• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Ak Akçe Kara Gün İçindir Konulu Kompozisyon

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ak Akçe Kara Gün İçindir Konulu Kompozisyon

İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek amacıyla, ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırlar Harcadıkları emek ile elde ettikleri gelirleri ile, ihtiyaçları olan şeyleri alarak, yaşamalarını kolaylaştırırlar Her insanın kazancı aynı değildir, kimi az kimi daha çok gelir elde eder Geliri az olan, daha az şeyler alırken, geliri fazla olanlar da daha fazla şeyler alabilirler.

Geliri az veya çok olsun, bir gelir elde eden ve para kazananlar, kazandıklarının hepsini birden tüketmek zorunda değildir İnsanların ihtiyaç ve isteklerinin sınırı yoktur Her zaman en iyi ve en güzel şeylere sahip olmak isterler Bu da para ile mümkündür.

Bir geliri olup da, para kazanan herkes, az veya çok bir kısmını tasarruf etmelidir Yani biriktirip bir kenara koymalıdır Çünkü ileride nasıl ve ne şekilde harcamalar ile karşılaşabileceğini kimse bilemez Aniden ve hesaplanmayan harcamalar ile karşılaşmak insanları sıkıntıya sokabilir Bunları yaşamak istemiyorsak, kazancımızın az da olsa bir kısmını ilerideki ihtiyaçlarımız için, biriktirmeliyiz Birikimlerimizi de, iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz Tasarruflu olmayı, küçük yaşlardan itibaren aile bireylerine ve çevremize öğretmeliyiz Bugünün kazancını bugün harcarsak, ilerideki zorluklara hazırlık yapmazsak, o günler geldiğinde ise sıkıntılar yaşamak kaçınılmaz olur İnsan genç ve sağlıklı iken çalışır ve para kazanabilir Daha sonra yaşlandıkça çalışma kuvveti azalır Çalışamayacak duruma geldiğinde ise, para kazanamaz Çalışmak istese bile, yaşlı olduğu için ona güvenemeyip iş vermek istemezler O bakımdan, kazanırken, gelir elde ederken geleceği, yani yaşlılığı ve zor günleri de düşünmek lazımdır Kazançları gerektiği şekilde tasarruf ederek değerlendirerek, bu zor günlere de hazırlık yapmak gerekmektedir.

Az kazanıp, çok harcamamak, çok kazanıp da, çok harcamamak lazımdır Herkes kazancına göre bir tasarrufta bulunmalıdır .
 

Egtmci

Katılımcı
Ak Akçe Kara Gün İçindir İle İlgili Kompozisyon örneği - 2

Alışveriş yapmayı, para harcamayı herkes sever. Çok eğlenceli ve kolay bir iştir. Özellikle de bayanlar için Ama kim olursanız olun, maddi durumunuz ne olursa olsun abartıya kaçmamalı ve tutumlu davranmalısınız. İnsanın başına her an her şey gelebilir. O gün geldiğinde bugün harcadığınız paraya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bir örnek vermek istiyorum size. Maddi durumunuz çokta iyi değil farz edelim. Her gün bir paket sigara içtiğinizi düşünün. Günde 20 TL sigara olsa ayda 600 TL bir rakamla karşılaşacaksınız. Yılda 7.200 TL yapar. Beş yıl bu sigarayı içerek kendinize zarar verin, sigaradan kaynaklanan hastalıklara yakalanın. Hem cebinize hem de sağlığınıza zarar. Tutun ki ameliyat olmanız gerekiyor. 5 yıl o sigarayı içmeseydiniz 43.200 TL paranız olacaktı cebinizde. Şimdi ise ne sağlığınız var, ne de paranız. Hayat insanlara her zaman ders verir. Önemsiz gibi görünen şeylerin, ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek için illa onu yaşamak gerekmez. İşte söylüyoruz burada, tutumlu olun, özellikle sağlığınıza dikkat edin. Dini bakımdan bile en ufak lüzumsuz harcama hoş görülmemektedir.

Toparlamak gerekirse; hiçbir zaman lüzumsuz harcama yapmayın. Har vurup harman savurmaktan kaçının. Lüzumsuz küçük harcamalar ilerde büyük sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu büyük sorunları çözmek için ihtiyaç duyacağınız maddiyatı ise çok önceden harcamış olabilirsiniz.
 
Top