınav tamamıyla İngilizcedir. Ancak SAT skoru yurtdışındaki her üniversite tarafından istenmeyebilir, fakat bu sınav yurtdışında üniversite yerleşiminde çok büyük avantaj sağlar.


4- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin profosyonel olarak spor ya da sanatsal faaliyetlere katılım sağlaması;


Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencinin aktif, sosyal ve yetenekli olmasını istemektedir. Özellikle burslu eğitim almak isteyen öğrencilerde bazı başarılar aranır. Örneğin, bir spor faaliyetinde başarı göstermesi yada sanatsal bir başarı alması, kitap yazıyor olması vs.


Yukarıdaki koşulları sağlayan öğrenciler yurtdışında direk üniversiteye yerleşebilirler ve aşağıdaki evraklar ile yurtdışında üniversiteye başvuru yapılabilirler, öğrencinin not ortalaması, İngilizce yeterliliği vs. koşullar belirlenerek öğrenciye uygun olabilecek yurt dışındaki üniversiteler sunulur ve bu üniversitelere başvuru yapılır. Gerekirse üniversite öğrenci ile Skype görüşmesi yapabilir ve kabul alan öğrenci yurtdışında üniversiteye yerleşimi gerçekleştirilir.
 

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri

Yurt dışında üniversiteye kayıt için istenilen genel evraklar:​


  • Lise ya da üniversite diploması (Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
  • İngilizce transkript
  • İlgili üniversitenin Online başvuru formu
  • Motivasyon mektubu
  • Referans mektupları (3 adet yeterli)
  • Finansal dökümler
  • TOEFL ve ILETS sınav skorları
  • SAT skoru (bazı üniversiteler istemeyebilir)

**Eğer öğrenci yukarıdaki şartların hiçbirini tam olarak sağlamıyorsa öğrenci bu durumda yurtdışında Pathway programları (Hazırlık Programı) vasıtası ile yerleşim yapılabilir.


***Eğer öğrencilerin not ortalaması uygun ancak sadece İngilizce yeterliliği yok ise yurtdışındaki üniversitelere şartlı kabul ile alınır. Şartlı kabulde öğrencinin İngilizce seviyesi kabul alacak şekilde geliştirilir.
 

CANISIKILANADAM

Özel Üye
Özel üye
Ben de Bulgaristan'da eğitim gören biri olarak bu ülkeyle ilgili rastladığım bir konuyu ekliyorum. :D

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTE​

Bulgaristan üniversite okumak için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterli olmaktadır. Bulgaristan üniversite taban puanları yoktur. Bulgaristan üniversite ÖSS şartı aramamaktadır.

Bulgaristan üniversite YÖK Denklik vardır. Diplomalar Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir. Bulgaristan üniversite mezunları tıp, eczacılık, diş hekimliği bölümleri YÖK Seviye 2 sınavına girmektedirler.

Bulgaristan üniversite bölümleri İngilizce, Almanca, Fransızca ve Bulgarcadır. IELTS 6,5 veya TOEFL 213 gibi İngilizce uluslar arası yeterlik belgesi olan öğrenciler Bulgaristan üniversite bölümleri 1.sınıfa doğrudan başlayabilirler.

Bulgaristan üniversite eğitimi tıp bölümlerinde 6 yıldır. Bulgaristan üniversite eğitimi mühendislik, ekonomi bölümlerinde 4 yıldır. Bulgaristan üniversite eğitimi öncesinde Bulgarca, İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Öğrenciler Bulgaristan üniversite hazırlık okulu 1 yıl dil eğitimi yanında lisans derslerinin bazılarını da alırlar.

Bulgaristan Üniversite Başvuru ve Kayıt Belgeleri​

Bulgaristan üniversite başvuruları haziran ayında başlamaktadır. Bu ayda başvuru yapanlar eylül ayında üniversitelerine kesin kayıtlarını yaptırmış olurlar. Bulgaristan üniversite kayıt tarihleri kasım ayı ortalarına kadar devam etmektedir.

1.Diploma; Lise veya Meslek Lisesi diplomanın aslı, noter onaylı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.
2.Transkript; Lise veya Meslek Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını gösteren not çizelgesi belgesi.
3.Taahhütname; Anne veya babası tarafından, öğrencinin Bulgaristan üniversite eğitim süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname.
4.Öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz lise veya meslek lisesinden alınacak olan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.
5. Pasaport; En az 2 yıl geçerli olmalıdır.
6. 6 adet biyometrik fotograf
7. Sağlık Raporu; Son bir ay içerisinde özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı açıdan herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir.

Tüm belgelerin Valilik veya kaymakamlık’ta apostil yapılması gerekir.

Bulgaristanda Beslenme Giderleri, Bulgaristanda Yurtlar, Evler, Bulgaristanda Ulaşım​

Bulgaristanda beslenme giderleri 200-250 € arasındadır. Bulgaristan üniversite öğrencileri gıda malzemelerini süper marketlerden almaktadır. Bulgaristanda yurtlar yakınlarında büyük marketler bulunmaktadır.

Bulgaristan üniversite kampüs yurtları bulunmaktadır. Bulgaristanda Yurt fiyatları 60-150 € arasındadır. Öğrenciler 2-3 arkadaş ile birlikte Bulgaristanda ev kiralayabilirler. Bulgaristanda ev kiraları üniversiteye ve şehir merkezine yakınlığına ve oda sayılarına göre 200-300 € arasında değişmektedir.

Bulgaristanda öğrenciler ulaşım için aylık abone kartı kullanmaktadır. Bulgaristanda ulaşım otobüs, dolmuş ve metro ile yapılmaktadır. Yurtlar- Üniversiteler arasında ulaşım sorunu yoktur.

Bulgaristan Üniversite Fiyatları​

Bulgaristan üniversite fiyatları bölümlerine, İngilizce veya Bulgarca dillerine göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan üniversite fiyatları hazırlık okulunda Bulgarca 2500-3700 €’dur. Bulgaristan üniversite fiyatları lisans bölümlerinde 2500-8000 €’dur. Bulgaristan üniversite ücretleri İngilizce hazırlık okulu tıp, diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 4500-4800 € arasındadır. Bulgaristan üniversite ücretleri tıp İngilizce 7000-8000 €’dur.

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ​

SOFYA ÜNİVERSİTELERİ​

Sofya Teknik Üniversitesi
Sofya Tıp Üniversitesi
Sofya Mimarlık ve İnşaat ve Üniversitesi
Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi
Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi
Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi
Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi
Sofya Yeni Bulgaristan Üniversitesi
Sofya Sanat Akademisi
Sofya Spor Akademisi
Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi

PLOVDİV ÜNİVERSİTELERİ​

Plovdiv Teknik Üniversitesi
Plovdiv Tıp Üniversitesi
Plovdiv Paissi Hilandarski Üniversitesi
Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi
Plovdiv Müzik ve Dans Akademisi
Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi
Plovdiv Ekonomi ve Yönetim Koleji
Plovdiv Avrupa Koleji

VARNA ÜNİVERSİTELERİ​

Varna Tıp Üniversitesi
Varna Teknik Üniversitesi
Varna Ekonomi Üniversitesi
Varna Çernorizets Hrabır Serbest Üniversitesi

PLEVEN ÜNİVERSİTELERİ​

Pleven Tıp Üniversitesi

ŞUMEN ÜNİVERSİTELERİ​

Şumen Ep. Konstantin Preslavski Üniversitesi

BURGAZ ÜNİVERSİTELERİ​

Burgaz Serbest Üniversitesi
Burgaz Prof. Assen Zlatrov Üniversitesi

RUSE ÜNİVERSİTELERİ​

Ruse Angel Kincev Üniversitesi

STARA ZAGORA ÜNİVERSİTELERİ​

Stara Zagora Trakya Üniversitesi
 

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Geçen yıl bende oğlumu yurtdışına üniversite eğitimine gönderdim. Bayağı uğraşmıştım iki ay içinde anca evrakları halledip vizeyi aldık. Gerekli belgeleri listelemiştim bulursam eklerim.
 
Top